Úterý , 15. 10. 2024

Tereza

4K teleobjektiv se servem a největší ohniskovou vzdáleností na světě

24. 10. 2014

24. 10. 2014

Značka Canon rozšiřuje svoji produktovou řadu filmových objektivů se servopohonem o nový vysoce výkonný ultra teleoobjektiv – model CN20x50, který je určen pro televizní produkci v oblasti sportu a přírody.

Nový CN20x50 je navíc prvním objektivem svého typu, který spojuje vestavěný extender pro 1,5násobné zvětšení ohniskové vzdálenosti, prvotřídní 20násobné přiblížení a odnímatelné servo s nativním rozsahem ohniskové vzdálenosti 50 až 1000 mm. Extender navíc rozsah navyšuje na opravdu významné hodnoty 75 až 1 500 mm. Produkt bude k dostání v Centru Fotoškoda.

Nový objektiv navrhla společnost Canon jako přenosné řešení pro televizní produkci s kamerami formátu Super 35mm – bez ohledu na to, zda autoři využijí rozlišení HD, UHD či 4K. Objektiv CN20x50 je ideální nástroj, který se může pochlubit jedinečnou kvalitou, univerzálností i použitelností. Inovovaná odnímatelná jednotka servopohonu umožňuje agilní styl natáčení, který je se standardními filmovými objektivy obtížně realizovatelný. Nový filmový objektiv se servopohonem je proto ideálním nástrojem pro naplnění rostoucí poptávky po televizní produkci v oblasti sportu a přírody v ultra vysokém rozlišení (UHD).

Výhodou objektivu CN20x50 je jeho lehkost a přenositelnost. Váží pouhých 6,6 kilogramů. Ve své třídě vyniká i bezkonkurenční ohniskovou vzdáleností a možnostmi zoomu. Tyto vlastnosti umožňují objektivu zachytit různé typy akcí, včetně sportovních, a to na dálku a při zachování nejvyšší kvality obrazu v celém rozsahu zoomu. Nadstandardní rozsah zoomu výrazně snižuje počet zařízení, které musí mít týmy k dispozici a umožňuje vynikající řešení pro natáčení přímo na místě.  

Nový model CN20x50 je kompatibilní s širokou řadou kamer a podporuje oboustrannou komunikaci mezi objektivem a kamerou. K dispozici je jak varianta pro bajonet FE, tak i pro bajonet PL. Varianta pro bajonet EF využívá systém vyvinutý společností Canon, zatímco varianta pro bajonet PL podporuje i technologii společnosti Cooke Optics. Obě varianty umožňují i 12pinovou sériovou komunikaci, která umožňuje integraci s běžnými vysílacími zařízeními.

Zaostřovací kroužek umožňuje otáčení v rozsahu 180 stupňů – nabízí tak vyvážení mezi přesností vyžadovanou pro obraz v rozlišení 4K a rychlostí, která je nezbytná pro použití ve vysílání. V situacích, kdy rozhoduje každá sekunda a kameramani mají pouze jednu jedinou příležitost pro natočení záběru, je vysoká rychlost nastavení zoomu a clony i jednoduchost zaostřování velmi důležitá. Díky těmto vlastnostem mohou kameramani snadno a přesně natáčet i velmi rychle se měnící scény.

Konstrukce objektivu je kompatibilní s řadou příslušenství pro oblast filmové a vysílací produkce včetně ovladačů zoomu a zaostření, filmových slunečních clon a krokových modulů typu 0,8 a 0,5 jako jsou například jednotky follow focus. Nový objektiv tak umožňuje opravdu všestranné použití.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek