Pátek , 22. 09. 2023

Darina

Canon XC15 – profesionální kompaktní videokamera s 4K

03. 09. 2016

03. 09. 2016

Společnost Canon, lídr v oblasti digitálního zpracování obrazu, dnes představila XC15 – novou kompaktní videokameru pro 4K (UHD) a Full HD rozlišení, která umožňuje i pořizování fotografií. Canon svojí novou videokamerou cílí na tvůrce obsahu, jako jsou reportéři, nezávislí filmaři nebo tvůrci dokumentů.  Kamera XC15 následuje ve stopách oblíbeného modelu XC10 a spojuje v sobě nejlepší vlastnosti toho předchůdce s novými možnostmi a funkcemi. Mezi nejnovější vylepšení patří adaptér mikrofonu s dvojicí XLR vstupů pro profesionální záznam zvuku, rychlé automatické zaostřování a možnost snímkové frekvence 24p, která je vhodná pro filmovou produkci.

Kompletní specifikace zde.

Canon XC15 perfektně zastane roli druhé nebo třetí kamery v oblasti filmové produkce, a to i díky podpoře korekce Canon Log. Tato technologie přináší stejně působivý dynamický rozsah, který je k dispozici v případě filmové kamery Canon EOS C500 – celých 12 EV (800 procent). V případě záznamu na interní paměťovou kartu typu CFast 2.0 dovoluje videokamera pořizovat záběry v UHD 4K rozlišení (3 840 x 2 160 pixelů) se snímkovou frekvencí až 25p nebo 24p, a to impozantní přenosovou rychlostí až 305 Mb/s. U záznamů ve Full HD rozlišení ukládaném na paměťovou kartu SD mají uživatelé k dispozici rychlost až 50 Mb/s. Možnost pořizovat záznamy se snímkovou frekvencí 24p je spolu s režimem ‘Look’ perfektní funkcí pro tvůrce filmů – nová videokamera umožňuje snadné propojení se záběry z dalších filmových kamer a významně tak vylepšuje stávající workflow. Nový model navíc nabízí i režimy umožňující měnit rychlost a úhel závěrky, a kameramani tak mohou pracovat způsobem, na který jsou zvyklí.

Reportéři i filmaři rozumí tomu, že kvalita je u zvuku stejně důležitá jako u obrazu, a stále více proto vyžadují kamery, které nabízí mnohem více možností právě z pohledu audia. Společnost Canon se při vývoji XC15 inspirovala zpětnou vazbou od celosvětové komunity uživatelů kamery XC10 a součástí nového modelu je proto například adaptér mikrofonu MA-400. Díky tomuto adaptéru s dvojicí konektorů XLR pro symetrické i nesymetrické mikrofony a linkové audio vstupy může nová videokamera zaznamenat zvuk ve skutečně profesionální kvalitě.

Reportéry vedle zvukových možností určitě osloví i vysoká flexibilita nové videokamery. Canon XC15 umožňuje při nahrávání ve 4K (UHD) režimu získat fotografie v rozlišení 8,29 megapixelů, které mohou uživatelé vytisknout nebo zveřejnit na internetu. Nová videokamera disponuje i rychlým automatickým zaostřováním a podporuje zaostřování s detekcí obličeje – nabízí tedy vlastnosti, které jsou velmi důležité při zachycení jakékoli dramatické události a které ještě více zjednodušují komponování záběru.

Model XC15 se může díky širokému rozsahu hodnot citlivosti ISO od 100 do 20 000 pochlubit skvělým výkonem při špatných světelných podmínkách. Nová kamera je tak ideální například pro natáčení rozhovorů v lokalitách se slabým osvětlením. Obdobně užitečný je i vestavěný neutrální šedý filtr, který je výhodný během pořizování záběrů při příliš jasném osvětlení. Videokamera XC15 v sobě kombinuje rychlost s kvalitou a její základ tvoří snímač CMOS typu 1.0 a obrazový procesor Canon DIGIC DV5. Díky těmto technologiím mohou uživatelé pořídit záznam ve 4K rozlišení, a to s minimálním šumem i s malou hloubkou ostrosti. Uživatelé mají k dispozici objektiv s desetinásobným optickým zoomem a s prvotřídní technologií značky Canon pro stabilizaci obrazu. Nová videokamera tak umožňuje natáčet širokou škálu scén – od portrétů až po záběry rozlehlé krajiny.

Díky kompaktním rozměrům a nízké hmotnosti je videokamera XC15 ideální společník pro tvorbu dokumentů a natáčení rozhovorů do zpráv. Autoři nový model ocení zejména v situacích, které vyžadují netradiční úhel pohledu – jako je tomu u natáčení v neobvyklých a obtížných lokalitách, například uvnitř automobilu. Canon ergonomické tělo XC15 navíc navrhl tak, aby nová videokamera uživatelům nabídla maximální komfort – součástí je proto i rotační boční rukojeť. Nejnovější model se může také pochlubit otočným displejem LCD pro snadné prohlížení scény i záběru a lupou, která zjednodušuje natáčení při jasném světle nebo při pořizování záběrů s využitím hledáčku.

Model XC15 dostal do vínku i dvoupásmovou W-Fi konektivitu, která umožňuje efektivně využívat režim živého náhledu i dálkové ovládání videokamery z prostředí prohlížeče nebo pomocí chytrého zařízení. Tedy vlastnosti, které ocení naprosto každý kameraman.

Klíčové výhody videokamery XC15:

  • Vytváření profesionálních záznamů v rozlišení 4K a Full HD
  • Dvojice profesionálních audio konektorů XLR
  • Profesionální vlastnosti a funkce i snadná integrace se stávajícími workflow
  • Diskrétní a vysoce univerzální zařízení
  • Snadné používání
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dalším z videí z rozbalování budou multiplatformní sluchátka, která můžete používat s konzolemi PS4, Xbox One, Nintendo Switch, stolním počítačem a také nejnovějšími notebooky i telefony, od polské herní značky Genesis (založené roku 2013). Nabízí tkaninou chráněný audio kabel, zásuvný mikrofon a masivní náušníky, slibující dobrý zvuk...
Po nejlevnějším modelu Vega se nám na stůl i do rukou dostala poměrně nová kamera značky Niceboy, která cílí na opačné spektrum zákazníků, mainstreamová Vega 5 Pop s dotykovým displejem. Stejně jako vy, položili jsme si otázku, zda má taková obrazovka u akční kamery vlastně smysl.
Značka Umax do toho, lidově řečeno, šlape poslední dobou s nasazováním nových modelů hodně. Jako jedna z novinek se na náš trh až z Číny dostává 10palcový model, který se vrací ke koncepci přídavné klávesnice pevně spojené s ochranným pouzdrem. Jde tedy opravdu o pravověrný tablet s externí klávesnicí, nikoliv o imitaci notebooku jako takového. Na cesty může jít o praktické řešení – neváží moc, nabijete ho kdekoliv, je vybaven vlastním ochranným pouzdrem. A je levný.

Každý, kdo vlastní chytrý i hloupý mobil, jistě někdy řešil problém s nabíječkou, resp. absencí energie pro dobití telefonu, když jste třeba v přírodě či nemůžete dlouze setrvávat u zásuvky. Pro takové případy „bůh“ vymyslel powerbanky jako A-Data A10050.

Umax 12Wg Tab zasvěceným více či méně připomene zařízení od Microsoftu, tedy 2 v 1 jménem Surface. Tedy tablet spolupracující s klávesnicí, se kterou není vyloženě napevno spojen kloubem, proto potřebuje svůj stojánek...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek