Středa , 01. 01. 2025

Nový rok

USB 3.1 bude mít nový konektor

05. 12. 2013

05. 12. 2013

Nový standard USB, který bude dvakrát rychlejší než USB 3.0, ponese označení 3.1 a vymění konektor za menší.

Rozhraní USB (Universal Serial Bus) existuje poloviny 90. let (oficiálně bylo představeno roku 1996 po několika zkušebních verzích) a je opravdu univerzální – slouží k připojování myší, klávesnic, tiskáren, paměťových médií i k propojování a dobíjení rozličných elektronických hraček.

Pro přehled si uveďme pár faktů:

  • USB 1.x – leden 1996, teoretická přenosová rychlost až 12 Mbit/s;
  • USB 2.0 (High–Speed) – duben 2000, teoretická přenosová rychlost až 480 Mbit/s;
  • USB 3.0 (Super-Speed) – listopad 2008, teoretická rychlost až 5 Gbit/s;
  • USB 3.1 (Super-Speed+) – oznámeno červenec 2013, teoretická rychlost až 10 Gbit/s.

Za těchto několik let se vyvinula celá řada konektorů různých velikostí a tvarů. Bez výjimek ale platí, že v počítači máme stále jeden a ten samý Type-A (na obrázku vlevo). Ten u USB 3.0 zachovává zpětnou kompatibilitu se staršími standardy (2.0 i 1.x), i když má více pinů. To v reálu znamená, že pro USB 3.0 nepotřebujete speciální kabel, stačí vám jakýkoliv starší.

S USB 3.1 se vše změní. Přijde konektor nový, tzv. Type-C. Bude menší (srovnatelný se současným konektorem Micro-B pro USB 2.0 – na obrázku vpravo), čímž jistě potěší výrobce tabletů apod. Hlavními výhodami nového konektoru má být vedle velikosti i to, že nebude záležet na orientaci kabelu (oba konce budou stejné), existuje možnost do budoucna přidat počet pinů pro navýšení rychlosti a podpuje škálovatelné napájení.

Zdroje: USB.org, Engadget, Wikipedie

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Wikipedia spustila tmavý režim pro svůj web pro stolní počítače. Tmavý režim byl již k dispozici v mobilních aplikacích, ale dosud chyběl na webu pro počítače. Pokud vás večer z bílého pozadí pálí oči, může to být pro vás příjemná změna.
Závody v pokroku v oblasti umělé inteligence jsou v plném proudu. Jednotlivé společnosti dělají vše proto, aby mohli zákazníkům nabídnout lepší možnosti AI. Po dlouhé době je tu něco, v čem mohou technologičtí giganti skutečně soutěžit. Jedna z nejznámějších technologických společností, Huawei, se zaměří na zvýšení výroby svého AI čipu Ascend 910B na úkor výroby svých telefonů Mate 60, alespoň v jednom závodě.
I v dnešní době je hodně lidí, kteří telefonování za volantem řeší po staru – buď nevolají, nebo zvednou telefon k uchu, bezpečnost nebezpečnost, pokuta ne pokuta. Já jsem nějakou dobu toto řešil telefonem v držáku a hlasitým odposlechem. Levné, ale nepohodlné. Do doby, než na mě vykoukl testovaný produkt od BML doslova za pár korun…

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek