Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Vista Media Center: co umí a neumí (video)

25. 08. 2008

O HTPC a Media Center systémech se hodně mluví a možná byste rádi věděli, co to vlastně umí. Proto přinášíme obsáhlé video, které názorně ukazuje, jak se s Windows Vista Media Center (VMC nebo také Vista MCE) pracuje. Po jeho shlednutí budete mít jasno, zda si takovýto systém do obýváku pořídit a zapomenout na klasický přehrávač a rekordér, nebo raději ne.

Vista Media Center je nadstavba systému Windows Vista (Home Premium nebo Ultimate), která tento systém promění na multimediální centrum domácí zábavy. Stavbě hardwaru pro toto rozšíření jsme se zde již mnohokrát věnovali (viz sekce HTPC). Jak si ale VMC poradí s prezentací obrázků, se správou rozsáhlé sbírky hudby a videa, jak umí informat o televizním programu, jak umí nahrávat televizní pořady a jak spolupracuje s Internetovými médii a zdroji, prozradí až tento článek. Pohodlně se usaďte u svého počítače, možná je to naposledy a napříště už budete „počítač“ řídit dálkovým ovladačem ve Full HD rozlišení na metrové obrazovce a v komfortu sedací soupravy ve svém obývacím pokoji.

Nejprve přinášíme několik screenshotů z VMC, 20minutové video najdete na další straně tohoto článku.

Úvodní obrazovka a nastavení

Vista MCE screenshot Vista MCE screenshot

Knihovna obrázků

Vista MCE screenshot Vista MCE screenshot

Knihovna videa a přehrávání MPEG-4

Vista MCE screenshot Vista MCE screenshot

Online TV a rádia

Vista MCE screenshot Vista MCE screenshot

Knihovna hudby

Vista MCE screenshot Vista MCE screenshot

Vista MCE screenshot Vista MCE screenshot

Nahrané pořady a knihovna disků DVD

Vista MCE screenshot Vista MCE screenshot

Záznam TV vysílání a TV program

Vista MCE screenshot Vista MCE screenshot

Na další straně najdete 20 minutové video z používání Vista Media Center.

Video je natolik názorné a podrobné, že není třeba příliš mnoho dodávat. Zajímavé momenty jsou komentovány formou titulků přímo ve videu. Pokud si chcete některou sekci důkladněji prohlédnout, lze použít tlačítko Pause a potom pokračovat dále. Video vyžaduje rychlost připojení k Internetu alespoň 512 kbps a nainstalovaný Flash plug-in v prohlížeči.

K TÉMATU  Společnost Huawei upřednostnila AI před výrobou nejprodávanějšího telefonu

Postřehy z používání VMC

VMC je pěkně vypadající a svižný systém. Propracovaná je zejména správa nahrávání pořadů z TV, byť TV program by zasloužil ještě značné zdokonalování. Správa a přehrávání hudebních souborů je také vynikající. Knihovna videa plní svůj účel dobře, je ovšem nutné systém ladit tak, aby uměl to, co je žádané (titulky v MPEG-4). Podpora různých online aplikací je „z výroby“ velmi chudá a řešení už asi odtušíte (ano, opět se spoléháme na externí doplňky systému). Přesto, že možná působí konfigurace a ladění systému složitě, pořád jde v porovnání s konkurencí o nejsnáze upravovatelný Media Center systém. Díky doplňkům z něj lze vybudovat právě takové domácí multimediální centrum, jaké si zamilujete. Nečekejte ale, že vše bude perfektní hned po vybalení z krabice.

UPDATE: Windows Vista Media Center TV Pack 2008 řeší dost z problémů zmiňovaných ve videu. Zlepšuje práci s TV kartami, TV programem, teletextem, přehráváním DVD a mnohé další.

Související články

Sekce HTPC
Koncept HTPC
Koncept HTPC: ticho prosím!
Koncept HTPC: Šatíme PC do svátečního
Stavíme HTPC: Díl první

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Google oznámil vydání tří nových funkcí v prohlížeči Chrome. Mezi nové funkce patří návrhy vyhledávání na základě toho, co hledají ostatní, více obrázků pro navrhovaná vyhledávání a možnost najít návrhy vyhledávání i při špatném připojení.
Uživatelé na Twitteru/X zjistili, že po šesti letech se při výběru emoji pistole nyní zobrazuje obrázek zbraně místo vodní pistole. Existence konkrétních emotikonů závisí spíše na konsorciu Unicode a jeho každoročních rozhodnutích než na konkrétních firmách, jako je Apple, Google nebo Twitter. Každá společnost si vytváří svůj vlastní grafický design a nyní to X prokázala tím, že jde proti průmyslově uznávaným standardům.
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek