Pátek , 17. 01. 2025

Drahoslav

Vysokorychlostní signálový procesor dokáže analyzovat 400 000 snímků současně

12. 01. 2024

12. 01. 2024

Tým globálních vědců, vedený profesorem Davidem Mossem z Swinburne University of Technology, představil ultra-vysokorychlostní signálový procesor, který dokáže analyzovat ohromujících 400 000 obrazů v reálném čase současně. Může také provádět 34 různých činností současně, jako je hledání hran objektů, zjasňování hran a opravování rozmazání v pohybu.

Současné zpracování 400 000 videí

Splnění požadavků na zpracování velkého množství informací v reálném čase představuje výzvy, pokud jde o rychlost zpracování a spotřebu energie, zejména s tradičními technologiemi zpracování elektrických signálů, které čelí omezením. Vysokorychlostní signálový procesor, jehož princip je vyobrazen níže, analyzuje 400 000 snímků současně.

Tato technologie poskytuje řešení, protože její uplatnění je široké v oblasti strojového učení a robotického vidění. Nachází uplatnění v různých oblastech, včetně samořídících aut, dronů, sledování růstu buněk pro analýzu virů a rakoviny, optických neuronových sítí, vysokorychlostního zobrazování, 3D holografických displejů a dalších.

Tato převratná inovace překonává konvenční elektronické procesory pracující v gigabajtech/s a pracuje s ohromující rychlostí 17 terabitů/s – více než 10 000krát rychleji. Na rozdíl od tradičních metod je tento nový systém nejen super rychlý, ale také velmi flexibilní, což znamená, že může dělat spoustu různých úkolů, aniž by měnil své fyzické části. K rychlému rozhodování v reálném čase, zejména v aplikacích, jako je autonomní řízení a umělá inteligence, je potřeba superrychlá analýza videoobrazu.

Klíčem k dosažení této pozoruhodné rychlosti je integrovaný optický mikrokomb, speciální technologie, která podle Mosse překonává omezení šířky pásma a energie v elektronických systémech. Vědci k tomu použili něco, čemu se říká integrovaný krystalový mikrohřeben Kerr soliton.

„Toto mění hru,“ řekl Moss pro Techxplore. „Jedná se o přenosná, ultra-přesná optická pravítka, která by mohla být použita pro vše od ručních skenerů dechu po detekci malých pohybů objektů ve vesmíru nebo hledání exoplanet podobných Zemi.“

K TÉMATU  Fiji je venku aneb Vista Media Center TV Pack 2008

Integrovaný krystalový mikrohřeben Kerr soliton je kompaktní zařízení, které kombinuje komponenty pro generování specifického typu vln pomocí krystalového materiálu. Toto zařízení se používá v aplikacích souvisejících s optikou, fotonikou a případně vysokorychlostním zpracováním signálu, jak je navrženo ve studii. Studie byla publikována v časopise Communications Engineering.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po takřka nezničitelné AData D16750 se dnes podívejme na méně odolný a levnější model powerbanky od stejného výrobce, který nabídne krytí „pouze“ IP54 a kapacitu 8 000 mAh. Čím naopak vyčnívá, je 18 diod se čtyřmi módy svícení. Na táboření tak může být velmi užitečným pomocníkem.
Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.
Jak oznámila firma Dolby Laboratories, budou první evropské stanice s HDTV používat Dolby Digital. Ten bude integrován přímo do set top boxů.
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...
Po dlouhé době přinášíme unboxing video bezdrátového reproduktoru. Testovaný výrobek se však od těch v poslední době testovaných liší, Genesis Helium 300BT ARGB jsou klasickou stereo soustavou dvou reproduktorů o celkovém výkonu 24 W.
Po odolném reproduktoru, který jsem pořádně potrápil, si dnes představíme další kousek, který sice autem přejíždět nehodláme, ale pod vodu se koukne – nabízí krytí IPx7. Zaujmout chce jinými zbraněmi – kvalitním prostorovým zvukem, dobrými basy, výkonem 12 W a výdrží akumulátoru přes 7 hodin.

Nepřehlédněte

Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek