Čtvrtek , 26. 12. 2024

Štěpán

Android definitivně míří pod televizory: Evolve Solaris a Google TV Box

23. 06. 2011

23. 06. 2011

O Androidu se mluví v souvislosti s videopřehrávačem Xtreamer Prodigy, ale ten hned tak na trhu nebude. Mezitím se na něm ovšem objeví Google TV Box a Evolve Solaris. Možná budoucnost multimediálních přehrávačů tak získává konkrétní a hlavně reálnou podobu.

Dobrý multimediální síťový přehrávač, je výborný typ přístroje, který ale roste a padá s firmwarem a komunitou, jež jej opečovává. Ostatně bez komunity bychom si na nich jen těžko nyní pouštěli online české televize a archivy vysílání.

Firmwary, spojte síly!

Firmware je ale věc, na kterou se většinou pořád jen sáhodlouze čeká a čeká… vylepšuje se, opravují se chyby, něco řešit lze, něco zase ne. Základní firmware dodává výrobce procesoru (Realtek, Sigma), nadstavby či úpravy si pak řeší distributoři konkrétních přístrojů.

Záměny firmwaru mezi přístroji podobné HW konfigurace sice možné jsou, ale opravdu jen sporadicky. Dochází tak k značnému roztříštění sil na vývoj systémů. Ale co kdyby tu byl jeden universální systém?

Tím systémem by mohl být Android od Googlu. Ten se mimořádně osvědčil na chytrých mobilních telefonech, pomalu míří na tablety a netbooky a stojí na počátku cesty na MMC. Na Android existují již tisíce aplikací a je tu široká základna vývojářů. Mohl by značně obohatit možnosti MMC (zkr. pro multimediální centrum).

Pravdou je, že už nyní je minimálně polovina MMC přehrávačů či rekordérů spíše pomalejších (mají pomalejší grafické rozhraní, což se projevuje na nižším komfortu obsluhy). Android na nich jistě rychlejší nebude. Ale jedním dechem dodejme, že na trh míří nová generace MMC, která má výkonnější procesor i více RAM. Nová generace bude jistě rychlejší s nativním firmwarem, ale měla by zvládnout i Android.

Android testuje na svých čipech Realtek a předběžně jej slibuje Xtreamer na své chystané vlajkové lodi – Prodigy. Ta má být ale k dispozici až v září, přičemž nejspíše nikoli rovnou s Androidem.

K TÉMATU  EaseUS Data Recovery Wizard – nic není ztraceno

FV-1 Google TV Box a Evolve Solaris

Mezitím ale na trhu již je FV-1 Google TV Box. Nejde o čistokrevné MMC, protože jeho primárním určením je rozšíření funkcí televizoru o internetové funkce, jako YouTube, ICQ, Skype, prohlížeč a podobně. Nicméně zvládá i přehrávání hudby a videa v HD. FV-1 Google TV Box pohání 1GHz procesor Cortex a sekunduje mu 512 MB RAM.

google-tv-box

 

FV-1 Google TV box je specialistou na internetové fukce, ale jako „bokovku“ umí i multimedia. Stojí zhruba 3 500 korun

Dost možná, že prvním čistokrevným MMC s Androidem na našem trhu ale bude Evolve Solaris. Ten má přijít na trh do konce července, bude mít gigabitovou síť, USB 3.0 a prostor pro 3,5“ pevný disk. Další HW specifikace jsou ale zatím tajné.

evolve solaris

Evolve je zkušený producent MMC přístrojů, dost možná stihne být na českém trhu s Androidem v Evolve Solaris první. Cenou 2 500 korun přitom nebude vyčnívat nad běžnými přehrávači

Asi nemůžeme očekávat, že Android ovládne MMC hned a bez problémů. Ale šance, že tomu tak do roka a do dne opravdu bude, jsou značné.

 


TIP: Recenze FV-1 Google TV box je k přečtení zde. Mohli by vás též zaujmout novinky o dalších Android MMC


 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na sportování jsem příliš líný, uznávám bez mučení. O to víc mě zaskočil šéfredaktor, když mi nabídl k otestování chytrý náramek X-Fitpolo od firmy Niceboy. Byl jsem zvědavý, zda mě monitoring mého těla přinutí se sebou něco dělat.
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...
První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek