Úterý , 16. 04. 2024

Irena

Autoportrét vs. selfie

Autoportrét a selfie toho mají hodně společného, ale rozhodně nejsou totéž. V obou případech se sice jedná o autorovo zachycení podoby, ale pokaždé jde o trochu něco jiného. V případě autoportrétu jde většinou výtvarné dílo, to se o selfie rozhodně říct nedá.

12. 04. 2021

Autoportrét a selfie toho mají hodně společného, ale rozhodně nejsou totéž. V obou případech se sice jedná o autorovo zachycení podoby, ale pokaždé jde o trochu něco jiného. V případě autoportrétu jde většinou výtvarné dílo, to se o selfie rozhodně říct nedá. Ještě než se podařilo v roce 1839 vyfotit první autoportrét, byla tato disciplína doménou malířů. Ti už v renesanci přenášeli na plátna svou podobu. Nebylo to však kvůli jejich marnivosti. Důvod byl mnohem prozaičtější – praxe.

Jak to všechno začalo?

První autoportrét vyfotil Američan Robert Cornelius a vstoupil tak do dějin umění. S tehdejším vybavením to ale byla poněkud zdlouhavější práce. Aby se Cornelius vepsal do dějin, musel otevřít závěrku a sprintovat do záběru, kde pak trpělivě seděl celou minutu.

Jak technika postupovala, usnadňovalo se i fotografování. Největší rozkvět autoportrétů svět zaznamenal v 70. letech minulého století s příchodem cenově dostupných instantních fotoaparátů neboli polaroidů. Už tam by se daly hledat základy selfie, ale na ty skutečné si musel svět ještě počkat.

Selfie, selfíčko…

Slovo „selfie” se poprvé objevilo 13. září 2002. A možná vás překvapí, že nepřišlo z Ameriky, nýbrž z Austrálie. První selfie se objevila na australském veřejném internetovém fóru ABC. Jestli si myslíte, že to byla nějaká pěkně vyladěná a promyšlená fotka, tak jste znovu na omylu.

Fotka zobrazovala roztržený ret po propité noci jistého mladíka jménem Nathan Hope, který tehdy k popisu své fotky mimo jiné napsal: „Měl jsem asi centimetr dlouho díru přes spodní ret. A omlouvám se za ostrost, byla to selfie.“ O popularitu výrazu selfie se však postaral fotograf Jim Kraus v roce 2005.

V roce 2013 už bylo slovo natolik běžné, že ho ve své online verzi začal uvádět a monitorovat také Oxford English Dictionary, který ho zároveň rovnou jmenoval slovem roku. Definice uvádí, že „typické selfie je pořízeno chytrým telefonem a sdíleno na sociálních médiích“.

Cesta selfie na internet byla volná. K jejímu pořízení nepotřebujete zrcadlo ani fotoaparát. Je to právě dostupná technologie, přední fotoaparát chytrého mobilu a aplikace jako Instagram, které z autoportrétu udělali selfie. Už nejde o vhled do autorova vnitřního světa, jde spíš o to, mít pod kontrolou to, jak nás vidí ostatní.

Je to totéž a není to totéž…

Autoportrét a selfie mají tedy mnoho společného, ale mají i svá vlastní specifika. Zkrátka se dá říct, že každý má své. Zatímco u selfie jde především o aktuálnost, často se používají i jako komunikační prostředek, u autoportrétu jde především o umělecké vyjádření. Příprava tedy bude trvat déle a kompozice bude promyšlená.

Myslete na to, že i když ve světě autoportrétů neplatí žádná pravidla, měli byste perfektně ovládat fotoaparát. Umožní vám to experimentovat s expozicí, světlem i ostřením tak, jak potřebujete. Mnohem důležitější než krásná tvář je při focení autoportrétů poselství. Stylizujte se do nějaké role, hrajte si s rekvizitami, okolím a předávejte prostřednictvím fotografie své světonázory, myšlenky a pocity.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po odolném reproduktoru, který jsem pořádně potrápil, si dnes představíme další kousek, který sice autem přejíždět nehodláme, ale pod vodu se koukne – nabízí krytí IPx7. Zaujmout chce jinými zbraněmi – kvalitním prostorovým zvukem, dobrými basy, výkonem 12 W a výdrží akumulátoru přes 7 hodin.
Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.
Na novinku v portfoliu Verbatim jsme vás upozornili, nehonosí se žádnými armádními standardy, díky kompozitnímu matriálu KyronMAX má vydržet opravdu hodně drsné zacházení a ochránit data na flash disku. Je tomu tak? Pojďme na to.

Nepřehlédněte

Poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost vzít do rukou telefon z jiné země původu, než asijské. Až nyní jsem dostal možnost podívat se na smartphone od polského výrobce myPhone. Ten zatím zcela neprorazil (alespoň na tuzemském trhu), nicméně vyrazil do boje s nejlevnějším smartphonem na trhu – myPhone 6 FUN Lite. Telefon se dá pořídit za doporučených 1 490 Kč, nebo levněji. Otázka zní, co za oněch 15 stovek dostaneme?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek