Pondělí , 06. 01. 2025

Tři králové

Jak jsem vybíral notebook 13-14 palců do 20 tisíc (blog)

17. 08. 2016

Úkol zněl jasně. Lehký přenosný notebook, slušný výkon a výdrž, nehlučný, výborný obraz, HDMI. Chtě, nechtě v této kategorii vyskakují konvertibilní dotykové ultrabooky a nakonec proč ne, tato funkce se mi hodila též.

V kategorii notebooků s úhlopříčkou 13-14 palců s IPS fullHD displejem nakonec téměř vždy narazíte i na konvertibilní dotykové modely. Vycházejí zde v podstatě stejně draho, jako notebooky běžné. Takže je to funkční bonus, byť nemusí být „tabletová“ pozice extrémně využívána.

Do hledáčku mi nakonec spadly tyto modely:

HP Pavilion 13-s105nc x360 Lenovo IdeaPad Yoga 3 14 80JH00NVCK ASUS Transformer TP300UA-C4018T
13,3″ IPS fullHD 14″ IPS fullHD 13,3″ IPS fullHD
plast (kloub kov) plast (kloub kov) kov, plast, kloub kov
Intel i3 6100-U Intel i5 5200U Intel i5 6200U
4 GB DDR4 8 GB DDR3 8 GB DDR3
500 GB SSHD 500 GB SSHD 1000 GB HD
HDMI uHDMI HDMI
LAN
podsvícená klávesnice
45 Wh li-ion 4článková? 50 Wh li-pol
1,7 kg 1,7 kg 1,75 kg
17 999 Kč 17 999 Kč 18 200 Kč

A v podstatě v uvedeném pořadí. Nejprve přišel na řadu notebook od HP. Uvedený model disponoval moderním procesorem Intel i3 poslední generace Skylake, 4 GB RAM a 500 GB SSHD diskem. Displej pak je IPS FullHD. Příjemné překvapení vidím v přítomnost Ethernetu, byť jen 100Mbitového.

Vzhledem ke konfiguraci patří HP spíše k dražším, méně výhodným, modelům. Recenze vesměs pochvalné, avšak nelíbila se mi klávesnice a brzy jsem zjistil, že za jen o málo více mohu pořídit výkonnější konkurenci. Také baterie je u HP spíše slabší.

Lenovo zaujalo zejména o kousek větším displejem, jak jinak, též IPS ve fullHD rozlišení. Za obdobnou cenu jako HP se dal sehnat model o něco starší, ale již s procesorem i5 a 8 GB RAM paměti. Rozdíly mezi posledními dvěma generacemi Intel procesorů jsou zcela zanedbatelné, proto se není třeba bát využít výhodné ceny staršího modelu. I5 a dvojnásobek RAM je rozhodně znatelný krok kupředu. Klávesnice Lenova pak působí lépe, než u HP a je podsvícená. Ale chybí Ethernet a HDMI je jen ve formátu menšího konektoru microHDMI. Baterie je na rozdíl od 3článkové u HP již 4článková.

Lenovo tak bylo skoro jasnou volbou… než jsem objevil Asus Transformer. Nemám žádné pochyby o tom, že uvedené výrobky HP a Lenovo jsou velmi kvalitně zpracované. Jsou to prostě notebookoví matadoři. U Asusu jsem tu obavu měl (však se mu občas říká Aušus, že ano 🙂

Jenže Asus nabídl za nižší cenu pro mne nejlepší vlastnosti. Kovové tělo slibující pevnost a v něm samozřejmě opět fullHD IPS displej. Také rozložení a provedení klávesnice je příkladné. K tomu všemu i5 procesor nejnovější generace Skylake a 8 GB RAM. Taktéž nechybí klasický HDMI konektor. Akumulátor kapacitně plně dostačující. Pevný disk dvakrát větší než u konkurence, tedy 1 TB, ale v klasickém provedení bez SSD cache.

Tudíž jsem to s Transformerem risknul. A napíšu k němu tedy něco více:

  • Kovové provedení je super. Byť by to mnozí neřekli, kovový černý kryt displeje je lapač otisků prstů snad i horší, než kdejaký plast. Ale kov je kov.
  • Sázka na klávesnici se osvědčila, je výborná. Tichá, dobře rozvržená. Byť nepodsvícená.
  • Touchpad je velký a citlivý. Ale udělat dotyková i jeho tlačítka mohl jen magor. Navíc jsou tužší a cvakají.
  • Displej je parádní, jasu mohlo být pro venkovní použití více, což ale nebyl primární účel pořízení. Doteky sedí.
  • Notebook je velmi tichý, o ventilátoru ani nevím.
  • Výkon výborný, výdrž také.
  • Klasický terabajtový disk je ale „totální kazišuk“. Do ultrabooku prostě patří SSD, bez diskuse! Vlastně patří všude, velká data pak na síť. A ani SSHD není žádná výhra. A ideálně zde měl být M.2 slot a v něm SSD. Ne jen SATA3. Ale s tím jsem počítal. Terový disk se mi hodil do NASu, do Transformera putoval hned SSD disk. Tedy ještě než jsem jej tam dal, spustil jsem W10 Aniversary update a to mi málem vypadaly sešlostí zuby, jak dlouho se instaloval (hodiny). S SSD je ale notebook parádně rychlý (samozřejmě!). Zmíním také, že na šroubku disku je záruční nálepka a Asus nám sugeruje, že výměnou disku ztratíte záruku (prostě blbečkové, stejně jako u HP). Zde se domnívám, že si Asus (a jiní) můžou říkat, co chtějí. Zákony chrání koncového spotřebitele dostatečně a výrobce by musel prokázat (soudním znalcem), že výměnou součástky došlo k poškození chodu zařízení a tím pádem k neuznání záruky. 
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek