Středa , 27. 11. 2024

Xenie

DVD přehrávač s HDMI z TESCA za 499 korun, aneb Technika HDMAW07

14. 01. 2010

14. 01. 2010

Ač se může zdát, že si tento neznačkový přístroj nezaslouží pozornost, opak je pravdou. Má několik drobností, které dokážou přimět ke koupi tohoto přístroje – za minimální cenu dostanete dokonce HDMI výstup s upscalingem.

Technika HDMAW07 se prodává v síti hypermarketů TESCO pod jejich vlastní prodejní značkou spotřební elektroniky a jejího příslušenství. Musím přiznat, že prvotním impulsem, pro koupi přehrávače bylo, že se dceři pokazil v jejím pokoji, léty opotřebovaný DVD přehrávač ELTA. A ruku v ruce s tím i cena za nový, zde recenzovaný přehrávač všech běžných DVD formátů i hudebních a foto CD disků. Uviděl jsem ho vlastně náhodou, při běžném nákupu a láce, za kterou se dal v povánočním výprodeji pořídit. Považte, stál celých 499 Kč.

U někoho může cena evokovat myšlenku, že za tokovou cenu, to musí být asi pěkný šmejd a máte pravdu v tom, že to zprvu napadlo i mě. I já se totiž snažím řídit heslem, ve většině nákupů: Nejsem dost bohatý na to, abych si mohl dovolit kupovat levné (rozuměj špatné) věci.

HDMI v této ceně? Nebylo o čem přemýšlet!

Tady jsem ale udělal příznačnou výjimku, protože jsem si řekl, že desetileté dceři službu udělá a ta cena je tak příjemná, že se jí nedá prostě odolat. Někdo může namítnout to, že to v dnešní době zase není, tak skvělá cena, za obyčejný neznačkový DVD přehrávač a i já bych s ním souhlasil, kdyby mě na něm nezaujala jedna z maličkostí, kterou tato mašinka obsahuje a tou je HDMI výstup, s upscalingem, tedy s převzorkováním 576p signálu na rozlišení 1080i.Potom se zdá cena, za tento přistroj, více než přijatelná.

České menu narozdíl od mnohých značek nechybí

Přístroj je multifunkční, umí přehrát signál PAL i zámořskou variantu NTSC. Tato možnost je volitelná buď v menu, (které nepostrádá v nastavení ani češtinu) nebo se dokáže přepínat i automaticky, podle detekce video signálu z DVD obsahu. Informace technického rázu jsou na krabici velmi strohé.

K TÉMATU  Bílá technika: recenze DVD Xoro HSD 8420

Jsou věci, které se o tomto DVD playeru dozvíte, až při rozbalení, jako například informace o výstupu zvuku, pouhým pohledem, na zadní část přístroje, kde spatříte, již zmiňované HDMI rozhraní, dále cinch neboli také RCA výstupy. Dvou kanálový audio výstup plus koaxiální SPDIF, který podle údajů v poměrně dobře zpracovaném, nicméně neúplném čtyřjazyčném návodu k použití, kde je mimo češtiny ještě maďarština, polština a také slovenština, je popisován, jako vícekanálový.

Domnívám se tedy, že dokáže přenést plnohodnotné 5.1 rozložení zvuku. Bohužel nemám, jak tuto okolnost vyzkoušet. Dále jsou tu, horní sada tří barevně odlišených komponentních video YUV cinchů, potom, žlutý kompozitní, nejméně kvalitní výstup, který lze doporučit pro připojení jen nejstarších televizorů. Jako předposlední je tu S-video výstup s oddělenou barevnou a jasovou složkou a nakonec RGB SCART.

Pohled zepředu odhaluje obyčejný design, který nijak neosloví, ale ani neurazí případného zájemce o tento výrobek. Rozvržení tlačítek vidíte na obrázku výše. Z leva: tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje (do standby se uvádí přístroj tlačítkem na dálkovém ovladači), a vpravo od mechaniky, otevření a zasunutí média, přehrávání, pozastavení přehrávání (přístroj probuzený ze standby si pamatuje přerušení přehrávání disku a naváže v místě, kde bylo přehrávání přerušeno) a druhé zmáčknutí, úplné přerušení a konec přehrávání, a poslední dvě tlačítka slouží k posunu kapitol, případně předchozí a další skladby na CD.

Klasicky horší dálkové ovládání

Kdo by se, ale ohýbal k přístroji, když to má dálkové ovládání, které zvládne uřídit vše, co přístroj zvládá. Jen ne úplné vypnutí přístroje. Je na dvě mikrotužkové baterie a chybou na tomto ovladači jsou příliš malá tlačítka, z ještě drobnějšími nápisy. Nic pro oči lidí po čtyřicítce věku. Nicméně povely jsou svižné, je však třeba mířit poměrně přesně na senzor přístroje.

Menu je přehledné. Má i české prostředí, takže se v něm dá pohodlně nastavit vše potřebné, pro bezproblémové používání přehrávače. Tedy je tu maličkost, která mi vadí a tou je nemožnost nastavit primárně český zvukový doprovod a české titulky do výchozího nastavení. Je na výběr z osmi jazyků, bohužel bez našeho jazyka. Graficky je zpracované shodně, jako menu starších přehrávačů Philips.

K TÉMATU  nVidia Tegra: ideální multimediální cestovatel na obzoru

Další vychytávkou tohoto přístroje je možnost v menu vypnout HDCP ochranu proti kopírování přímo z HDMI výstupu, což někdo určitě dokáže využít. A je tu ještě jedna věc, při které zbystří hlavně ti, co mají přístup k levnějším originál DVD médiím, z jiných světových regiónů nebo příbuzné, co jim mohou taková DVD zaslat poštou. I když je přístroj, jako všechny takové uváděné na náš trh s nastaveným regiónem 2, je hračkou přepnout tento kód na jakýkoliv jiný, včetně 0, tedy nastavení nejpodstatnější, jelikož se tento přístroj rázem stane multi přehrávačem pro DVD obstarané, kdekoliv na světě.

Postup je velmi jednoduchý: Zapneme přístroj, otevřeme mechaniku, v menu přístroje zadáme preference (doporučuji nastavovat v základním nastavení všech vlastností v menu, tedy i v angličtině), na dálkovém ovladači navolíme číslo 8379. Na obrazovce se objeví región kód 2. Ten změníme tlačítky nahoru nebo dolů v modrém kříži dálkového ovládání. Uložíme zmáčknutím tlačítka play ve středu kříže a je hotovo.

MP3, WMA nebo MPEG-4 nečekejte

Nic není dokonalé, takže i tento přehrávač má pro někoho své zápory, i když ty jasně převálcují cena a ostatní, již zmíněné funkce. Je to nemožnost přehrávat v tomto přístroji mp3, WMA ani DivX soubory.

Co se týká kvality obrazu a zvuku, já jsem spokojen, protože u mne bude primárně zapojen, jen do CRT TV Philips. Nevidím žádné vady obrazu bijící do očí a ani ve zvuku není žádných nežádoucích efektů, jako je brum či šum.

A závěr. Určitě se najde kategorie lidí, kteří přednosti tohoto přístroje dokážou ocenit a ostatní, rádoby kritici, ať se poohlédnou v jiném segmentu trhu. Je tam z určitě čeho vybírat, ale ne za tak solidní cenu a s výše vyzdviženými vlastnostmi.
 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Každý, kdo vlastní chytrý i hloupý mobil, jistě někdy řešil problém s nabíječkou, resp. absencí energie pro dobití telefonu, když jste třeba v přírodě či nemůžete dlouze setrvávat u zásuvky. Pro takové případy „bůh“ vymyslel powerbanky jako A-Data A10050.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek