Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Pozor na imitace výškových kalot – ani Pioneer nemá čisté svědomí!

30. 06. 2010

30. 06. 2010

Není výškový reproduktor jako výškový reproduktor. Pozor tedy na podvádění zákazníků aneb imitace výškových kalotových reproduktorů v zahraničních reprosoustavách.

 

 

  

Takto vypadá imitace kalotového reproduktoru použitého ve sloupových reprosoustavách „značky“ Superior LS-190 prodávaných v Kauflandu za 1999,- Kč

Jedná se o klasický výškový reproduktorek s papírovou membránou, který kryje plastová mřížka. Reproduktorek je samozřejmě asijský brak s maloobchodní cenou v ČR cca 15 Kč (bez krytky).

 

A takto vypadá imitace kalotového reproduktoru použitého ve sloupových reprosoustavách značky Pioneer, model S-H240 (cca 4.500,- Kč za pár), Pioneer S-V240 (5.0 set za cca 7.000,- Kč) a jistě i v dalších modelech této řady.

Jde o piezoelektrický měnič, který znáte jako „pípák“ v digitálních hodinkách z asijské tržnice. Ten opět kryje plastová mřížka imitující vzhled kalotového reproduktoru. Obdobný piezoelektrický měnič lze v české maloobchodní síti pořídit bez krytky za 5 Kč. Ne pět na stole v českých, ale slovy pět korun českých!


Pro srovnání – takto vypadá skutečný kalotový reproduktor Tesla ARV 3604

Šlendrián v Kauflandu nepřekvapí

Ze strany obchodního řetězce Kaufland se pravděpodobně nejedná o právně napadnutelné klamání spotřebitele, protože u výrobku není nikde uvedeno konstrukční provedení jednotlivých měničů. Imitaci kalotového reproduktoru lze snadno obhájit snahou výrobce o esteticky „hodnotné“ provedení výrobku a tedy přínos pro zákazníka.

Obdobně například motorističtí novináři stále dokola píší a mluví o „hodnotných“ materiálech v interiérech automobilů (zejména u Über značek), přestože jde o umělohmotnou kůži, umělohmotný chrom, umělohmotný hliník a umělohmotné dřevo. A zákazníci to nejen akceptují, ale dokonce tomu snad i opravdu věří!

„Okrasa“ v podobě plastové krytky u reprosoustav Superior bohužel pohltí většinu zvuku vyzářeného membránou, protože kryje celou plochu membrány. Čtveřice otvorů v krytce je umístěná nad vrchlíkem (kopulkou) uprostřed membrány.

K TÉMATU  Váš další Chromebook může mít novou klávesu

Šlendrián u Pioneeru? To překvapí!

Ze strany firmy Pioneer se pravděpodobně jedná o prokazatelné klamání zákazníků. Na webu výrobce je jako typ výškového reproduktoru uveden Dome Tweeter. Tento výraz se používá pro kalotový reproduktor: http://www.lautsprechershop.de/hifi/aka_hoch_en.htm

V českém překladu je v rozporu s originálem uvedeno kuželový reproduktor, což je nevhodný překlad anglického výrazu Cone Tweeter – výškový reproduktor s membránou kuželového tvaru – tedy reproduktor s „klasickou“ membránou jako například Tesla ARV 161. Uvedené údaje jsou i přes vzájemný rozpor nepravdivé oba dva, protože skutečně použitý výškový reproduktor je piezoelektrický. Rozhodně není ani kalotový, ani nemá „klasickou“ membránu.

Doplním, že piezoelektrické měniče u obou reprosoustav Pioneer „odešly“, a to „překvapivě“ po uplynutí záruční doby.

Autor: Pavel alias Kozousch, více na http://tesla.iplace.cz/
 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Akční kamery nejsou novinkou, stejně tak model 420 od německého výrobce Rollei již na českém trhu nahradil novější 425, který se však liší jen několika parametry. Pro většinu lidí jde spíše jen o hračku pro teenagery, bližší zkušenost však prokáže, že toho umí mnohem víc. Nabízí dost i dospělým.

Nejsem fanouškem nakupování elektroniky či sportovního vybavení v supermarketu. Dlouhou dobu jsem byl vyloženým odpůrcem. Když jsem narazil na tuto lampu, která jakoby z oka vypadla námi testovanému Lamaxu, zaujala mě i cenou. Pak jsem ji objevil ve výprodeji za 50 % původní ceny, neodolal a 399 Kč (včetně desátek pro Babiše) vytáhl z peněženky bez okolků.
Uživatelé na Twitteru/X zjistili, že po šesti letech se při výběru emoji pistole nyní zobrazuje obrázek zbraně místo vodní pistole. Existence konkrétních emotikonů závisí spíše na konsorciu Unicode a jeho každoročních rozhodnutích než na konkrétních firmách, jako je Apple, Google nebo Twitter. Každá společnost si vytváří svůj vlastní grafický design a nyní to X prokázala tím, že jde proti průmyslově uznávaným standardům.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek