Pondělí , 25. 11. 2024

Emílie

Fotíme sportovní dění

01. 12. 2011

Chystáte se vypravit se svým fotoaparátem za sportem? Měli byste si nejdříve uvědomit, na jakou akci půjdete fotit. Sportovní fotografové mají svá stanoviště na základě udělené akreditace, kterou můžete a nemusíte od pořadatele získat. Budete-li mít štěstí, naskytnou se vám k zachycení okamžiky, co z tribuny nikdy nevyfotíte. Ovšem pokud akreditaci nezískáte, zbude na vás focení přímo z tribuny. Což znamená, že budete muset využít objektiv s dlouhým ohniskem. V tom nejhorším možném scénáři vám nedovolí na zvolené akci fotografovat vůbec.

Uvědomte si, že každý sport má svoje akce, úsilí vyhrát a okamžiky štěstí i smutku. Sport všeobecně je emotivní záležitost. Určitě nedoporučuji cvakat všechno a bez rozmyslu. Momenty, které stojí za to zachytit, se dějí velmi rychle. Před fotografováním je nejlepší si zjistit alespoň něco málo o daném sportu. Kde se hraje (venku, v hale, v noci na osvětleném hřišti), jak dlouho trvá a jaké bude nejlepší místo na ty správné fotografie. I možnost přecházet na jiná místa je rozhodující k pořízení široké škály různorodých pohledů na daný sport. Důležitá je schopnost předvídat, co hráči budou dělat, jak budou reagovat, a proto byste neměli ztratit přehled o dění. Siréna ukončující zápas je tím pravým důvodem, proč neodložit z rukou fotoaparát. Naskytne se vám příležitost zachytit veškeré emoce hráčů. Nezapomínejte při focení sportu ani na kompozici. Do záběru zakomponujte i diváky, prostředí, oblohu atd.

Klíčem k úspěšnému fotografování sportovních akcí je zvolit správnou rychlost závěrky. Na kompaktním fotoaparátu (např. Olympus XZ-1) je o trochu jednodušší nastavení – režim Sport. Na fotoaparátech s pokročilým nastavením si zvolte režim S (Shutter) – režim předvolby závěrky. Fotoaparát za vás automaticky nastaví ostatní parametry. Zvolením dlouhé doby expozice docílíte spíše rozmazání celé fotografie. Ovšem krátká doba expozice pohyb vůbec nezachytí. O rozmazání pohybu nerozhoduje pouze rychlost závěrky, ale také rychlost objektu, který chcete fotografovat. V takovém případě se musíte spolehnout na svoje znalosti nebo zkoušet, zkoušet a zkoušet. Rozhodně při práci nešetřete pokusy. Proveďte co nejvíce záběrů, které později vyselektujete.

Sekvenční snímání

Dnešní výrobci fotoaparátů umožňují používat sekvenční snímání. Při sekvenčním fotografování se z časových důvodů pořizují snímky se stejným zaostřením a stejnou expozicí. Běžné digitální i klasické fotoaparáty snímají rychlostí 2-3 snímky za sekundu (třeba digitální zrcadlovka Nikon D3100), výkonnější DSLR 5 sn/sec. Přístroje určené pro profesionály snímají 8-10 snímků za sekundu v té nejvyšší kvalitě. Sekvenční snímání můžete využít k zajímavému efektu rozfázované akce. Tato technika zachycuje v jednom snímku různé fáze objektu, který fotografujete. Nejčastěji ji využijete u extrémních sportů. Sekvenční fotografie vzniká až samotným složením více snímků do jednoho pomocí grafických programů. Snímek by měl zachycovat celý pohyb, například od odrazu až po dopad. K takovému zachycení použijte ultraširoký objektiv nebo rybí oko. Při sekvenčním snímání doporučuji použít stativ, který vám výrazně ulehčí i pozdější skládání fotografií.

Panning

Neváhejte vyzkoušet i jinou techniku k zachycení pohybu – panning. Naprosto postačí, když budete objekt sledovat pohybem fotoaparátu. Používá se při snímání rychle se pohybujících objektů. Panning využijete k zachycení rychlého pohybu a tak odlišíte předmět od pozadí. Objekt je tím pádem ostrý. Pozadí je rozmazané, což snižuje rušivé efekty a objekt je od pozadí opticky oddělen. Jak na to? Neotáčejte se celým tělem, ale provádějte fotografování v pevném postoji otáčením v bocích. Pohyb musí být ovšem plynulý. Výbornou pomůckou vám bude monopod, se stativem se manipuluje o poznání hůře. Dobu závěrky doporučuji prodloužit. Tento efekt rozmáznutí se dá napodobit i v grafických programech.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...
Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…
Závody v pokroku v oblasti umělé inteligence jsou v plném proudu. Jednotlivé společnosti dělají vše proto, aby mohli zákazníkům nabídnout lepší možnosti AI. Po dlouhé době je tu něco, v čem mohou technologičtí giganti skutečně soutěžit. Jedna z nejznámějších technologických společností, Huawei, se zaměří na zvýšení výroby svého AI čipu Ascend 910B na úkor výroby svých telefonů Mate 60, alespoň v jednom závodě.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek