Čtvrtek , 21. 11. 2024

Albert

HTPC pro odvážné: skříň, zdroj, deska a testovací oživení – díl 1

25. 04. 2008

Během následujících dvou týdnů s námi budete mít možnost sledovat stavbu centra domácí zábavy. Protože HTPC jsme na DIGIlidi už stavěli, bude to tentokrát tak trochu extrémní. Ale výsledek bude stát za to! Využijeme externí zdroj napájení (notebookový), spotřebu snížíme na minimum, stejně tak hluk, výkon postačí na veškerý video obsah, zkusíme spouštět systém z flash disku a mnohé další. Jestli fandíte vlastní zručnosti a jste nadšení do počítačových komponent, přidejte se! A i když jste laici, s námi to zvládnete také. Cílem mého snažení je postavit HTPC, tedy počítač, který nahradí multimediální síťový přehrávač v obýváku, DVB-T tuner a rekordér. To vše s minimální možnou spotřebou, nehlučně a levně. A hlavně, přehraje vše, včetně Blu-ray. Výsledek zatím neznám, takže veškeré úspěchy i nezdary zažijete se mnou v sérii několika článků. Pokud si chcete osvěžit problematiku HTPC, navštivte naši speciální sekci a především náš čtyřdílný seriál o stavbě HTPC.

Škatule – SilverStone SG02

Výběr skříně pro HTPC už dnes není nic těžkého, nabídka je dostatečná. Vzhledem k mým prostorovým možnostem jsem byl nucen zvolit menší skříň, která nemá hi-fi rozměry (tedy klasicou šířku 43 cm), ale je menší. I přes její menší šíři dovoluje výškou klasickou instalaci rozšiřujících PCI karet (TV tuner, satelitní tuner…). Pokud budete volit některou z nízkých variant, pozor na to! Tam je nutné využít redukci (raiser card) a obecně to nelze příliš doporučit. Raději volte vyšší skříň.

SilverStone vyrábí skříně s nejlepším poměrem výkon/cena

Vybral jsem tedy SilverStone Sugo SG02. Původně jsem se domníval, že bude mít přední panel z broušeného hliníku, ale bohužel jde jen o plast v klavírní černi. Hliníková je tedy alespoň kostra a celá skříň působí lehkým a vzdušným dojmem. Mnoho perforovaných částí na plechovém krytu dává naději na dobrý přístup vzduchu. Zda to ale bude ideální pro naše účely, se teprve ukáže.

Kabely pro připojení k základní desce jsou zbytečně dlouhé * Tělo skříně je ze silného hliníku, který ale místy není důkladně obroušen

Vnitřní uspořádání je modulární, takže například šachtu pro pevné disky lze odstranit, stejně tak úchytné rameno pro ventilátory nebo držák zdroje. Přesto pro naše účely pravděpodobně ještě dojde na úpravy konstrukce (a budeme vrtat, šroubovat a rovnat…).

Nepotřebné kabely k přednímu panelu vstupů a výstupů lze odpojit * Skříň má kvalitní nožky, které tlumí vybrace a vypadají efektně

Provedení skříně se mi celkově líbí, byť místy je hliník ostrý a šroubky jdou hůře šroubovat. Také délka kabelů pro propojení se základní deskou je nesmyslně předimenzovaná a přidává práci v jejím následném skrývání. Cena 1700 Kč s DPH je nicméně odpovídající. Přibalen je i jeden 8 cm ventilátor. Pokud vše dobře půjde, použijeme v celé sestavě jen jeden tichý ventilátor.

K TÉMATU  ChatGPT je nyní vyhledávač

Zdroj – PicoPSU 120W

Jelikož spotřeba a tím pádem i zahřívání má být co nejnižší, zvolili jsme pokrokovou metodu napájení HTPC. Tou je bezesporu využití externího zdroje (podobně jako to řeší například notebooky). K tomu je nutné vlastnit speciální zdroj PicoPSU, o kterém jsme již informovali. Ten pouze přebírá 12 V dodávaných z externího adaptéru a konvertuje zbývající napětí – například 5V pro pevné disky a optické mechaniky.

Kompletní vybavení pro využití externího zdroje * Detail zdroje PicoPSU

PicoPSU sám o sobě zabírá minimum místa a adaptér je mimo skříň. Tím „uspoříme“ zdroj tepla, hluku a také místo, které by obstaral klasický počítačový ATX zdroj. Prostor původně určený pro počítačový zdroj využijeme pro umístění většího chladiče procesoru. Další výhodou PicoPSU je jeho vysoká účinnost (až k 90 %), která uspoří opět další W z celkové spotřeby. Samotný PicoPSU je 120W, ale velkou část práce odvádí externí adaptér. Ten je v našem případě 110W (12V, 8,5A). Teoreticky by námi stavěná sestava ale mohla běžet i s levnějším 80W zdrojem. Trošku problém je sehnat externí adaptér s výstupem 12V a dostatečným výkonem. Řešení ale nabízí přímo výrobce PicoPSU. Ovšem využít lze i jakýkoli jiný adaptér, který se vám podaří sehnat. Dalším řešením je využití PicoPSU modelu, který umí pracovat s širším spektrem vstupních napětí, nejenom s 12V. Nevýhodou mnou zakoupeného externího adaptéru je to, že obsahuje malý ventilátor – ten se ale ozve až ve špičkových odběrech proudu (nad 90 W), což by neměl být náš případ. V mém případě jsem vsadil na jistotu a objednal osvědčenou sestavu PicoPSU 120W se zdrojem EDac jako jeden balíček. Celá transakce vyšla na 100 USD i s poštovným (tedy 1600 Kč) a za týden byl z USA tady. PicoPSU se prodává i v několika českých e-shopech, nicméně za výrazně vyšší cenu. V Česku jsem ještě dokoupil kabel s naším napájecím konektorem (+60 Kč) a redukci pro napájení P4 konektoru na základní desce (+40 Kč), kterýžto konektor na PicoPSU chybí. Možná namítnete, že se externí zdroj nevyplatí. Dnes lze pořídit poměrně levně kvalitní, účinné a tiché počítačové zdroje. Volba je na vás. Pozor ale na jejich účinnost při nízkých odběrech – v některých případech je katastrofálně nízká a spotřeba tak bude zbytečně vysoká. Externí zdroj je extrémní, ale tento seriál není pro bačkory 🙂

Deska – Gigabyte MA78GM-S2H

Základem našeho extrémního HTPC bude deska Gigabyte MA78GM-S2H. Ta je velmi dobře vybavená všemi potřebnými výstupy (HDMI, DVI, VGA), gigabitovou síťovkou a 8 kanálovou zvukovou kartou. Jejímu obecnému popisu jsme se již věnovali a recenzována byla na mnoha webech. Je to momentálně asi nejlepší deska pro HTPC s čipovou sadou AMD 780G s integrovanou výkonnou grafickou kartou ATI 3200, která výborně akceleruje HD video a má nízkou spotřebu.

Deska Gigabyte MA78GM-S2H osazená ve skříni * Bohatá výbava konektorů na zadním panelu

I přesto najdeme několik chyb, které Gigabytu k dobru nejsou. Deska patří k těm dražším (1700 Kč s DPH). Mohla by mít tedy osazeny lepší součástky (například pevné kondenzátory po celé desce, ne jen u napájení procesoru). Také chlazení by mohlo být řešeno lépe, především pasivní chladiče by mohly být větší a také napájecí součástky procesoru by zasloužily chlazení. To vše lze ale dodatečně dořešit. Uvidíme, zda to bude potřeba.

Dlouhé kabely lze schovat pod přední panel skříně * Detail zdroje PicoPSU zasunutého přímo v základní desce

 

K TÉMATU  Účinná sluneční clona pro kameru Sony FDR-AX53 svépomocí

Pokusné oživení

Aby nebyl první díl jen nudným výčtem výběru počátečních součástek, přistoupil jsem k prvotnímu zapojení. Zbytek sestavy jsem osadil prozatím jen provizorními zbývajícími komponenty: procesorem Athlon X2 4800+ EE (2,5 GHz, 65W TDP), 2 GB RAM DDR 2 800MHz Kingmax, pevným diskem WD2500KS-00MJB0 a chladičem CPU Arctic Cooling Freezer 64 Pro. Jak vidíte, rozhodně nejde o nijak úsporné součástky. Dále budeme využívat procesoru s nižší maximální spotřebou TDP 45 W a také jiného disku. O celkovém řešení chlazení atd. nemluvě.

Žalostný pohled na prvotně zapojenou „sestavu“. Ale přece se točí!

I přesto se prvotní spuštění podařilo a Vista Ultimate běžela bez problémů. Součástky byly relativně chladné a odběr zvládal PicoPSU bez potíží. Jeho ventilátor se ozval jen při finálním startu Windows Vista a na velice krátkou chvíli. Zato postarší pevný disk byl natolik hlučný, že by do HTPC použit být nemohl. Nenechte si ujít další díl, kdy vybereme procesor, disk, osadíme některé finální komponenty, začneme měřit spotřebu, přineseme další fotografie a nahrávky z naší stavby. Následovat budou pokusy s využitím FLASH disku pro systém, rozšiřujícími kartami a celkovému výběru a vyladění systému, který bude HTPC řídit (bude to Windows MCE, Media Portal či Linux?).

Související články

HTPC pro odvážné: procesor, akcelerace videa a spotřeba – díl 2

HTPC pro odvážné: výběr a ztišení pevného disku – díl 3

HTPC pro odvážné: finalizace hardwaru a chlazení součástek – díl 4

Celý postup stavby můžete diskutovat a ptát se v našem Diskusním fóru.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po nejlevnějším modelu Vega se nám na stůl i do rukou dostala poměrně nová kamera značky Niceboy, která cílí na opačné spektrum zákazníků, mainstreamová Vega 5 Pop s dotykovým displejem. Stejně jako vy, položili jsme si otázku, zda má taková obrazovka u akční kamery vlastně smysl.
Wikipedia spustila tmavý režim pro svůj web pro stolní počítače. Tmavý režim byl již k dispozici v mobilních aplikacích, ale dosud chyběl na webu pro počítače. Pokud vás večer z bílého pozadí pálí oči, může to být pro vás příjemná změna.
Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek