Neděle , 16. 03. 2025

Elena a Herbert

LED žárovky – světlo budoucnosti?

21. 03. 2012

Už jste o nich slyšeli. LED žárovky mají do budoucna nahradit klasické žárovky i úsporné zářivky. Jsou však opravdu tak dobré, jak se o nich říká? Nebo to všechno je jen velká marketingová bublina, která za pár let splaskne, a o LED žárovkách už neuslyšíme?

Jsou úsporné, jsou ekologické, jsou výkonné, jsou moderní… A vydrží věky. Také máte o LED žárovkách z reklam takovou představu? Uživatelům je snadné mazat med kolem pusy, pojďte se tedy s námi raději podívat na to, jaké skutečné vlastnosti tyto žárovky mají a jestli je výhodné si je kupovat.

Životnost

Výrobci proklamují, že jejich žárovky vydrží svítit po dlouhá léta až desetiletí. LED žárovka, respektive samotný LED čip, má skutečně životnost okolo 100 000 hodin – za předpokladu správné teploty. Jako ideální teplota je označeno 25 °C, u levnějších žárovek však teplota může vystoupat i přes 100 °C, což životnost může drasticky snižovat. Dále je třeba počítat s tím, že mnohem dříve než LED čip se opotřebují další komponenty žárovky.

I přesto však LED žárovka v porovnání s klasickou vydrží i více než desetkrát déle. Životnost obyčejné žárovky se udává v průměru na 1000 hodin, úsporné zářivky i LED žárovky pak vydrží svítit 6000 až 15000 hodin – v závislosti na kvalitě.

Výkon a úspornost

I zde výrobci leckdy přehánějí, respektive je potřeba počítat s ideálním zatížením. Raději než s udávaným desetinásobkem počítejte spíše s pětinásobnou úsporou energie.

U LED žárovek může postupem času docházet k oslabení svítivosti. Na rozdíl od klasických žárovek, které svůj život zpravidla ukončí naráz, LED žárovky postupně svůj jas snižují. Tomu však také odpovídá udávaná životnost – deklarovaných x hodin svícení znamená (u renomovaných výrobců) dobu, po jaké dojde k oslabení svítivosti na 50 či 70 % (i tento údaj by měl být uveden na krabičce).

Koupit či nekoupit?

Ačkoliv tedy marketéři často přehánění a reklamy slibují výkony, které odpovídají spíše laboratorním podmínkám, jsou i přesto LED žárovky výhodnou koupí. Investice se za několik let svícení vrátí.

Kromě LED žárovek se tato technologie využívá také pro LED diody v počítačích a dalších elektronických zařízeních a pro různé LED pásky, které poslouží jako nasvícení pracovní plochy, podsvícení nábytku nebo jak originální venkovní vánoční ozdoby. 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Postavili jsme proti sobě lehká, otevřená, na uších ležící sluchátka vhodná na doma i na použití venku. Konkrétně druhou generaci legendárních Sennheiser – PX100 II a zajímavý produkt švédského výrobce V-Jays. Již nyní prozraďme, že tak dramatický duel jsme tu dlouho neměli. Rozdíly jsou propastné. A to na obou stranách…
DigiLidi vás zve na cestu časem s naším novým článkem. Podívejte se s námi na návrat klasických technologií v moderním kabátě. Retro technologie se vracejí do hry s úžasným moderním designem. Od klasických gramofonů po ikonické fotoaparáty - objevte, jak se oblíbené technologie z minulosti stávají stylovými a funkčními kousky v dnešní digitální éře. Připravte se na vzrušující setkání s retro technologiemi, které zaujmou každého nadšence a milovníka klasiky.
Z telefonu myPhone Hammer Iron 3 jsme příliš nadšení nebyli pro jeho hardwarovou nedostatečnost a absenci 4G. Výrobce však vyrukoval s modelem LTE, který vypadá stejně, uvnitř jde však o úplně jiný stroj. Přirovnali bychom jej ke Golfu GTI, ten je stále “lidovým” Golfem. Proti základnímu modelu s výkonem kolem 100 koní jde však o zcela jiný stroj, krotící stádo 230 plnokrevníků.

Nepřehlédněte

Sluchátka Lamax Base1 již “z praku” nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu - 790 Kč neomráčí ani méně movité. Nabízejí kromě klasické reprodukce přes Bluetooth 5.0 i audio kabel (když se vybijí) specialitku v podobě přehrávání hudby z micro SD karty (podobně jako drobný bezdrátový reproduktor Sphere SP-1). Umí být autonomním přehrávačem hudby umístěným přímo na hlavě. Tím z masy sluchátek na trhu vyčnívají podobně jako doga na výstavě beaglů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek