Pondělí , 13. 01. 2025

Pravoslav

LG BDS590 – blu-ray, síťový, satelitní, HD rekordér

03. 01. 2012

03. 01. 2012

Blu-ray přehrávač, síťový přehrávač, DVB-T a DVB-S2 přijímač, rekordér. Prostě vše v jednom. Takový se snaží být BDS590 od LG. Unikátností přístroje je jistě přítomnost satelitního tuneru, což není příliš obvyklé. Jak si s tolika činnostmi tento značkový produkt poradí?

Hned na začátek si řekněme, že BDS590 je odlehčenou verzí přístroje HR550. LG BDS590 se liší od LG HR550 tím, že nemá integrovaný pevný disk. Jinak by mělo jít o totožná zařízení. BDS590 spoléhá na přenosná paměťová zařízení připojená přes USB, takže je levnější.

Aktuální cena LG BDS590 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

Síťový blu-ray přehrávač se satelitním tunerem a rekordérem

Co tedy BDS590 a HR550 mají umět? Je toho vskutku hodně. Základem bude blu-ray přehrávač s podporou 3D. Dále tu je přehrávání různých multimédií, ať už z blu-ray nebo DVD disků, nebo z pamětí připojených na USB. Přehrávání lze realizovat i z počítačové sítě – drátové, nebo i přes Wi-Fi. Něco málo je možné přehrávat také z internetu. Přístroje dále můžeme používat jako přijímače digitálního pozemního nebo satelitního vysílání, samozřejmě včetně HD. A nakonec je tu funkce rekordéru ze zmiňovaných tunerů.

Podíváme-li se na BDS590 blíže, zjistíme dvě poměrně zásadní věci. Že je zde přítomen malý ventilátor a že USB port je k dispozici pouze jeden, na předním panelu. Zatímco ventilátor patří k těm tichým a nepříliš rušivým, umístění USB pouze na přední stranu přístroje je tristní chybou. Tedy alespoň pokud chcete přístroj používat často jako rekordér. Externí pevné disky nebudou dlouhodobě připojené působit právě vkusně. Pro tyto případy zvažte raději koupi HR550.

Na zadním panelu postrádáme USB port a „přebývá“ ventilátor

Start přehrávače vezme 20 sekund. Spuštění blu-ray filmu dalších 15 sekund. Jde o snesitelné časy. Optická mechanika je při čtení tichá a nemá sebemenší potíže ani s vypalovanými BD-R disky – ani s vypáleným blu-ray filmem, ani s různými soubory na disku BD-R, včetně např. 10GB MKV filmu. Grafické rozhraní je česky a působí velmi pěkným a přehledným dojmem. Máme zde přístup k TV vysílání, k videu, fotkám nebo hudbě uloženým na DVD, blu-ray nebo na USB, zvláště pak přístup k souborům na síti a k několika málo internetovým aplikacím. Menu není dělané na nějaké překotné sprinty po jeho položkách, ale spíše na jeho rozvážné procházení.

Dálkové ovládání patří k těm lepším a s náročnou funkcionalitou si poradilo dobře

Důležitou součástí takto multifunkčního zařízení je dálkové ovládání. Jak si poradí s toliko funkcemi? Celkem se ctí. LG se podařilo vhodně umístit nad sebe část pro přehrávač, tuner a MMC tak, že to dává smysl a dá se s to prakticky používat.

Hlavní menu přístroje je přehledné, i když ne právě rychlé

 

Síť trochu drhne

Je příjemné, že síť lze připojit jak drátově, tak přes Wi-Fi. Přičemž nastavení je velmi jednoduché. K datům na síti lze přistupovat přes CIFS (běžné sdílení souborů) nebo přes DLNA. Přehrávač sám naprosto bez potíží nalezl sdílené složky na síti. Avšak propustnost sítě není nijak závratná. Video, sice trochu extrémní, s datovým tokem 40 Mb/s, se cukalo právě z důvodu nedostatečné propustnosti sítě. Z připojeného harddisku přitom běželo bez potíží. Připojovali jsme jak 3,5palcový 500GB externí disk s vlastním napájením, tak 2,5palcový disk bez napájení. Oba fungovaly bez potíží, včetně podpory formátu NTFS.

Podpora různých multimédií je na blu-ray přehrávač slušná. Ale na klasické „neznačkové“ MMC typu Xtreamer nemá. LG sice přehraje i náročné Oceanic Demo, ale některé kontejnery moc nemusí – např. MOV nebo WMV. MKV, AVI, MPEG a některé další naopak umí dobře, samozřejmě i v HD. Zamrzí absence podpory DVD uložených na disku. Výsledky podpory různých formátů najdete na další straně recenze.

Mluvíme-li o internetu, musíme zmínit Netcast. Tak se nazývá sekce s internetovými aplikacemi. Leč, jsou zde pouhé 3 – YouTube, Picassa a počasí. YouTube navíc podporuje jen video ve standardním rozlišení. Slabé, velmi slabé!

K TÉMATU  Připravte si televize, MPEG-4 a HD útočí!

 

Internetových aplikací je zde žalostně málo. Procházení souborů na síti je intuitivní a docela pohodlné

 

Základní škola povinná, aneb bez dobrého přehrávače to nejde

Titulky z externího souboru nejsou pro přehrávač problém. Musí nést stejné jméno, jako soubor s videem. Spolehlivě fungují jen titulky SRT, SUB a TXT jsou sice rozpoznány, ale nezobrazují se. Volit lze pouze znakovou sadu titulků, a jejich zapnutí či vypnutí, nic dalšího ovlivnit nelze. Velikost je sice menší, ale čitelnost je přesto docela dobrá. Dále jsou podporovány i titulky uvnitř pokročilejších kontejnerů jako MKV či DIVX. Zde jsou pak ještě o něco čitelnější a lze přepínat mezi jazyky. Tyto kontejnery také mohou obsahovat různé zvukové stopy, což podporuje i testovaný přehrávač. Při přehrávání hudby jsou podporovány formáty MP3, WAV a WMA. Fotografie jsou zobrazovány rychle a přehlednou formou.

 

Titulky z externího souboru jsou menší, ale pořád ještě únosně čitelné. V MKV je to lepší, protože mají černý podkres

 

Jak již bylo řečeno, komfort procházení obsahu ve složkách je velmi dobrý, i když ne úplně bleskový. Obdobné je to u procházení konkrétního videa. Máme tu sice fast forvard v několika dostatečně odstupňovaných úrovních, ale přechod z přetáčení do přehrávání je celkem opožděný. Pak je tu ještě možnost přejít do kontextového menu a tam se posunovat poněkud efektivněji v čase. Každopádně užitečné skoky snadno dostupné na dálkovém ovladači např. po 3 minutách zde chybí. Také přechod z režimu pause do play, nebo z přetáčení do přehrávání má prodlevu několik sekund, což není příjemné.

U přehrávání klasických blu-ray nebo dvd filmů je vše v pořádku, ostatně jsou to standardizované úkony. Nutno podotknout, že obzvláště u blu-ray podává LG vynikající obrazové výsledky. U některých AVI nebo MKV videí jsme zaznamenali problém s mírným trháním obrazu při švenku kamerou – klasický problém se snímkovou frekvencí. Ale naštěstí zde pomohlo v nastavení přístroje zvolit 24p výstup (ten samozřejmě musí umět i televize, což je dnes naštěstí celkem běžné).

Nastavení přístroje zvládne každý a pomůže mu i česká lokalizace a detailní manuál

 

DVB-t a DVB-S2 přijímač a rekordér

Digitální televizní tuner tu najdeme hned dvakrát. Jeden pozemní a druhý satelitní. Práce s nimi je v prostředí přístroje v podstatě totožná, používat lze samozřejmě oba, i když je nutné mezi nimi přepínat.

Citlivost DVB-t tuneru je mírně horší, než u našeho referenčního a velmi dobrého tuneru v plazmě Panasonic. Přepínání programů je dostatečně rychlé. Jinak řečeno, je zhruba stejně pomalé, jako u všech ostatních DVB-t přijímačů na trhu. Informace o programech najdeme v slušivém EPG, na jehož pozadí dále běží obraz i zvuk programu. Postrádali jsme stručné info o vysílaném pořadu mimo EPG Stručné info o vysílaném pořadu je pak dotupné po stisku klávesy Enter.

 

Přístup k oběma tunerům je totožný, včetně stejné práce s EPG

Volby nahrávání pořadů a jejich přehled shledáváme zcela postačujícími. Stejně tak přístup k nahraným pořadům. Ty se na pevný disk ukládají v kontejneru TS a lze je přehrávat a zpracovávat na počítači. Tedy alespoň ty zaznamenané z nekódovaných programů. Ty kódované lze přehrát pouze na daném přístroji. Nahrávat lze pouze jeden program současně. A nelze se dívat na jiný, než nahrávaný program, a to ani v rámci jednoho multiplexu. Zda lze při záznamu v DVB-t sledovat například DVB-S jsme bohužel nemohli vyzkoušet.

 

Detail pořadu je dostupný jen přes EPG | Zvolit pořad k záznamu lze jak v EPG, tak pomocí časovače

  

Pro lepší setřídění programů slouží 4 samostatné seznamy Oblíbených položek. Teprve v nich si lze pořady nějak uspořádat, i když není to právě ideální | Nahrané pořady jsou dostupné snadno a jsou i vhodně pojmenované

Naneštěstí nás mírně zklamala technika, tudíž jsme nemohli satelitní funkce zkoumat příliš detailně. U satelitního tuneru, který podporuje normu až DVB-S2 včetně HD vysílání, je práce s programy a s nahráváním velmi podobná situaci u DVB-t. Přepínání kanálů je rychlé. Pro příjem kódovaných programů je na přístroji k dispozici jeden CI slot, který musíte osadit CAM modulem a příslušnou kartou, jinak můžete přijímat jen FTA (volné) programy.

K TÉMATU  Recenze Lamax Sentinel SE–1 – ochránce s hudebním sluchem

 

Nastavení satelitu je snadné… 

 

LG BDS590 – ostudu nedělá!

Testovaný multifunkční přístroj je kvalitně zpracovaným produktem, u kterého je patrná péče výrobce. Decentní vzhled doplňuje velmi dobré dálkové ovládání. Nastavení je mimořádně jednoduché a grafické prostředí intuitivní a snadno ovladatelné. Byť někdo by uvítal o trochu rychlejší odezvu systému.

Na BDS590 přehrajeme bez potíží všechna klasická optická média, včetně 3D blu-ray filmů. Přehrajeme zde i spoustu dalších méně standardních multimediálních souborů, ať už z optických médií, tak z USB nebo ze sítě. Podpora formátů zde sice není tak široká, jako u jiných MMC přístrojů, ale o to snáze se s přístrojem pracuje.

Tunery a záznam budou možná nejslabším článkem. Fungují dobře, opět se s nimi pracuje velmi intuitivně, ale jsou zde jistá omezení. Záznam lze realizovat pouze u jednoho pořadu a ten je nutné i sledovat. Ale to nemusí mnohým vůbec vadit. Navíc k dispozici jsou tunery dva – pozemní a satelitní. Zejména ten druhý v podobných přístrojích najdeme málokdy a může být zajímavým rozšířením televizního příjmu mnohých domácností. Stejně tak může tento produkt nahradit až 3 samostatné přístroje. Sice ne tak dokonale, ale ani ne nedostatečně.  

 

 
LG BDS590 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
 

 

zápory klady
– USB pouze na předním panelu + kvalitní provedení
– občas pomalejší reakce na povely + universálnost (blu-ray, MMC, rekordér)
– nižší propustnost sítě + DVB-t i DVB-S2 tuner

 

Pohled do nitra LG BDS590

Místa pro chlazení je ve skříni dost a i když je ventilátor tichý, zdá se nám zde celkem zbytečný. Respektive po náhrazení za lepší chladič čipu a zdroje bychom se nebáli jej vypnout. Na desce také můžeme vidět SATA port. Ale napájení by se muselo asi chvíli hledat. Navíc software by dost možná disk stejně na tomto portu nenašel. Chcete-li interní disk, raději si kupte LG HR550. 

Technické parametry LG BDS590 najdete na webu výrobce

 

Výsledky přehrávání HD videa

Kontejner/přípona Komprese Level/ref Zvuk Rozlišení Bitrate Výsledek
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/8 AC3 1280×544 5 Mbps Ano
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/16 AC3/AC3 1280×720 2 Mbps Ano
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/16 AC3/AC3 1920×1080 40 Mbps Ano
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/8 DTS 1920×1040 5 Mbps Ano
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/9 AC3/AC3 1280×720 6 Mbps Ano
DivX HD/MKV MPEG-4 AVC h264 4.0/3 AAC LC/AAC LC 1920×1080 7 Mbps Ano
MPEG-TS/MPEG MPEG-2 x AC3 1920×1080 11 Mbps Ano
QuickTime/MOV MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AAC LC 1920×816 9 Mbps Ne
QuickTime/MOV MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AAC LC 1920×816 10 Mbps Ne
MPEG-TS/TS MPEG-2 x AC3 1920×1080 37 Mbps Ano
Windows Media/WMV VC-1 (WMV3) x WMA3 1440×1080 8 Mbps Ne
Windows Media/WMV VC-1 (WMV3) x WMA3 1280×720 7 Mbps Ne
BDAV-AVCHD/MTS MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AC3 1440×1080 15 Mbps Ne
BDAV-AVCHD/M2TS MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AC3 1440×1080 12 Mbps Ano
BDAV-AVCHD/M2TS MPEG-4 AVC h264 4.1/3 AC3 1920×1080 8 Mbps Ano

 

 

Výsledky přehrávání SD videa

Formát videa Výsledek
divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432 ano
divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416 ano
divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336 ano
divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336 ano
xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272 trhá se
xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272 trhá se
xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 trhá se
xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 trhá se
xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 trhá se
xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272 ano
xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
DivX Ultra ano
Nero Digital Standard Profile ano
DVRMS ne
WTV ne
Soubory z DVD-Videa ne

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý, kdo vlastní chytrý i hloupý mobil, jistě někdy řešil problém s nabíječkou, resp. absencí energie pro dobití telefonu, když jste třeba v přírodě či nemůžete dlouze setrvávat u zásuvky. Pro takové případy „bůh“ vymyslel powerbanky jako A-Data A10050.

Sluchátka Lamax Base1 již “z praku” nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu - 790 Kč neomráčí ani méně movité. Nabízejí kromě klasické reprodukce přes Bluetooth 5.0 i audio kabel (když se vybijí) specialitku v podobě přehrávání hudby z micro SD karty (podobně jako drobný bezdrátový reproduktor Sphere SP-1). Umí být autonomním přehrávačem hudby umístěným přímo na hlavě. Tím z masy sluchátek na trhu vyčnívají podobně jako doga na výstavě beaglů.
Německý výrobce Rollei se primárně zaměřuje produkci akčních kamer, stativů a vybavení pro fotografy. My jsme měli možnost otestovat jednu ze tří nabízených autokamer, a sice model DVR-318, kterou pořídíte ve značkovém eshopu za 3 490 Kč, čímž se stává vlajkovou lodí (do auta) firmy v této kategorii.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek