Pondělí , 23. 12. 2024

Vlasta

Pečujeme o LCD monitor: jak ho správně čistit?

18. 11. 2014

Prach, otisky prstů, mastnoty – obrazovka vašeho LCD monitoru dostává během provozu pořádně zabrat. A pokud nechcete mít po půl roce obrazovku prakticky nečitelnou, je nutné jí věnovat náležitou a hlavně pravidelnou péči. V tomto článku si povíme, jak na to.

Každý úklid začíná nákupem

Půjčíme si na chviličku větu z kuchařského pořadu Zdeňka Pohlreicha, přičemž slovo „vaření“ nahradíme „úklidem“. Byť se v českých luzích a hájích najdou „odborníci“, kteří svůj monitor čistí obyčejnými papírovými kapesníčky nebo ubrousky, tento postup důrazně nedoporučujeme. Ve zmíněných produktech se totiž nachází hrubé částečky, které dokážou poškrábat monitor tak, že už s ním potom vůbec nic neuděláte. Než se tedy pustíte do čištění, navštivte specializovaný obchod a nakupte speciální přípravky na monitory. Které to jsou?

Čistící gely i hadříky z mikrovlákna

Nejlevnější a nejjednodušší cestou čištění monitoru je použití hadříku z mikrovlákna. Tento jemný kus látky stačí pouze navlhčit vodou a jemně s ním přetřít obrazovku. Dávejte však pozor, abyste hadřík nenamočili příliš – pokud by z něj kapala voda, mohli byste poškodit elektronické součástky v monitoru. Hadřík obvykle stojí jen pár desítek korun a vydrží vám klidně i několik let.

Na mastné a zaschlé nečistoty je však hadřík příliš krátký. V takových případech musíte sáhnout po speciálních přípravcích – roztocích, gelech nebo sprejích. V nabídce tuzemských obchodů jich najdete dost a dost, často se prodávají v celých setech i s hadříkem. Použít můžete i speciální utěrky již napuštěné čisticím prostředkem, které po použití vyhodíte. Při nakupování vždy berte v potaz ekonomickou efektivitu vámi vybraného řešení.

Nechte monitor vychladnout

Spousta lidí se do čištění monitoru pouští za chodu. Nebo krátce poté, co svůj počítač vypnou. Ani jedna z variant však není správná – nechte svůj monitor alespoň 15 minut vychladnout. Poté vezměte do ruky suchou prachovku nebo hadřík a velmi jemně oklepejte prach. Toto zdánlivě banální opatření je důležité, abyste později prach neroztírali po celé obrazovce (a nepoškrábali tak její povrch).

Jakmile máte prach odstraněný, můžete se pustit do „chemického“ čištění. V souladu s návodem nastříkejte čistící přípravek na hadřík a jemně přetřete celou plochu monitoru. Určitě na obrazovku nijak zvlášť netlačte – hodně špinavá místa raději přejeďte víckrát za sebou. Poté monitor vytřete jemným hadříkem do sucha a máte hotovo. Alespoň na pár dní.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…
Již číslo v názvu napovídá, že tato kamera se bude v portfoliu Lamaxu řadit na jeho začátek, stává se nejlevnější modelem. Co to v praxi znamená pro zákazníka? Papírově se prakticky shoduje (popisky s piktogramy na produktových stránkách jsou prostě totožné) s dražším modelem Lamax X7.1 Naos, což vypadá lákavě.
Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek