Neděle , 20. 07. 2025

Čeněk

Podvodné emaily od exekutora rozesílají viry

16. 07. 2014

16. 07. 2014

Přišel mi již druhý takový email, vždy jsem jej smazal a neřešil to. Už to ale říkali v rádiu! :o) Možná neuškodí upozornit na toto nebezpečí čtenáře, napadlo mě v tu chvíli…

Celý email působil na první pohled důvěryhodně (až na pár pravopisných chybiček), dokonce i jména v něm užitá byla skutečná (viz citace beze jmen).

TIP: Bezpečnost ve znamení (nejen) cloudu

Předmět: „VÝZVA K ÚHRADĚ DLUŽNÉHO PLNĚNÍ PŘED PROVEDENÍM EXEKUCE“

Text emailu: „Soudní exekutor JUDr. xxx, Exekutorský úřad Jeseník mesto, IČ 43149010, se sídlem Otakara Březiny 111, 142 01 Jeseník pověřený provedením exekuce: č.j. 22 EXE 129/2014 -20, na základě exekučního titulu: Příkaz č.j. 048061/2014-825/Čen/G V.vyř., vás ve smyslu §46 odst. 6 z. č. 120/2001 Sb. (exekuční řád) v platném znění vyzývá k splnění výše uvedených povinností, které ukládá ustanovení, jakož i povinnosti uhradit náklady na nařízení exekuce a odměnu soudního exekutora, stejně ták, jako zálohu na náklady exekuce a odměnu soudního exekutora:

Peněžitý nárok oprávněného včetně nákladu k dnešnímu dni: 8 814,00 Kč
Záloha na odměnu exekutora (peněžité plnění): 1 474,00 Kč včetně DPH 21%
Náklady exekuce paušálem: 5 437,00 Kč včetně DPH 21%

Pro splnění veškerých povinností  je třeba uhradit na účet soudního exekutora (č.ú. 515255583/8500, variabilní symbol 33245291, ČSOB a.s.), ve lhůtě 15 dnů od
doručení této výzvy 15 725,00 Kč

Nebude-li  uvedená částka uhrazena ve lhůtě 15 dnů od doručení této výzvy, bude i provedena exekuce majetku a/nebo zablokován bankovní účet  povinného ve smyslu § 44a odst. 1 EŘ a podle § 47 odst. 4 EŘ. Až do okamžiku vymožení povinnosti.

Příkaz k úhradě, vyrozumění o zahájení exekuce  a vypučet povinnosti najdete v přiložených souborech.“

TIP: Test ZoneAlarm Internet Security Suite – víc než antivirus a firewall

Kritickým místem je přiložený ZIP soubor, který uvnitř skrývá spustitelný EXE soubor s virem! Pochopitelně vedle možné paniky, kterou email může způsobit.

Buďte si však jisti, že exekutor by vás nekontaktoval emailem, ale úředním dopisem! Podobné emaily ani nečtěte, rovnou je mažte. Navíc dobrý antivirus by vás před tímto útokem měl ochránit tím, že vás na vir upozorní včas.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Aktualizováno o fotky dodaného štítu! Nedostatek ochranných pomůcek se stal v boji s nákazou Covidem-19 celosvětovým  problémem. Jejich absence přímo ohrožuje ty, kteří za nás bojují v první linii. Zdravotníci, policisté, hasiči a mnoho dalších, kteří přicházejí do styku s nákazou každý den, nemají dostatek vybavení, které by je dokázalo ochránit. To jsme se rozhodli změnit.
Tato věc patří do trochu jiného soudku, než běžně testujeme. Značka TrueLife patří do portfolia české společnosti elem6, které čítá také značku Lamax. Zaměřuje se na elektroniku určenou k péči o zdraví či tělo jako elektrické kartáčky, chytré váhy či teploměry, tlakoměry. S jednou takovou novinkou vás zkusíme v rychlosti seznámit.
Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.

Každý, kdo vlastní chytrý i hloupý mobil, jistě někdy řešil problém s nabíječkou, resp. absencí energie pro dobití telefonu, když jste třeba v přírodě či nemůžete dlouze setrvávat u zásuvky. Pro takové případy „bůh“ vymyslel powerbanky jako A-Data A10050.

O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.

Nepřehlédněte

I v dnešní době je hodně lidí, kteří telefonování za volantem řeší po staru – buď nevolají, nebo zvednou telefon k uchu, bezpečnost nebezpečnost, pokuta ne pokuta. Já jsem nějakou dobu toto řešil telefonem v držáku a hlasitým odposlechem. Levné, ale nepohodlné. Do doby, než na mě vykoukl testovaný produkt od BML doslova za pár korun…

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek