Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Recenze Epson L3060: Tiskárna, kterou levně dotankujete

Tisk na barevných inkoustových tiskárnách už dávno nemusí patřit k těm nejdražším. Naopak, díky nádržím na inkoust, který se jednou za čas jednoduše dotankuje, jde o tisk velmi levný. Srovnatelný s tiskem laserovým. Jak si vedla v našem testu tiskárna Epson L3060? A zmíníme se i o konkurenční rivalce Brother DCP-T500W.

21. 02. 2021

Tisk na barevných inkoustových tiskárnách už dávno nemusí patřit k těm nejdražším. Naopak, díky nádržím na inkoust, který se jednou za čas jednoduše dotankuje, jde o tisk velmi levný. Srovnatelný s tiskem laserovým. Jak si vedla v našem testu tiskárna Epson L3060? A zmíníme se i o konkurenční rivalce Brother DCP-T500W.

V dobách nedávných patřily náplně (cartridge) do inkoustových tiskáren k drahému zboží. A barevný výtisk na inkoustové tiskárně byl finančně náročný. V cartridgích je nemnoho inkoustu (v řádu jednotek nebo malých desítek mililitrů), současně sebou nesou spoustu plastu a dalších prvků, které výrobu prodražují. U některých modelů (zejména HP) pak dokonce některé catridge obsahují i tiskové hlavy, čímž jde cena ještě dále.

Ano, lze pořizovat levnější náplně neoriginální, nebo catridge různě otvírat a inkoust dolívat. Obdobným směrem, ale oficiálním a podporovaným, jdou nové typy tiskáren s inkoustovými nádržemi. Nádrže pojmou mnoho desítek mililitrů inkoustu s nízkými cenami samotných inkoustů, i těch originálních.

Pro srovnání – podle tohoto článku na blogu PREMO lze u klasické inkoustové tiskárny očekávat cenu 1,10 Kč – 1,60 Kč za stránku černobílého a 2 Kč za stránku barevného tisku. U tankových tiskáren se však cena za černobílý tisk pohybuje již kolem 0,05 Kč za stránku a 0,10 Kč za stránku barevného tisku. Rozdíl v ceně za stránku je tedy znatelný.

Samozřejmě si nový přístup výrobci kompenzují cenou tiskárny, protože se již nespoléhají na to, že sedřou zákazníka z kůže na náplních. I tak ale ceny „tankovacích“ tiskáren nejsou přehnané. Tedy v rozměru A4. Větší formáty tankových tiskáren jsou stále dost drahé. Podstatné také je, že cena výtisků s nimi již směle konkuruje tisku laserovému. Přičemž na fotografie je inkoust lepší technologií, než tonerový prášek v laserových tiskárnách.

Proč právě Epson L3060?

Nejprve jsem vyzkoušel starší a dobře hodnocenou tiskárnu Brother DCP-T500W. Mám dobré zkušenosti s jejich laserovkami, zejména těmi černobílými. Ale T500W se podle mne nepovedla. Zejména s ohledem na podavač papíru, který je sice kompaktně schován uvnitř tiskárny, ale nabraný papír se musí značně ohnout, než projde pod tiskovou hlavu. A tiskárna nebyla schopna nabrat 120gramový papír. Ani další vícegramové fotopapíry. Jediné, co zvládla, byl 100gramový papír a 160gramový oboustranně lesklý papír (protože spodní lesklá strana dobře chytla na podávací kolečka). I z důvodu hrošího základního podavače zde chybí také ruční průchozí podavač na jeden papír. Jinak T500W není zlá tiskárna, kvalita tisku fotografie byla dobrá, byť pomalá a docela hlučná.

Čím tedy zaujala L3060 od Epsonu? Podavač papíru je nahoře a tudíž se papír nemusí tolik ohýbat. Je zde i skener (samozřejmě i s funkcí kopírky). Kromě USB připojení nechybí Wi-Fi. To je velmi užitečné nejen doma, ale hlavně v kancelářích. Protože tisknout můžete skoro z jakéhokoli zařízení v síti. Pozor však na to, že někteří prodejci uvádí, že L3060 má i LAN port. Nemá a je to škoda. Je to spolehlivější a jednodušší způsob připojení k síti. Ještě zmiňme, že L3060 se od L3050 liší pouze funkcí Wi-Fi Direct, tedy že lze tisknout rovnou například z mobilu bez zapojení obou zařízení do jedné sítě (zařízení se místo toho spojí přímo).

K TÉMATU  Výzkumný tým získal grant na sloučení mozku a AI

Co L3060 umí

Cílem bylo pořídit multifunkční barevnou tiskárnu. Na běžný tisk dokumentů, ale i propagačních materiálů, grafiky a fotografií. K tomu s funkcí skeneru a kopírky.

Nutností je dnes připojení do sítě, protože USB je značně limitující. Skener sice nemá automatický podavač papíru, ale to patří k nižší ceně produktu (lze si připlatit u vyšších modelů). Není zde ani fax, ale ten je již dávno celkem k ničemu.

Tiskárna využívá klasickou technologii čtyř barev, tedy CMYK. Objem nádrží a také náplní je 70 ml pro každou barvu. Udávaná výtěžnost je 4500 stránek s černým inkoustem a 7500 stránek ze všech tři barevných inkoustů dohromady.

Tiskové rozlišení je 5760 x 1440 dpi a rychlost tisku dle výrobce 33/15 str. za minutu (černobíle/barevně). Rychlost tisku dle ISO normy pak činí 10/5 stran za minutu.

Rozlišení pro skenování 1200 dpi x 2400 dp. Rychlost jednostranného skenování (A4 černobíle) je udávána při 300 dpi 2,4 ms/řádek a při 600 dpi 7,2 ms/řádek. Rychlost jednostranného skenování (A4 barevně) pak při 300 dpi 9,5 ms/řádek a při 600 dpi 14,3 ms/řádek. Technologie skeneru je CIS.

To jsou však vše údaje dosti sterilní a ne vždy odrážející realitu. Pojďme na reálné zkušenosti z provozu tiskárny a skeneru.

Plníme tanky

Po vybalení tiskárny a odstranění přepravních bezpečnostních vložek a lepicích pásek je třeba naplnit nádrže inkousty. Lahvičky s inkoustem jsou docela robustní. Je však třeba strhnout/odlepit přelepku hrdla. Zde hrozí mírné zašpinění. A pozor, inkousty barví a drží opravdu dobře! Při nalévání do nádrží také nehrozí zásadní ušpinění.

Co je však dosti zarážející? Po naplnění musíte nechat tiskárnu alespoň 20 minut pracovat. Proč to trvá tak dlouho? Netuším. U Brothera došlo k nasátí inkoustu během chvilky.

Jak se to ovládá

Obslužná aplikace je v češtině. Nevybočuje z klasického technicistního provedení. Nejde o nic mimořádně přehledného nebo jednoduchého, ale účel je plněn. Stav inkoustu elektronicky nezjistíte, jste odkázáni na vizuální kontrolu. Nádrže jsou ale na boku, takže nikoli přímo na očích. A stejně je inkoust za matným plastem, takže nějak extra vidět hladina není. Brother má nádrže viditelné zepředu, což je lepší. Ale ani Brother nemá nádrže příliš průhledné.

Samotná tiskárna pak na sobě nese jen pár tlačítek a diod. Dedikovaná tlačítka považuji za lepší variantu, než různé dotykové displeje. Ani by mi nevadilo, že jich zde není mnoho. Ale, proč chybí tlačítko pro skenování? To nepochopím. Brother jej má (a má i displej). Skenovat tedy musíte z obslužné aplikace na počítači. To je na zabití, protože musíte vložit dokument, jít k PC, spustit sken, jít zase zpátky k tiskárně. Velká hloupost ze strany návrhářů Epsonu. A obslužná skenovací aplikace je taky jedna hrůza (například skenování dokumentu s více stranami je jako drbat se levou rukou za pravým uchem).

K TÉMATU  Plazma versus LCD - nehorázná mystifikace

Podavač podává

Na rozdíl od v této oblasti kritizovaného Brothera podavač Epsonky dělá svou práci dobře. Sice není elegantně skrytý, ale o to je funkčnější. Kapacita vstupního podavače je maximálně 100 listů 80gramového kancelářského papíru. Výstupní zásobník pak pojme maximálně 30 listů. V obou případech spíše méně. Ale podstatné je, že tiskárna si vzala a tiskla na téměř jakýkoli papír. 100 gramů, 120 gramů, 160 gramů i 260 gramů. Tisknout se dá i na obálky nebo menší formáty, než A4.

Kvalita tisku

Epson L3060 zvládla bez potíží bezokrajový tisk. A to bez výhrad až do kraje. Naopak Brother DCP-T500W tisknout zcela do krajů nezvládla (o cca 2 milimetry). Tisk na Epsonce byl subjektivně kultivovanější a rychlejší. Fotografie zvládají obě tiskárny dostatečně dobře. Klidně si je dáte za rámeček. Míra detailů je srovnatelná. Ale musím říci, že ve výchozím stavu se mi jeví barvy z Brothera přirozenější, než s Epsonky. Totožný výtisk fotografie na tiskárně Epson byl posunut mírně do červena. Stalo se nám (zatím) v jednom případě i to, že Epson na fotografii vyprodukovala černý flek (překryv barevného tisku černým inkoustem).

Peripetie s technickou podporou Epson

Byl jsem poněkud zaskočen tím, že tiskárna nechtěla po prvním naplnění inkoustu naběhnout. Ovládací software hlásil rozporuplné informace, základní manuál nepomáhal a o 20 minutách čekání nic neříkal (je to až v detailnějším manuálu). Dával jsem tiskárně několikrát subjektivně hodně času na „rozjetí“, ale prostě nechtěla fungovat. Nakonec po dlouhé době začala hlásit, že je připravena tisknout.

Mezitím jsem se snažil kontaktovat podporu výrobce. Na českém webu je české kontaktní telefonní číslo. Zavoláte tam, osoba s východním přízvukem vás vyslechne a sdělí vám naučenou frázi, že zrovna nikdo nemá čas a okamžitě zavěsí. Pak to zkusíte další den, jste připraveni a při totožném scénáři nenecháte podporu zavěsit bez rozloučení. Zanecháte tedy číslo, na které se vám ozvou, až budou mít čas. Neozvou se nikdy. Alespoň, že v případě reklamace se lze obrátit na partnerskou organizaci VSP Data, která celkem funguje.

Epson L3060 nebo Brother DCP-T500W – obě ano, ale s výhradami

Ano, cena tisku s inkousty může být s těmito tiskárnami velmi levná. I když nakolik mohou inkousty zasychat, prozatím nemůžeme hodnotit. Nicméně pro sporadický tisk je větší jistotou tisk laserový. Kvalita tisku je dobrá i u těchto levnějších tankových tiskáren. Není třeba se bát tisknout i fotky.

Obě ze zmiňovaných tiskáren ale mají své mouchy. Brother má velmi špatný podavač papíru, ale do kanceláře má mnohem lepší ovládání. Epson má mnohem lepší podávání papíru, díky čemuž lze tisknout na široké portfolio gramáží papíru. Ale má horší ovládání pro kancelářské využití (zejména velmi hloupé funkce skenování). A pokud vás Epson L3060 zaujala, tak si s klidem kupte L3050, protože připlácet za Wi-Fi direkt bude pro většinu zbytečné.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Klasický tablet s Androidem naši redakci delší dobu míjí. Proč tedy nezkusit 8palcový tablet od španělského výrobce elektroniky (především audio techniky) Energy Sistem, který je na našem trhu novinkou a jako takový nabízí moderní operační systém Android 7.0 „Nougat”?
Není to až tak dávno, co jsem považoval pořízení notebooku za luxusní věc. Naštěstí vývoj v této oblasti je velmi rychlý a nyní se dají bez problému pořídit kvalitní stroje za velmi slušné ceny. Tuto strategii volí i výrobce Umax se svými notebooky, u nichž se nezaměřuje na ohromující výkony, ale spíše na praktičnost, mobilitu a v případě celokovového 13Wa Pro i odolnost a životnost.
K myšlence otestovat TrekStor SurfTab twin 11.6 nás přivedly dvě skutečnosti, v poslední době jej lze na internetu zakoupit za velmi atraktivní cenu a uživatelské recenze tohoto notebooku německé značky vyznívají velmi rozporuplně. Proč ale, když za dané peníze nabízí vcelku atraktivní konfiguraci jako displej s vysokým rozlišením, osvědčený procesor Intel Atom x5 či dostatek USB portů? Kde je zakopán pes?
Z telefonu myPhone Hammer Iron 3 jsme příliš nadšení nebyli pro jeho hardwarovou nedostatečnost a absenci 4G. Výrobce však vyrukoval s modelem LTE, který vypadá stejně, uvnitř jde však o úplně jiný stroj. Přirovnali bychom jej ke Golfu GTI, ten je stále “lidovým” Golfem. Proti základnímu modelu s výkonem kolem 100 koní jde však o zcela jiný stroj, krotící stádo 230 plnokrevníků.
Jak dosáhnout vyšší organické návštěvnosti? Chcete, aby se váš web stal hvězdou vyhledávačů? Nebo vám už lezou na nervy neustálé změny algoritmů Googlu? SEO – optimalizace pro vyhledávače je jako skládačka, a když najdete všechny správné dílky, výsledkem bude web, který si návštěvníci i vyhledávače zamilují. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, jak se stát mistrem v SEO. A nezapomeňte, že dobrá optimalizace není sprint, ale maraton.  
Nejsem fandou „špuntových“ sluchátek, raději mám na hlavě něco jako Otík z filmu Vesničko má středisková a podobně jako on bez drátů, HIVE 2 joy mi plně vyhovují. Přesto chápu, že vy můžete mít preference zcela jiné. Na velikosti jednoduše záleží. Pins jsou pravým opakem, subtilní True Wireless řešení zdaleka nesází pouze na velikost, tedy malost…

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek