Sobota , 12. 04. 2025

Julius

Edudadoo inspiruje hry v reálném světě.

08. 04. 2020

08. 04. 2020

Aplikací pro děti je v internetových obchodech přehršel. Děti zabaví, ale jejich přidaná hodnota je často nijaká. Brněnský programátor a otec dvou dětí Adam Vlček se proto rozhodl, že si vytvoří vlastní. Svět jeho aplikace Edudadoo je plný barev a ručně malovaných obrázků, které si děti mohou propojit s fotografiemi rodičů či oblíbených hraček. Malé uživatele přitom aplikace nejen zabaví, ale také jim pomáhá trénovat paměť a komunikační dovednosti. V neposlední řadě je motivuje i k aktivitě v reálném světě.

Specifikem Edudadoo je, že je celé ručně kreslené. Všechny postavičky – edíky –, lidi, zvířata, rostliny, ikony a další prvky Adam Vlček kreslí na papír pastelkami a barevnými fixy. Aplikace zároveň umožňuje rodičům, aby ji dětem maximálně přizpůsobili dle jejich okolí. Mohou do ní nahrát libovolné množství fotografií a zvuků, které je každý den obklopují. „K malovaným obrázkům pejska nebo kočičky, rodičů a sourozenců jde přidat vlastní fotky. Ty na děti také mohou, díky možnosti nahrát zvukovou stopu, mluvit skutečným hlasem. Podobně lze přidat fotky rostlin či zvířátek z výletu a mnohé další,“ říká Adam Vlček.

Práce s fotografiemi a zvuky je to, co Edudadoo od jiných aplikací odlišuje. Fotografie mohou doplnit ručně malované obrázky ve všech výukových hrách, které aplikace nabízí. Těch je aktuálně sedm. Děti v nich například z obrázků a fotografií vybírají na základě přehrávaného zvuku správného člena rodiny, zvířátko, barvu či rostlinu. V pexesu zase trénují paměť a v dalším modulu se naučí, co který obrázek nebo fotka představuje. Naučí se také základní počty nebo to, jaký zvuk které zvířátko vydává. I zde je přitom možnost si například univerzální štěkot psa nahradit bafáním vašeho domácího mazlíčka.

„Vedle těchto edukačních her se děti mohou odreagovat u malování, které jim zároveň pomáhá rozvíjet jemnou motoriku. Díky nahraným fotkám nemusejí vybarvovat jen kreslené obrázky, ale třeba přímo maminku či tátu. Netradiční je modul bubliny, který pracuje s mikrofonem a přemění telefon či tablet na bublifuk. Hraní si s bublifukem pomáhá dětem v rozvoji řeči, protože posiluje svaly okolo úst a učí je pracovat s dechem. Bublinky mohou představovat zvířátka, rostliny či rodinu, navíc jsou doplněné o hlasový výstup. A stejně jako u ostatních her i zde mohou děti vyfouknout bublinu se skutečnou fotografií,“ dodává autor aplikace.

Děti si edíky mohou přenést i do skutečného světa Svět Edudadoo ale nekončí za hranou displeje telefonu. Děti si jej totiž mohou vzít i do toho skutečného. Na webu aplikace lze najít pohádky, jejichž hrdiny jsou právě edíci, stejně jako vystřihovánky a omalovánky. Barevné edíky si tak malí uživatelé mohou za pomoci rodičů třeba vystřihnout a zahrát si s nimi divadlo nebo je vzít na výlet do přírody. Nebo se s nimi v pohodlí obývacího pokoje mohou vydat na cestu za pokladem.

„U telefonu či tabletu by děti neměly trávit příliš mnoho času. Edudadoo jim má pomoci rozvíjet některé dovednosti, jako je mluvení či jemná motorika, je ovšem důležité čas strávený s aplikací limitovat. Místo toho, aby ji rodiče dětem jednoduše vypnuli, mohou edíky a jejich svět přenést do toho našeho. Díky tomu mohou přesměrovat jejich pozornost ke kreativní aktivitě ve skutečném světě,“ vysvětluje Adam Vlček.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud však nepřichází, přestaň čekat dál... Nabízí se parafráze populární písničky, která by mohla pokračovat v duchu, že stačí střídavý, střídavý elektrický proud a do něj připojit TP-Link TL-WA855RE. Samozřejmě to chce také tu Wi-Fi, ale kdo by se zabýval takovými drobnostmi?

Již číslo v názvu napovídá, že tato kamera se bude v portfoliu Lamaxu řadit na jeho začátek, stává se nejlevnější modelem. Co to v praxi znamená pro zákazníka? Papírově se prakticky shoduje (popisky s piktogramy na produktových stránkách jsou prostě totožné) s dražším modelem Lamax X7.1 Naos, což vypadá lákavě.

Každý, kdo vlastní chytrý i hloupý mobil, jistě někdy řešil problém s nabíječkou, resp. absencí energie pro dobití telefonu, když jste třeba v přírodě či nemůžete dlouze setrvávat u zásuvky. Pro takové případy „bůh“ vymyslel powerbanky jako A-Data A10050.

Šest měsíců poté, co BMW podepsalo smlouvu s robotickým startupem Figure AI, se bipedální humanoidní roboti Figure 01 testují ve výrobním závodě BMW Spartanburg v Jižní Karolíně. Nejnovější zpráva o pokroku ukazuje, jak by roboti mohli pomoci při výrobě.
Spolu s novým laptopem VisionBook 14Wa s volným slotem pro 2,5palcový disk jsme se rozhodli otestovat jeho možnosti i pomocí SSD disku Transcend SSD230S. S kapacitou 512 GB zaplatíte sice jen o tisícovku méně než za notebook, přesto ale zkusme ilustrovat možný přínos pro slabší stroje.
Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek