Úterý , 17. 09. 2024

Naděžda

OpenMTK: jak dostat ze svého DivX přehrávače maximum

19. 02. 2007

Před nedávnem jste si mohli přečíst článek o možnostech úpravy firmware DVD DivX přehrávačů postavených na čipu MTK1389xx. Mezitím nabyl vývoj neoficiálního firmwaru zcela nových dimenzí.

OpenMTK aneb když se chce, tak to jde

Problematice úprav originálních firmware pro DVD přehrávače s podporou DivX, postavených na čipu Mediatek 1389xx, se věnoval již minulý článek. Dnes je to stále jeden z nejpoužívanějších čipů (užívají ho některé produkty Biostek, Sigmatek, Yamada, H&B, NextGen, CyberHome atd.), s nímž se v těchto přehrávačích můžete setkat. Má jistě spoustu kladných vlastností – je rychlý, dravý a progresivní. Málokterý formát multimediálních souborů jej zastaví, ale oproti konkurenčním čipům má jednu zásadní nevýhodu. Neexistuje snad jediný oficiální firmware, který by byl stoprocentně bez chyb (ty jsou jistě i u konkurence, ale zdaleka ne tolik) a využíval jeho schopnosti naplno. Někteří výrobci se snaží “vyždímat“ ze svých přístrojů maximum, ale nechají si za to náležitě zaplatit. Jednotliví producenti MTK přehrávačů se vždy snažili zákazníkům alibisticky tvrdit, že se jedná o dobrý, ale levný přístroj, který nikdy nemůže umět tolik věcí jako softwarový přehrávač v počítači. Stále více se ale ukazuje, že jen nebyla na jejich straně vůle cokoliv na svých výrobcích vylepšovat. Nyní jim tedy nezbývá nic jiného, než se chytnout za nos, neboť všichni vidí, co je možné dodělat…, když se chce. Zatímco v minulém článku byla skupina zabývající se upravováním firmware nazývána jako MTK hacking, nyní už je označovaná jako OpenMTK. Je to výstižnější název, protože skupina je opravdu všem otevřená a také všechny informace, kódy nebo utility jsou volně přístupné. Každý, kdo se chce zapojit a posunout vývoj zase o kus dál, z nich může těžit. I když leckteré poznatky jsou výsledkem těžké a zdlouhavé práce, nikdo si je (alespoň doufám) nenechává jen pro sebe.

Co je nového?

Ještě před půl rokem bylo na laické úrovni možné provádět jen kosmetické změny ve firmware pomocí několika málo utilit. Mohli jste si vyměnit znakovou sadu za jinou, změnit obrázek na pozadí, případně si přeložit OSD menu. Dnes jsou možnosti už opět o kus dál a nové utility již provádějí úpravy přímo v řídící části firmware (8032, ARM), a nikoliv jen datové. Neoficiálních firmware různé kvality začalo přibývat jako hub po dešti. Celý OpenMTK by se dal rozdělit na dvě skupiny lidí. V první jsou programátoři, kteří se „hrabou“ v asembleru a procházejí špatně dekódovaný kód firmware. Na základě toho, co vyzkoumají, pak programují utility, pomocí nichž si každý může přizpůsobit fw svého vlastního přehrávače. Kdo se někdy trápil s nějakým asemblerem, musí před těmito lidmi smeknout, protože jejich schopnosti bývají opravdu úctyhodné. Jsou to nadšenci, kteří často hledání nových částí kódu a jejich úpravě věnují značnou část svých nebohých mladých životů, a to zcela nezištně. Skutečně, je to hrůzostrašný koníček, pohlcující celého člověka… něco jako zahrádkaření. Nejaktivnější z podobných nadšenců je v současnosti vývojář z Maďarska známý pod nickem NewAge/Cherry. Značná část dnes používaných utilit, které si přiblížíme v příštím díle, pochází právě od něj. Vyvíjí také vlastní modifikace firmware pro Yamadu 6600/6700, Philips DVP720SA a Philips LX3900SA – s vlastnostmi, které zatím neumí vykouzlit žádná utilita. Nejčastěji ho můžete potkat v diskusním fóru http://forum.mpeg4-players.info, dále na MTK13xx na Yahoo.com i na každém fóru o stolních DivX přehrávačích. Je takříkajíc motorem dnešního seskupení OpenMTK.

Podpora ID3 tagů není problém

OpenMTK však netvoří jeden člověk. Těžko můžeme vyjmenovat všechny členy, nejčastěji se setkáme s příspěvky od lidí s nicky Lisa_TV, Cachirulo, Foncreator, Piki_64, MaBreaker atd. Poslední z jmenovaných položil pomyslný základní kámen všech úprav firmware svým MTKRemakerem, a jen díky tomuto programu je dnes možné vůbec něco s firmware dělat na laické bázi. Jedině v něm totiž můžete jakékoliv části kódu nahrazovat relativně bezpečně za jiné, upravené. Za podobný produkt by se nemusela stydět ani větší softwarová firma. Druhou skupinu lidí pracujících na nových firmware bych nazval „kompilátory“. Ti používají zmiňované utility, dělají kosmetické úpravy, hrají si s fonty,… ladí vše, aby to vypadalo co nejlépe. Kompilátorem se může stát prakticky každý, kdo umí pracovat s myší a má dostatek času a trpělivosti. I když je tato práce o poznání lehčí, je také velmi záslužná. Programátoři nemají dost času dělat úpravy pro všechny existující přehrávače, hrát si s obrázky na pozadí, fonty atd. – a vše dokonale sladit. Takže vytvoří jednu univerzální utilitu pro všechny firmware a kompilátoři se postarají o zbytek. Nějakou dobu jsem také takové kompilace prováděl a musím říct, že udělat použitelný firmware, kde budou všechny části pěkně ladit, dá pěkně zabrat. Žádnou výjimkou není, že musíte přehrávač třeba třicetkrát za sebou “přeflashovat“, než vše odladíte a jste spokojeni s výsledkem. Proto i této práci patří odpovídající respekt. Stejně jako programátoři mají i kompilátoři vůdčí osobnosti. Nejznámější se skrývá pod nickem MTZ a jeho úpravy firmware, na dnes již velké množství přehrávačů, se dají pokládat za jedny z nejlepších a nejbezpečnějších k použití.

DivX titulky lze dnes nastavovat dle libosti

Kde sehnat dobrý a bezpečný firmware?

Nebaví vás již ostražitě sledovat oficiální stránky výrobce, jestli se náhodou neuráčil po roce vydat novou ( a jistě velmi potřebnou) verzi firmware pro váš přehrávač? Bombardování jejich support mailu se ukázalo jako mrhání časem? Obraťte se prostě jinam. Nahrávání neoficiálních firmware, stažených z internetu, však vždy přináší riziko, že vám nikdo nezaručí jejich funkčnost. Každý druhý člověk, který umí vyměnit font, se považuje za tvůrce firmware, aniž by měl nějaké hlubší zkušenosti. Pokud se již rozhodnete takový firmware vyzkoušet, je nejlepší sledovat diskuse týkající se toho konkrétního produktu a číst zpětné reakce uživatelů, kteří měli víc odvahy (nebo sériový kabel) a software do přehrávače už nahráli. Musíte vzít také v úvahu, že prodejci neradi při reklamacích vidí v přístroji neoficiální verze firmware, proto doporučuji před případnou reklamací nahrát do přístroje zpět oficiální verzi (pokud to ještě jde). Vyreklamovat se samozřejmě nedá, když vám přístroj během nebo po flashi „umře“. Setkal jsem se už s vykuky, kteří se snažili servis oklamat a tvrdili, že jim přístroj “vytuhl“ sám od sebe. Někteří dokonce jdou tak daleko, že do mrtvého přístroje, kterému zůstal vysunutý šuplík mechaniky, vložili médium s nějakým filmem (kupodivu nikdy originálním) a ručně ho zasunou, aby zahladily stopy:) Takové pokusy jsou zcela zbytečné, protože přes sériové rozhraní lze v servisu nahrát kompletní obsah paměti přehrávače do počítače k prozkoumání a to neúspěšný pokus o upgrade spolehlivě odhalí. Nikdy také nenahrávejte firmware určený pro jiný přehrávač, i kdyby jejich design nebo specifikace byly třeba totožné! Dokonce některé přístroje jedné řady stejného výrobce mají v hardware rozdíly a potřebují každý jiný firmware. Příkladem mohou být dvě verze přehrávače H&B 3220, kde ta novější (označená žlutým trojúhelníkem) má jiné paměti DRAM, a tedy i jinou verzi fw. Soubory s firmware jsou distribuovány buď zazipované přímo – přípona *.BIN (pozor, zpravidla se musí vypálit s velkými písmeny, jinak firmware přístroj nerozpozná), nebo častěji ve formátu obrazu CD <.ISO). Ty stačí otevřít v libovolném vypalovacím software funkcí typu “Vypálit obraz CD“. Na CD se vám pak firmware vypálí již ve správném formátu. Za dobu trvání OpenMTK už vykrystalizovalo několik, řekněme, renomovaných úpravců firmware a my si blíže představíme toho největšího.

K TÉMATU  YouTube používá umělou inteligenci, aby pomohlo uživatelům přeskakovat nudné části videí

MTZ.softpedia.com

(http://mtz.softpedia.com/)

Kompilátor MTZ se věnuje úpravám pro MTK 1389xx již od samého počátku. Programátoři na něj občas nepříliš slušně poukazovali, protože v počátcích pár firmware zkazil, a tím nepřímo udělal programátorům ostudu. Dnes se však už dá považovat za profesionála v oboru a jeho firmware je zárukou relativní stability i dobře odvedené práce. Upravuje firmware pro široké spektrum přehrávačů, dostupné jsou také pro českou znakovou sadu win1250 a některé mají i české menu. Podporovaní výrobci: BluSens 3005 Blue-Tech 3300 Hoher T058 E:MAX RJ 800 Sunstech E-Boda DV555X Silva Schneider Denver DVD 188 & 438 SilverCrest KH6507 Lenco DVD37 Philips Pioneer Yamada United TSM 310 H&B DX Elta Medion Yamaha Většinou je u těchto modifikací upravena pozice titulků, jejich orámování, filebrowser a podkladové obrázky. Jsou to jen drobné úpravy oficiálních verzí až na výjimky, které už předtím hlouběji pozměnil některý z programátorů. Na tomto webu lze navíc najít spoustu dalších zajímavých informací k dané problematice. Samozřejmostí je přidružené diskusní fórum a naleznete také informace, jak vrátit život „usmrcenému“ přehrávači (podrobně se tomu budeme věnovat ve třetím díle). S hledáním vhodného firmware pro váš přehrávač proto doporučuji začít právě zde. Tyto stránky vám mohou také pomoci při rozhodování, který přehrávač si pořídit. U každého firmware je popis jeho schopností oproti normálu, a tak si snadno uděláte obrázek, jakou podporu a tedy možnosti má ten či onen přehrávač. Neocenitelnou studnicí informací je také diskusní fórum na těchto stránkách, které určitě stojí za návštěvu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tento reproduktor není našim čtenářům cizí, jde o novinku, ale nedávno jsme vám ho ukázali v krátkém videu. Tvarem i názvem napovídá, že chce převzít roli nástupce prvního RAZE se ctí. Proto nabízí vyšší výkon 20 W bez poklesu výdrže baterií. Jsou si velmi podobné a při tom nový model působí dospěleji.
Externí reproduktor jsme v testu dlouho neměli. Námi dnes testovaný kousek navíc prošel snad všechny redakce v republice a na srovnávacích webech je populární. Asi bude dobrý, říkáme si, zkusíme jej tedy i my. Jak si povede ve zkoušce odolnosti? Pojďte se kouknout, asi se budete divit...
Vinylové desky (LP) se v posledních letech dokázaly vrátit na výsluní a jejich prodeje rostou. I malé dítě dnes stále ví, jak gramofonová deska vypadá. S audiokazetami či „cédéčky“ to ale, alespoň zatím, na podobný comeback nevypadá. To však nebrání tomu na tyto hudební nosiče alespoň zavzpomínat.
Vyznávám klasická řešení bez zbytečného pozlátka. Původně jsem chtěl otestovat levná klasická drátová sluchátka HIVE W1, protože, proč zbytečně platit za baterii a další věci, když mi stačí kabel? Chvíli jsem se proto “cukal”, když mi nabídli HIVE XL. Nakonec jsem podlehl moderně a svolil k testu...

Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek