Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Vánoční dárky vážně i nevážně, převážně však elektronické

21. 11. 2010

Jistě je mezi námi mnoho z těch, kteří řeší dárky na poslední chvíli a kteří si vždy říkají, že příští rok začnou dříve. Už teď je nejvyšší čas, tak se pojďme podívat na pár tipů z té naší elektro oblasti.

 

Televize – 3D frčí, ale oči mučí

Televize je jako vánoční dárek v posledním desetiletí nebo dvacetiletí určitým synonymem konzumentského přístupu k životu. Ale my se nad tím pohoršovat určitě nebudeme. Moderní televizi má z našich čtenářů snad skoro každý… Ovšem kdyby náhodou ne:

Jak dnes vybrat televizi tu řešíme poměrně často. Zopakujme si to podstatné. Filmový nadšenec si koupí plazmu s velkou obrazovkou. Ta jej vyjde levněji, než LCD a zároveň získá lepší obraz. Elektro-spořivec a hráč her si pořídí LCD/LED televizi. Stejně tak někdo, kdo nenajde tu trošku místa pro nejmenší 37“ plazmu.

3D technologie je něco, čeho se mohutně chytili výrobci elektroniky i producenti obsahu. Pokud máte zbytečné peníze nazbyt, klidně si kupte 3D televizi. Všichni ostatní nemusí smutnit. Stejně by vás to po chvíli přestalo bavit. Zatmívací brýle prostě nejsou nic moc příjemného…

A pokud už nějaký ten rok moderní TV máte a přeskočili jste až jsem: Víte určitě, že vaše 2 roky stará LCD televize nemá obraz jak z kabaretu a že by mohlo být fajn zamyslet se nad koupí nové?

Zůstanete neoblomní? Tak si kupte třeba receiver – ten má doporučené datum spotřeby dále v budoucnosti.

 

Originální film, vánoční gesto poctivosti

Zatím asi ještě brzy hodnotit, jak to s blu-ray formátem dopadne. Ale jeho ceny utěšeně klesají a v povědomí laické veřejnosti se začíná usídlovat. Dát 500-600 korun za film, který byl už dávno v kině a ještě dříve na internetu jen pro jeho běžné shlédnutí, je hodné bláznů a marnotratníků. Ale pokud někdo z vašich blízkých neviděl zřejmý majstrštyk, je tento na tomto moderním nosiči velmi vhodným dárkem. Samozřejmě jen tehdy, když má dotyčný patřičný přehrávač.

Ostatně i blu-ray přehrávač samotný může být vhodným vánočním dárkem. Naštěstí totiž většinou nepřehraje jen blu-ray disky, ale i leccos dalšího.

Tip: přečtěte si recenze blu-ray přehrávačů Samsung BD-C5500 a LG BD-560

 

Multimediální trendy nejisté, obzvláště na divokém českém východě

Ještě těžší, než předpovědět budoucnost blu-raye, je předpovědět, které české Vánoce postihne nová vlna internetového obývacího multimedializmu. Byť jsou různé multimediální síťové harddiskové přehrávače super kouskem elektroniky pro nadšence, nelze je označit za jistotu do budoucna.

K TÉMATU  Recenze HD-BOX FS-7119: Vskutku dobrý linuxový satelitní přijímač

Oficálně si do těchto krabiček u nás film nestáhnete, ani si jej z internetu online nepustíte. V zahraničí je to ale již běžné. Alespoň že pro normální počítače (potažmo HTPC) již u nás existují online půjčovny filmů… Potěší ale objevující se pokusy s podporou archivů českých televizí.

A až to u nás konečně nastane, kdo ví, jaká zařízení k tomu budeme potřebovat. Nicméně i tak, multimediální síťový přehrávač je dobrá volba pro každého technicky zdatnějšího filmového a seriálového frikulína.

 

Chléb a hry, zkáza Říma

Pravda, Římská říše nepošla na hry, ale na olovo. A to už se do elektroniky nedává, takže se nemáme čeho bát. Sic elektronika teď vydrží asi méně, než se starým dobrým plíživým zabijákem spermií.

Pokud se ale budeme bavit o hrách, ty jistě hýbou minimálně dětským světem. Hitem letošních Vánoc asi budou různé pohybové senzory, které dětem pořídí nadšení tatínkové. Kromě již zaběhlého systému od Nintenda už je můžeme koupit i pro PlayStation a Xbox.

PlayStation 3 na to jde stejně jako Nintendo Wii a ovládání pohybem je spojeno s používání speciálního ovladače. Xbox přichází se zcela odlišným způsobem – ovladačem je celé vaše tělo, které snímá kamera a pohyb přenáší do hry.

S těmito prvky dostávají hry nový rozměr a pobaví se celá rodina (byť manželkám v průměru nadšení vydrží maximálně do druhého dne). Nintendo má ale náskok v širším výběru použitelných her, než další dva zmiňovaní pohyboví nováčci.

 

Můžou být počítače rychlejší?

Když už mluvíme o hrách, dotkněme se i počítačů. Ty jsou dnes natolik výkonné, že pokud je nepoužíváme na hraní her, nemusíme je již příliš často inovovat. Abychom šli s dobou v oblasti her, je samozřejmě stěžejní výkon grafické karty. Pokud byste ale uvažovali o zrychlení svého počítače i mimo rámec her, je jasnou a jedinou volbou SSD disk. Samozřejmě za předpokladu, že nemáte desetiletí starý počítač. SSD je jediná součástka, která dokáže velmi znatelně navýšit rychlost počítače. Sic jej využijete jen na systém a aplikace, protože jeho velikost je vzhledem k ceně spíše menší, než u klasických disků. Vybírat je také třeba v ceně mezi 2500-3500 korunami, jinak se můžete spálit (vhodná volba je Kingston nebo OCZ Vertex 2).

K TÉMATU  Xtreamer: archiv českých televizí a online vysílání

 

Pálení knih bude snazší

Svět spotřební elektroniky se také velmi razantně propojuje se světem, u kterého bychom to tak zcela nečekali. Jsou to knihy. Tisíce let stará technologie papíru a tisku začíná být nahrazována elektronickým papírem, takzvanými e-booky, čtečkami elektronických knih.

E-papír, nebo také e-ink (e-inkoust) je technologie, která se snaží co nejvíce přiblížit výstup obrazu na přístroji běžnému výtisku na papíře. A docela se mu to daří. Vjem je zcela odlišný od toho, co poskytují běžné počítačové monitory. Do čtečky se samozřejmě vejdou tisíce knih a není tak třeba skladovat rozsáhlé sbírky zabírající mnoho prostoru. Až se naše myšlenky jednou znelíbí příštím generacím, pálení knih už nebude tak namáhavé, jako ve středověku…

Hlavní zprávou pro letošní Vánoce je ale to, že cena čteček spadla na rozumné hodnoty. Nejlepší poměr cena výkon panuje u čtečky Amazon Kindle, kterou pořídíte pod 3 tisíce korun. Velmi ale doporučujeme vzmužit se a začít nakupovat v zahraničí. Nebo vám vaše hrdost dovolí, koupit si Kindle u českých obchodníků za 5000 korun?

 

Pasé, jak silon a sandály dohromady

Elektronika, která byla v minulých letech na výsluní, je nyní v zapomnění. Která to může být?

Umíráček zvoní přenosným MP3/MP4 přehrávačům všemožných značek i paznaček. Když už, tak mládež lpí na produktech Apple. Co není Apple, není pro ně… Ale i bez toho funkce těchto přehrávačů přebírají chytré telefony.

A stejně jako u audia, tak i u videa nahrazují původní přenosné DVD přehrávače chytřejší produkty. Kdo by si dnes kupoval přenosný DVD nebo DVB-T přehrávač, když za stejnou cenu pořídí notebook nebo tablet, který kromě toho umí spoustu dalších věcí.

 

Opravdu drahé polovičky?

Načrtli jsme si tu pár tipů na dárky, které budou možná letošní Vánoce charakterizovat. Nelze ovšem zastřít, že jde o věci, které jsou blízké nám, technickým nadšencům. Naše drahé polovičky z nich unešené asi zcela nebudou, obzvláště, když nejde o kategorie právě levné. S SSD diskem do rodinného notebooku rozhodně nesklidíte takové nadšení, jako s poukazem na víkend v Paříži. Ale další rozjímání na toto téma ponecháme na samotném ctěném čtenáři…

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Od té doby, co se mainstreamové smartphony zbavily konektoru pro sluchátka, někteří nemohou přestat myslet na to, jak skvělé by bylo, kdyby jej nahradili druhým portem USB-C. Některé nové handheldy, jako je ASUS ROG Ally X, byly upgradovány na dva porty USB-C a telefony by měly následovat. Představíme si hlavní důvody, proč by telefony měly mít dva USB-C porty.
Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?
Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.
Spolu s Halloweenem (resp. v USA po Dni díkůvzdání) nás již několik dní prodejci atakují nabídkami na tzv. Black Friday, prodejní akci importovanou s již zmíněným svátkem z USA. Každý někdy podlehne a koupí věc, kterou nepotřebuje. Zalíbila ss Ferrari PowerBank Soft Rubber 5000 mAh Black. Záložní kapesní baterie jako každá jiná, pouze vybavená logem Ferrari. Za cenu prý o 40 % nižší, nekupte to. :o)

Nepřehlédněte

Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek