Čtvrtek , 21. 11. 2024

Albert

Návod: jak na GPU/DXVA akceleraci videa

18. 07. 2009

O přesunu zátěže při přehrávání videa na grafickou kartu se mluví už minimálně rok až dva. Ale teprve nyní začíná být tato technologie více dostupná. Respektive s trochou snahy ji lze zprovoznit a nemusí to být ani přehnaně náročné na nastavování. Ideální to tedy zatím není, ale šetřit energii nebo přehrávat HD video i na slabších sestavách lze.

Měli byste znát: Přehrávání videa na PC: kodeky, formáty, filtry

Pojmy GPU akcelerace nebo také DXVA (Direct X Video Acceleration) označují postup, kdy je přehrávání videa na počítači řešeno hardwarově grafickou kartou, nikoli softwarově, kdy práci obstará hlavní procesor. Rozdíl spočívá v tom, že hlavní procesor CPU je universální, zvládne vše, ale nikoli s optimálním poměrem výkon/spotřeba. Zatímco grafická karta je na manipulaci s videodaty specializovaná, takže má pro práci s videem k dispozici mnohem větší výkon při nižší spotřebě. Rozdíl ve spotřebě a zátěži HTPC s akcelerací a bez ní můžete vidět v tomto článku.

Jen některé karty a jen některá videa

Pro využívání DXVA je v prvé řadě potřeba grafická karta, která má potřebné funkce. Grafické karty s DXVA se navíc liší v tom, jaké druhy formátů videa zvládnou akcelerovat. Obecně se dá říci, že novější karty bez potíží akcelerují například originální Blu ray filmy (komprese MPEG-2, H.264/MPEG-4 AVC nebo VC-1).

U HD videa z internetu (nejčastěji právě Blu ray nebo HD DVD ripy), například v oblíbeném kontejneru MKV, někdy pochodíte, někdy zase ne. Záleží, jak je daný videosoubor vytvořen. Třeba u komprese H.264/MPEG-4 AVC se udávají takzvané levely – podle nich lze víceméně zjistit, zda půjde video akcelerovat či nikoli. Široce je podporovaný level High@L4.1.

Podle MediaInfa je zkoumaný soubor vytvořen jako High@L4.1. I praxe následně ukázala, že akcelerace u něj funguje bez potíží.

Informace o vašich videosouborech vám sdělí například MediaInfo. Zda vaše karta podporuje DXVA umí odhalit program DXVA Checker. Mezi karty s dobrou podporou DXVA patří AMD ATI HD48x0, HD47x0, HD38x0, HD36x0, HD3200, od nVidie potom 8500GT, 8800GTS512, 8800GT, 9300M, 8400M GS, GTX260, IGP 8200. Obecně snad můžeme konstatovat, že všechny novější karty AMD a nVidie DXVA podporují. U karet Intel je situace mnohem horší (omezeně snad Intel G45, plně u nové GMA X4500HD).

K TÉMATU  Web Wikipedie má nyní tmavý režim

Nástroj DXVA Checker zobrazuje podporu GPU akcelerace. Na obrázku je zaškrtnuta pozitivní podpora u formátu h264 a VC-1.

Než začnete akcelerovat

Přijměte několik tipů, než se do akcelerace videa pustíte: 

  • Nainstalujte nejnovější ovladače grafické karty
  • Odinstalujte nebo odstavte další filtry, které zpracovávají nebo upravují video při přehrávání (zejména VobSub na titulky, QuickTime, ffdshow a podobně)
  • Čím méně kodeků máte nainstalováno, tím lépe. Ideální je používat jen ty, které potřebujete. Balíčky kodeků často napáchají více škody, než užitku. 
  • V novějších operačních systémech je podpora akcelerace propracovanější, než ve starších.

Akcelerace videa grafickou kartou skoro na jedno kliknutí – MPC HC

Nejjednodušší způsob, jak provozovat akceleraci HD videa spočívá v použití universálního přehrávače MPC-HC. Ten navíc obsahuje všechny potřebné dekodéry (nemusíte mít nainstalovány kodeky a filtry) v sobě a je dostupný na mnoho operačních systémů, včetně 64bitových verzí.

MPC-HC si stáhněte z domovské stránky http://mpc-hc.sourceforge.net/download-media-player-classic-hc.html. Vyberte si 32 nebo 64bitovou verzi podle vašeho systému. 32bitová verze funguje i v 64bitovém systému. Program se neinstaluje, stačí jej rozbalit do vlastní složky. Po spuštění lze v menu Zobrazit-Language nastavit češtinu.

Dále přejděte do menu Zobrazit-Možnosti… Zde na záložce Interní filtry zaškrtněte všechny filtry. Tím zajistíte, že pokud to půjde, budou dekódovány přímo v MPC-HC. Současně v pravém poli můžete (nemusíte) podrobněji nastavovat DXVA při dvojkliku na filtr (například na H264/AVC (DXVA)).

Další důležité nastavení spočívá ve volbách v Zobrazit-Možnosti… na záložce Přehrávání-Výstup. To nastavte podle obrázku. Zobrazeno je nastavení pro Vista/Windows 7; pro XP nastavte DirectShow video na VMR9 (renderless)**.

MPC-HC umí akcelerovat i video s titulky. V menu je třeba mít nastaveno automatické zpracování titulků (Zobrazit-Možnosti-Přehrávání-Automaticky načíst titulky. Pozornost věnujte také samostatné záložce Zobrazit-Možnosti-Titulky. Zde je volba Maximální rozlišení textury, která ovlivňuje také zátěž procesoru.

K TÉMATU  Aktuálně ze světa Blu ray a HD DVD

Další možnosti akcelerace (CoreAVC, MCE)

Akcelerovat HD video umí i další přehrávače, byť většinou nejsou zdarma. Jedním z nich je Cyberlink PowerDVD 8 a novější. Pokud si chcete zajistit akceleraci pro celý systém, tak zbývá využít například kodek CoreAVC. Ten se navíc chlubí, že je nejrychlejší v dekódování videa bez DXVA. Nevýhodou CoreAVC je jeho cena a využití akcelerace jen na některých nVidia kartách (využívá CUDA). 

Pokud chcete využívat akceleraci například na HTPC v Media Center, musíte mít v systému funkční dekodér s podporou DXVA (CoreAVC, Cyberlink aj.) a musíte mít jistotu, že MCE bude tento dekodér využívat. Jeho funkci nesmí „rušit“ žádný další filtr. Pokud je mi známo, samostatný free dekodér s DXVA a snadnou instalací a konfigurací neexistuje.

Krajní možnost nabízí opět MPC-HC: jeho filtr MPCVideoDec.ax lze zkusit vnutit i jiným přehrávačům – údajně funkční s KMplayer, nebo DVBViewer Pro (s ním využijete akceleraci nejen při sledování HD videa ze satelitu).

Pořádek v kodecích vám pomůže udělat Radlight Filter Manager, ve kterém si nastavíte, který dekodér se použije na dané video. V nástroji GraphEdit potom můžete ověřit, zda je priorita dekodérů nastavena správně. 

 

Vlevo neakcelerované video, vpravo akcelerované. Vidět můžete i vypis z MediaInfa a vytížení procesoru CPU a GPU. Neakcelerované video má profil L5.0 a akcelerované L4.0. Informace o videu zapnete v MPC-HC zkratkou Ctrl+J.

Omezení nemusí být překážkou

Má akcelerace vzhledem k omezením na vytovřená videa smysl? Často ke každému filmu, který vyjde, lze dohledat i DXVA akcelerovatelnou verzi. U 720p bývá pravidlem, že se používá High@L4.1 (tedy to, co akcelerují karty často) a výjimek moc není. Nově i 1080p lze najít s podporou DXVA. Zaměřit se dá na HD ripy od skupiny EuReKA, která má slůvko dxva v názvu každého filmu. EuReKu začínají napodobovat i jiné skupiny a celkově se v případě 1080p situace dále zlepšuje.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?
Německý výrobce Rollei se primárně zaměřuje produkci akčních kamer, stativů a vybavení pro fotografy. My jsme měli možnost otestovat jednu ze tří nabízených autokamer, a sice model DVR-318, kterou pořídíte ve značkovém eshopu za 3 490 Kč, čímž se stává vlajkovou lodí (do auta) firmy v této kategorii.
Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…
První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek