Sobota , 23. 11. 2024

Klement

Asus Transformer v testu – obojživelník z výprodeje

15. 09. 2015

15. 09. 2015

Asus Transformer T100TAF lze označit za etalon populárních konvertibilních notebooků, v reklamách i elektronických obchodech označovaných „2 v 1“. Pomalu se blíží inovované produkty s lepším hardwarem též u nejlevnějších modelů různých výrobců. Občas se poštěstí narazit na některý starší typ za výbornou cenu. Vyplatí se sáhnout po výběhovém modelu?

Na Asus Transformer jsem narazil ve výprodeji nejmenovaného prodejce za cenu 4 000 Kč a neodolal jsem. Plán zněl jasně: otestovat a vrátit do 14 dnů. Nakonec se z něj vyklubal dobrý dárek.

TIP: HP Pavilion x360 – hybrid v červeném, Pipo W4 – atomový stroj s Windows „za pár“

 

Na první pohled dobrý

V dnešním článku se nebudu zabývat popisem hardwaru, polemizovat na výkonem apod. Vše jsem disputoval v první i druhé recenzi GoCleveru Insignia 1010 WIN, který integruje prakticky shodné „vnitřnosti“ – jen se nemůže pochlubit 32 GB úložného prostoru (pouze 16 GB).

Výsledky testů Asus GoClever Srovnání
3DMark 05
Skóre 2 392 2 409 99%
CPU 6 882 6 938 99%
3DMark Professinal / 3DMark for Windows RT
Ice Storm 13 359  
Ice Storm Extreme 8 132 7 683 106%
Cloud Gate 1 008  
GFX Bench 3.0.1 / 3.0.5
Manhattan 673 671 100%
T-Rex 939 934 101%
ALU 1 410 1 672 84%
Výdrž akumulátoru
PCMark 08 Work (battery test) 9 h 5 min. N/A  
PowerMark (balanced) 8 h 7 min.
HD film 1080p bez Wi-Fi 7 h 25 min. 8 h 41 min.

V tabulce můžete ubezpečit, že výdrž i výkon Asusu i GoCleveru jsou srovnatelné.

Srovnání výkonu interního eMMC Samsung 32 GB (Asus) a 16GB eMMC Toshiba (GoClever).

Čím se liší, čím mě zaujal jsou jeden klasický USB port v klávesnici a možnost nabíjet jej prostřednictvím mikro USB konektoru v displeji (resp. těle) laptopu. Dvě věci, které nelze neocenit pro jejich jednoznačnou užitečnost. Na cestách, když si zapomenete zdroj, to oceníte. Kdo dnes nemá USB nabíječku?

Asus Transformer Book T100TAF
LCD displej 10,1 palců, 1 366 × 768, IPS, dotykový
Procesor Intel Atom Processor Z3735G
4 jádra, 500 MHz až 1,83 Ghz
2 MB, 22 nm, TDP 2,2 W
RAM 1 GB DDR3L
Integrované grafické jádro Intel HD Graphics
311 až 646 MHz
Pevný disk Samsung MBG4GC, eMMC 32 GB
Čtečka paměťových karet micro SDXC
Konektivita Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
Zvuk Stereo repro na zadní straně
Porty 1× mikro USB (podpora nabíjení), 1× USB, 1× mikro HDMI, audio
Další výbava Čelní 1,2Mpix kamera, odpojitelná klávesnice s touchpadem, MS Office 365 (na 1 rok zdarma)
Akumulátor Li-Pol, 31 Wh
Hmotnost tabletu 587 g
Hmotnost s klávesnicí 1,13 kg
Hmotnost adaptéru 83 g
OS Windows 8.1 s Bingem (32 bitů)
Doporučená cena (s DPH) N/A
Záruka 2 roky
K TÉMATU  Novinkové notebooky MSI pro letošek

32 GB je příjemným bonusem. I když…. Použitelných je pouze 19 GB. Oddíl pro obnovu zabírá sumasumárum neuvěřitelných 10 GB, skoro 3krát více než u GoCleveru! Systém Windows si ukousne u nově nainstalovaného počítače asi 5 GB. Nakonec vám tak zbude asi 14 GB pro vlastní použití. Navíc u Asusu naleznete poměrně hodně balastních programů a „pomocníků“, které bych osobně okamžitě odinstaloval. Svůj software si, s dovolením, vybírám sám!

Mikro SD karta trošku kouká přes okraj.

Dobrá je opět výdrž akumulátoru a vzhledem k naměřeným výsledkům v PCMarku bych tipoval, že při reáném užívání bude Asus možná vytrvalejší než GoClever. Navíc je opravdu lehoučký, kompaktní a zapíná se na první dobrou – tlačítko stačí podržet 2 s, při kratším zmáčknutí se ukáže stav baterie.

 

Druhý pohled odhaluje i slabiny

Rozdílné je také rozlišení obrazovky 1 366 × 768 vs 1 200 × 800. V zásadě to je asi jedno, ale musím říci, že to „zastaralé a méně širokoúhlé“ rozlišení má pro mě hned několik výhod – vertikálně zobrazíte více textu a obsahu obecně, šířka stačí.

Srovnání obou výrobků (zleva) – Asus a GoClever.

Ale, co je hlavní, polský notebook je díky tomu (resp. právě proto) o něco větší – jakoby méně placatý. To umožnilo výrobci použít na výšku větší klávesy. Písmena jsou čtvercová nikoliv obdelníková jako u Asusu. „Blbost,“ řeknete si? Ten doslova nepatrný rozdíl například u mě znamenal nesrovnatelně lepší pohodlí při práci a psaní.

Srovnání klávesnic (zleva): Asus nebo GoClever?

Asus má navíc z mého pohledu nešikovně umístěný,drobný pravý Shift (levý téžú), protože chtěl designér evidentně zachovat velký Enter. To mi nevyhovovalo, prostě ne. Vlastně celá první řada vč. mezerníku, šipek, Fn, Ctrl i Alt je prostě o hodně menší (na výšku, resp. hloubku, kláves) a tyhle klávesy umí být důležité. Na práci se z mého pohledu Asus jeví jako mnohem hůře použitelný než GoClever. Ano, jen kvůli klávesnici.

Druhou věcí, která mě zcela neoslovila, je uchycení displeje do kolébky prostřednictvím tlačítka a „zaklapávacích paciček“. Řešení s magnety vidím do budoucna jako trvanlivější a méně náchylné na mechanické poškození. Také se to prostě lépe „rozdělává“. Zde zas nehrozí, že by vám při nešikovném chycení displej upadl na zem po té, co nečekaně vyskočí. To se mi u GoCleveru zpočátku stalo dvakrát, než jsem si zvykl.

Co zadní kamera? Prostě tam není a myslím, že to bude vadit málokomu. Naopak na zadní stranu inženýři nainstalovali stereo reproduktory – klasický „bug“ většiny tabletů, kde by se již dopředu nevešly a tak jsou vzadu bez ohledu na vliv této skutečnosti na kvalitu zvuku i jeho hlasitost při sledování filmu kupříkladu.

K TÉMATU  Chcete prostorový zvuk? Dopřejí ho sluchátka Bose QuietComfort Ultra

 

Fotogalerie

 

Líbil se či nelíbil?

Stručně řečeno se mi líbí, ale nechtěl bych ho. Notebook používám většinu času na práci či pro způsob komunikace psaním. Klávesnice je podstatnou součástí laptopu, která rozhoduje o jeho kvalitách v mých očích. Zde mi vadí menší klávesy, zejména spodní řada má rezervy. Stejně tak jejich nečtvercový tvar a neprakticky titěrné Shifty bych dlouhodobě proklínal. Netvrdím, že ženě s menšími dlaněmi a prsty by to vadilo též.

Proti výkonu a hardwaru obecně nemám výhrad, i když ukrojit 10 GB pro oddíl na obnovení systému z 32GB eMMC úložiště mi od výrobce přijde nadmíru velkorysé, neřku-li neomalené. Jde to se třetinovými nároky.

1GB operační paměť opakovaně pitvat nehodlám. Pro běžné užívání, tedy „svatou trojci“ (internet, filmy a Word), stačí. U náročnějších úkolů (úprava fotek, otevřených několik oken ve Firefoxu, spuštěné OpenOffice.org a Skype – to vše současně) musíte počítat s jistými omezeními… Jenže po své Octavii také nežádám, aby akcelerovala v těsném závěsu za Porsche směřujícím na golfové hřiště kousek od naší bytovky. Není na to stavěná, stejně jako tablet nízké cenové kategorie není určen pro grafickou práci.

Všímal jsem si i kladů, nebojte se. Hlavní nesou stejného jmenovatele: USB. Jedno v plné velikosti na levé straně klávesnice se využije. Celkem dva porty rovná se dvakrát víc než jediné mikro USB. Bez debat, velké plus! Možná tak dokážete fungovat bez USB hubu, pokud jej nehodláte mít jako hlavní počítač. Druhé velké plus znamená možnost nabíjení laptopu prostřednictvím mikro USB portu!

Zde vede Asus bez možnosti odvolání. Pak stačí opět velmi málo (i několik mm) a vše se opět vyrovná. Každopádně za ty peníze nebylo, co řešit, šlo o dobrou koupi. Nemít podobný, zůstane doma. Už kvůli výdrži baterie, tichému chodu a tak vůbec – notebook nahradit dokáže a na cestách se brzy stane nenahraditelným.

Graf ceny produktu Asus T100TAF-BING-DK001B poskytuje server Heureka.cz

Navíc to bylo „v akci“… :o) Takže sledujte výprodeje, pánové a dámy, protože cena se vcelku hýbe. Při cenovce 6 000 Kč bych jej s díky odmítl, původních 8 000 Kč bych popravdě spíš schoval do polštáře a hlasitě se zasmál. Za 5 000 Kč stojí. Jen si vyzkoušejte tu klávesnici.

 

Zápory Klady
– 10GB oddíl pro obnovu + Malé rozměry, nízká spotřeba
– Klávesnice + Výdrž akumulátoru
  + USB – port u klávesnice, nabíjení

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dalším zástupcem herních periferií značky Genesis, kterého vám představíme, je vrcholný model sluchátek Neon 750 RGB. Ty mají tradičně velmi bohatou výbavu včetně obalu pro přenos. Zaujmout chtějí mimo jiné aktivním osvětlením, které je přímo nabíjeno USB portem.
Čína plánuje do roku 2025 velký technologický krok ke konkurenčnímu Neuralinku Elona Muska Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) představilo své ambiciózní plány na vývoj mozko-počítačových produktů do roku 2025. MIIT nedávno zveřejnilo komplexní politický dokument, v němž nastiňuje svůj závazek učinit převratné kroky v oblasti špičkových technologií.
Umax 12Wg Tab zasvěceným více či méně připomene zařízení od Microsoftu, tedy 2 v 1 jménem Surface. Tedy tablet spolupracující s klávesnicí, se kterou není vyloženě napevno spojen kloubem, proto potřebuje svůj stojánek...

Spousty souborů, videa, obrázky a hudba se závratnou rychlostí rozrůstají, a už ani nevíme, kam s nimi. Než bude vše přístupné a dostupné online ještě chvíli potrvá, a tak se v mezičase můžeme upírat jedině k pevným diskům. A pokud to má mít řád a efekt, chce to síťové úložiště NAS.

První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.

Nepřehlédněte

Vega je jednou z nejjasnějších hvězd na našem nebi. Dokáže však základní model značky Niceboy zazářit v recenzi? Zaujal nás hlavně nízkou cenou 990 Kč, která z ní činí nejlevnější akční kameru, jakou jsme měli v redakci k testování. Papírově neslibuje zázraky, ale papír je jedna věc, nás zajímala realita.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek