Středa , 25. 12. 2024

Boží hod - 1. svátek vánoční

Čtenářská zkušenost: Dva roky s Digi TV

05. 10. 2009

05. 10. 2009

Jsou tomu již dva roky, co mne nenasytnost místního kabelového operátora donutila změnit poskytovatele televizního signálu. Po zavržení možnosti vrátit se zpět k analogovému pozemnímu vysílání s třemi programy zůstala jediným řešením digitální satelitní televize. Výhodnou nabídku poskytoval satelitní DTH (Direct To Home) operátor zaměřující se na východoevropské trhy DIGI TV.

K přenosu signálu využívá satelity Intelsat 10-02 (1°W) a nově Thor 5. Za cenu 260Kč měsíčně nabízel v základní nabídce více než třicet programů. Z toho většinu s českým nebo slovenským dabingem, popřípadě titulky. Navíc při uzavření smlouvy na dobu delší než jeden rok byl pronájem paraboly a set-top boxu zcela zdarma. V té době byl o tuto platformu tak veliký zájem, že dodavatel koncových zařízení (Set-top boxů) nebyl schopen zajistit dostatečný počet přístrojů pro firmy provádějící instalace. Objednací lhůta se pohybovala kolem tří měsíců.

Nikdo není dokonalý, aneb kvalita odpovídá ceně

Jako jeden z prvních uživatelů jsem dostal dvou-tunerový STB pro připojení dvou zařízení. Mám tedy dvě dekódovací karty za jeden paušální poplatek. Z počátku převládala spokojenost s poskytovanými službami. Digitální kvalita obrazu i zvuku bez šumů a obrazových duchů. Široká nabídka televizních programů všech žánrů. Rovnoměrně zastoupené filmové, sportovní, dokumentární i zpravodajské kanály. Do dnešního dne se rozrostla základní nabídka až na 46 programů. Je zde dokonce, jako u jednoho z mála poskytovatelů, sportovní program Eurosport 2.

Časem bohužel přišlo vystřízlivění z původního nadšení. Část programů vysílají v maďarské mutaci. Z toho vyplývá jazyk použitý pro reklamy a upoutávky (pro diváka, který tímto jazykem nevládne, je to časem obtěžující). Navíc se vysílací schéma neshoduje s evropskými nebo mezinárodními mutacemi dané televizní stanice, takže podle tištěných televizních programů se člověk nedozví, co a kdy se bude vysílat. EPG (elektronický programový průvodce) českého diváka také příliš neuspokojí, protože na českých programech chybí zcela a na ostatních je vysílaný většinou v maďarském nebo rumunském jazyce. Často dochází vlivem počasí k výpadkům vysílání. Někdy nemusí ani pršet, stačí že je zataženo (onen pověstný klid před bouří). Výpadky signálu nejčastěji postihují transpodéry s českými programy.

K TÉMATU  Kawakami, kxDrivers, ASIO: Vyladění zvukové karty na maximum

Dodávaný STB bohužel na kvalitě a spokojenosti příliš nepřidá. Do dnešního dne nemá počeštěno menu. Použít se dá naštěstí Slovenština. Několika vteřinové výpadky obrazu formou zatuhnutí statického obrazu či výpadky zvuku patří k dennímu pořádku (což zrovna nepotěší, když se na konci detektivky kvůli pěti sekundovému výpadku nedozvím kdo byl vrah). Na druhou stranu kostičkování se děje pouze za špatného počasí nebo u programů s příliš nízkým datovým tokem.

V loňském roce provedli jeden update firmwaru v STB (automatickým stažením přes satelit), čímž se znatelně snížilo tepelné vyzařování přístroje a zlepšil příjem kódovaných programů. Práce s dálkovým ovladačem začíná být utrpením. Jeho reakce se stále zhoršuje a někdy dojde dokonce ke stisknutí jiného tlačítka než chci (typicky při zesilování přepíná na první program). Může to být ale pouze vada jednoho kusu. V poslední době rozvoj platformy probíhá hlavně pro maďarský, rumunský a další východoevropské trhy. Diváci z České republiky jsou odstaveni na vedlejší kolej. Neprobíhají ani žádné pokusy o implementaci moderních technologií jako HDTV (vysílání ve vysokém rozlišení), které se u konkurence stává standardem.

Závěrem

Digi TV je vhodnou platformou pro nenáročného diváka, požadujícího více televizních stanic než nabízí DVB-T (pozemní digitální televize), ale přitom nechce zbytečně utrácet za satelitní komplet (zde dostane vše zdarma v rámci paušálu). Náročnějšího diváka, vyžadujícího EPG, HDTV nebo západoevropské televizní stanice, však svými službami neuspokojí.

Autor: Štejdýř Martin

 

Tento článek je z roku 2009 a nemusí odrážet aktuální situaci uvedené služby. Ta změnila majitele i strukturu služeb. Na žádost Digi TV byly z diskuse pod tímto článkem odstraněny některé komentáře, jelikož jsme jako provozovatel tohoto webu za komentáře spoluzodpovědní. Více se dozvíte v tomto článku. Chcete-li zde zmínit svou zkušenost se službou Digi TV, pak je to možné. Ale disktujte prosím slušně, pokud možno ne anonymně tak, aby případné výtky mohla protistrana spojit s reálným případem a aby dostala možnost se k němu vyjádřit. Jestli se vám něco nelíbí, je vaše právo se o to podělit. Ale musíte být schopni se za svá tvrzení postavit a konfrontovat své činy s činy protistrany. Děkujeme za pochopení. 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pravděpodobně jste narazili na problém, kdy film, televizní pořad nebo jiné video může být v některých částech příliš tiché a v jiných příliš hlasité. Google zavádí novou funkci v aplikaci YouTube pro televizory (nikoli YouTube TV), která má tento problém na televizorech vyřešit.
Polská značka nás nedávno vcelku překvapila sluchátky Argon 600, a proto jsme se již bez větších předsudků pustili i do testování herní myši Krypton 550. Produktoví specialisté si evidentně libují v chemických názvech vzácných plynů, nemyslíte? Jak tedy zvládají navrhnout herní myš?
Vláda v roce 2020 schválila zavedení DPH na malé zásilky ze zemí mimo Evropskou unii. Dosud byly balíčky v hodnotě do 22 eur od daně osvobozeny. Novela zákona tak zavádí do české legislativy předpis EU, který tuto výhodu od roku 2021 ukončuje. Stát si od opatření slibuje větší výběr daní a spravedlivější tržní prostředí. Odborníci očekávají zdražení zboží a snahy o obcházení nových pravidel.

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Většinu našich životů nyní žijeme online, od sociálních sítí přes bankovnictví až po sledování televize. Ale jak se naše digitální stopy rozšiřují, roste i chaos, pokud nenastolíme nějaký řád. Dobrou zprávou je, že získat kontrolu nad svým online světem nemusí být tak skličující, jak se zdá. Ukážeme vám, jak na to v klíčových aspektech vašeho online života.
Tento reproduktor není našim čtenářům cizí, jde o novinku, ale nedávno jsme vám ho ukázali v krátkém videu. Tvarem i názvem napovídá, že chce převzít roli nástupce prvního RAZE se ctí. Proto nabízí vyšší výkon 20 W bez poklesu výdrže baterií. Jsou si velmi podobné a při tom nový model působí dospěleji.

Nepřehlédněte

Když jsme recenzovali LED lampu od Lamaxu dříve, musíme uznat, že jsme se nemohli zbavit dojmu, že zde převážila touha po designu nad funkčností. EasyLight1 je v tomto ohledu jiná, pracovní stůl osvítí perfektně a zvládne toho víc.
Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek