Sobota , 01. 02. 2025

Hynek

Google doufá, že modernizuje soubory JPEG pomocí nové kompresní techniky

03. 04. 2024

03. 04. 2024

Komprimované obrázky nemusí vypadat úžasně, ale poskytují rychlejší načítání webových stránek. Nyní Google doufá, že posune kompresi obrázků do budoucnosti pomocí „Jpegli“, což je knihovna s otevřeným zdrojovým kódem, která poskytuje 35% zlepšení kompresního poměru oproti starým technikám kódování JPEG.

Jaké výhody má Jpegli?

Jpegli je nová technika pro kódování a dekódování tradičních souborů JPEG. Knihovna kódování Jpegli je plně kompatibilní s 8bitovým JPEG, což znamená, že obrázek zakódovaný ve formátu Jpegli lze otevřít v jakémkoli starém prohlížeči, editoru fotografií nebo prohlížeči fotografií. Připomínáme, že se jedná o metodu kódování JPEG, nikoli o nový formát souboru.

S Jpegli Google doufá, že poskytne efektivnější kompresi obrázků s minimální ztrátou kvality. To povede k rychlejšímu načítání stránek, kvalitnější grafice na webových stránkách a snížení režie pro webové podniky. Jpegli může také snížit závislost webu na WebP , což je obrázkový formát vytvořený společností Google, který se netěšil širokému přijetí (ačkoli mnoho sítí CDN používá WebP).

Google slibuje 35% zlepšení kompresního poměru s kódováním Jpegli. Toto je podstatný skok oproti kodérům. Populární kodér MozJPEG například poskytuje pouze 20% zlepšení oproti tradičnímu kompresnímu poměru JPEG.

V srdci Jpegli najdete přepracovanou verzi adaptivního kvantizačního heuristického algoritmu JPEG XL. JPEG XL, formát souborů nové generace, který byl krátce testován v prohlížeči Chrome, než byl kvůli obavám z údržby vyřazen, je nyní asi tři roky starý.

I zde jsou některé nové technologie, včetně optimalizované sady kvantizačních matic, která zachovává kvalitu obrazu prostřednictvím procesu komprese. Jpegli může také kódovat na 10+ bitů bez ztráty 8bitové interoperability – pokud aplikace nebo prohlížeč podporuje dekódování Jpegli, vidí 10+bitový obrázek. Pokud je použita jiná metoda dekódování, obraz se zobrazí jako 8bitový.

K TÉMATU  Blu ray přehrávače Samsungu: YouTube i MKV

Jpegli může ke kódování a dekódování obrázků používat každý jednotlivec, firma nebo aplikace. Je to open-source a volně dostupné na Github. Přijetí Jpegli mezi aplikacemi, prohlížeči a sítěmi CDN však může být pomalé. A přestože se jedná o metodu zpětně kompatibilního kódování (na rozdíl od nového formátu souboru), někteří vývojáři se mohou rozhodnout Jpegli vyhnout.

Dá se s jistotou předpokládat, že služby vlastněné společností Google budou první, které skutečně přijmou Jpegli. Výjimečný kompresní poměr nabízený Jpegli by mohl výrazně snížit provozní náklady služby, jako jsou Fotky Google, a to vše bez kompromisů v kvalitě obrazu nebo použitelnosti.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pro dnešní recenzi, či spíše preview, jsme konkrétně zvolili prostřední variantu powerbanky značky Lamax s kapacitou 15 000 mAh (existují ještě 10 000 mAh a 20 000 mAh). Prostě zlatou střední cestu jako optimální volbu pro náročnějšího kupce, který nechce neustále řešit dobíjení záložního zdroje pro svůj mobilní telefon a popř. jej využije pro tablet i úsporný notebook s USB-C napájením.
Značka Umax do toho, lidově řečeno, šlape poslední dobou s nasazováním nových modelů hodně. Jako jedna z novinek se na náš trh až z Číny dostává 10palcový model, který se vrací ke koncepci přídavné klávesnice pevně spojené s ochranným pouzdrem. Jde tedy opravdu o pravověrný tablet s externí klávesnicí, nikoliv o imitaci notebooku jako takového. Na cesty může jít o praktické řešení – neváží moc, nabijete ho kdekoliv, je vybaven vlastním ochranným pouzdrem. A je levný.
Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?

Nepřehlédněte

Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek