Úterý , 07. 01. 2025

Vilma

HTPC – stavěné, kupované nebo žádné?

05. 11. 2009

Doba se mění a s ní i význam HTPC. S příchodem procesorů Atom se na trhu objevila spousta malých, úsporných a levných počítačů (tzv. nettop), které mohou posloužit i jako HTPC. Vyplatí se tedy ještě stavět vlastní sestavu? A co multimediální přehrávače, nejsou pro HTPC finální hrozbou?

Máme tu úsporný procesor Intel Atom a s ním úspornou a současně výkonnou čipovou sadu nVidia ION. Oboje již najdeme na dostatečném množství základních desek. Ty jsou sice mírně dražší, ale to už je úděl produktů, kterým chybí konkurence. Pro jistotu zopakujeme, že na zmíněné platformě lze bez potíží vykonávat běžné méně náročné úkony, jako kancelářské práce nebo surfování po internetu, stejně jako přehrávání multimedií či hraní her při nízké spotřebě.

 

Zdroje, toť oč tu běží

Základ HTPC pořídíme okolo 3 tisíc, stačí přidat disk a paměť. A také skříň se zdrojem. To je ale nepochopitelně největší zádrhel. Výrobci dlouhou dobu spali a pořád se ještě pořádně neprobrali. Když už najdete pěknou skříňku, potíže budou se zdrojem. Je úplný nesmysl používat zde jakýkoli běžný počítačový ATX zdroj. Ty se dělají cca od 200 W výše, přitom Atomová sestava spotřebuje maximálně 40 W. Počítačový zdroj bude hlučný a neefektivní (spotřebuje více energie, než je nutné). Nabídka méně výkonných, účinných a pasivně chlazených zdrojů je zoufale malá. Ideální řešení je použít notebookový zdroj. Ten ale jako samostatné řešení pro HTPC neseženete – jedině jako PicoPSU ze zahraničí za vysokou cenu. Nezbývá tak, než hledat HTPC skříň rovnou s externím zdrojem ve výbavě. Několik málo jich naštěstí existuje.

Vzorové sestavy

Když už budete mít desku, paměti, disk a konečně i skříň se zdrojem, můžete stavět. To mnohým z nás přináší potěšení, pro jiné to ale může být ztráta času a riziko nepovedeného výsledku. Ti, patřící do první skupiny, se dále pustí do složitého ladění chlazení sestavy a následně operačního systému.

K TÉMATU  Test Remix Mini - hardware není vše
miniHTPC
Skříň Modecom Feel 202 1 646 Kč
Zdroj 96 W externí pasivní se skříní 0 Kč
Deska+CPU+GPU ASUS AT3N7A-I (Atom 330 + nVidia ION) 3 125 Kč
Paměť RAM Kingston 2GB 800MHz CL5 915 Kč
Disk Seagate Barracuda 7200.12 3.5″ 500GB 1 095 Kč
     
Odhadovaná spotřeba idle 23 W
Odhadovaná spotřeba v zátěži 25-35 W
     
Cena   6 781 Kč

Atomová sestava ale není jediným řešením. Pokud chcete lepší odezvu systému a více výkonu, lze si pohodlně postavit „větší“ HTPC na úspornějších desktopových komponentách.

HTPC
Skříň 1 300 Kč
Zdroj CHIEFTEC Green Angel CFP-300-12G, 300W ATX 2.3 1 177 Kč
Deska + GPU Asrock M3A785GMH/128M 1 680 Kč
CPU 1 714 Kč
Paměť RAM A-Data 2GB 1333MHz DD3 921 Kč
Disk Seagate Barracuda 7200.12 3.5″ 500GB 1 095 Kč
     
Odhadovaná spotřeba idle 40 W
Odhadovaná spotřeba v zátěži 45-75 W
     
Cena   7 880 Kč

V tabulkách najdete vzorové sestavy miniHTPC na Atomu a dospělého HTPC na platformě AMD. Uvedena není TV karta a optická mechanika, protože jejich výběr je široký a individuální. Někdo navíc může chtít jen přehrávat soubory ze sítě nebo z disku a potom TV kartu ani mechaniku nepotřebuje. U atomového HTPC jsme zvolili desku Asus AT3N7A-I, o které jsme již informovali. Pro AMD platformu potom velmi zajímavou novinku Asrock M3A785GMH – zde už jde o AM3 základní desku s novou grafickou kartou ATI 4200 s vlastními 128 MB grafické paměti.

 

 

Nettop
Konfigurace Atom 230 + nVidia ION + 2GB RAM + 160 GB disk + 40W externí pasivní zdroj  
Název HAL 3000 ION, Prestigio ION, ION PC, Pegatron IPP7A-CP  
     
Odhadovaná spotřeba idle 20 W
Odhadovaná spotřeba v zátěži 23-30 W
     
Cena   5 300 Kč

 

Nettop jako HTPC?

Vlastní HTPC vás většinou nepřijde levněji, než koupený hotový produkt. Kromě radosti ze stavby ovšem získáte většinou mnohem více možností konfigurace. HTPC bude přesně podle vašich představ a požadavků. Na druhou stranu ti, kteří stavět nechtějí, mají dnes poměrně slušný výběr hotových řešení, která nejsou ani drahá a ani špatná.

K TÉMATU  xAI Elona Muska oficiálně oznamuje svého chatbota Grok AI

Multimediální přehrávače stále silnější

A nakonec jsou tu multimediální síťovo harddiskové přehrávače. Sice existují i v provedení rekordérů, ale těch je zatím méně a nejsou ještě příliš vyladěné a už vůbec ne levné. V segmentu přehrávačů ovšem už najde mnoho velmi schopných přístrojů. Ty jsou oproti HTPC výrazně úspornější a díky optimalizovanému operačnímu systému i rychlejší (většinou). Dále vyžadují méně údržby. Často jsou pasivně chlazené, tudíž nehlučné. Cenové rozpětí je velké, ale mohou být i o tisícikoruny levnější, než HTPC. Přitom umí přehrát skoro vše. Možnosti rozšíření o různé tunery a podobně jsou na rozdíl od HTPC výrazně horší. Stejně tak o jakékoli další funkce, které byste chtěli – tam jsou HTPC nepřekonatelné. Takže zatímco na HTPC si klidně pustíte včerejší zprávy České televize z jejich webu, na multimediálním tanku tohle zatím nepřipadá v úvahu. 

Popcorn Hour A-110 + 500 GB  
Spotřeba stand-by   8 W
Spotřeba v zátěži   16 W
Cena   7 300 Kč
Xtreamer + 500 GB    
Spotřeba stand-by   1 W
Spotřeba v zátěži   14 W
Cena   5 900 Kč

Aby toho nebylo málo, tak za multimediální centrum můžeme považovat i herní konzole jako PS3 nebo Xbox a do hry vstupují i značkoví producenti elektroniky. Ale to si necháme zase na jindy.  

 

Související články

ASUS M4A78-HTPC
Pegatron IPX7A-ION: ideální základ pro mini HTPC
Windows 7: první zkušenosti s Media Center
Vista Media Center: co umí a neumí (video)
22 Wattů do HTPC od AMD
HTPC pro odvážné: skříň, zdroj, deska a testovací oživení
Který zdroj do HTPC? Přece notebookový!
Xtreamer: výkonný univerzál, ale jen pro někoho
Popcorn Hour A-100: když výrobce plní přání zákazníků

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

K myšlence otestovat TrekStor SurfTab twin 11.6 nás přivedly dvě skutečnosti, v poslední době jej lze na internetu zakoupit za velmi atraktivní cenu a uživatelské recenze tohoto notebooku německé značky vyznívají velmi rozporuplně. Proč ale, když za dané peníze nabízí vcelku atraktivní konfiguraci jako displej s vysokým rozlišením, osvědčený procesor Intel Atom x5 či dostatek USB portů? Kde je zakopán pes?

Ať už budete chtít instalovat nová Windows 7 na HTPC, nebo na svůj klasický počítač, může se vám hodit následující postup. Instalace z USB je nyní mimořádně snadná.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek