Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Který zdroj do HTPC? Přece notebookový!

29. 12. 2007

Výběr zdroje pro „obývákový počítač“ neboli HTPC je největším oříškem v celé jeho stavbě. Protože jako HTPC volíme maximálně úsporné a tiché sestavy, jsou nám běžné 300 a více wattové PC zdroje celkem k ničemu. Škoda, že výrobci zaspávají dobu. Ale něco se přece jen najde, třeba PicoPSU, který umí využít notebookovou nabíječku.

Na dnešní moderní HTPC by nám stačil 100-150W zdroj, ale takový běžně nekoupíte. Zbývá tedy zvolit nějaký 300W klasický PC zdroj s tichým 12cm ventilátorem (800-1500 korun). Podstatně dražší volbou (2500 korun a více) je koupě pasivně chlazeného PC zdroje. Možná jste stejně jako já se zaujetím hleděli na externí zdroje notebooků a dalších zařízení, které žádné ventilátory nemají. Proč nic podobného není na PC?! Škoda mluvit… Jedna možnost naštěstí přece jenom existuje. PicoPSU 120W DC-DC Power Converter. Tento miniaturní „převaděč“ dokáže proměnit notebookový nebo jiný zdroj na takový, který použijete s úsporným počítačem nebo HTPC.

Celé zařízení je opravdu miniaturní. Ještě aby nebylo, když spoléhá na externí zdroj. Samotné PicoPSU stojí 39 USD (asi 500 korun). K tomu lze zvolit nový výkonější (120W) notebookový adaptér v ceně okolo 1000 korun, nějaký bazarový starší adaptér, nebo jiný zdroj stejnosměrného proudu. Trochu komplikované, ale možné. Alespoň do doby, než výrobci přijdou s hotovým produktem splňujícím naše požadavky… Za zmínku určitě stojí i další podobné produkty z nabídky Logic Suply. 

PicoPSU jsme testovali při stavbě HTPC pro odvážné. 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

VisionBook 11Wa v nás vzbudil nemalá očekávání, jak si Umax zvládne poradit nejen s výkonnějším a také energeticky náročnějším Celeronem (oproti Atomu) v šasi tabletu, kde ještě udělal místo na M.2 disk a zadní kameru. Jak to celé ladí, když přidali i operační paměť? Odpovězme v recenzi.
Vega je jednou z nejjasnějších hvězd na našem nebi. Dokáže však základní model značky Niceboy zazářit v recenzi? Zaujal nás hlavně nízkou cenou 990 Kč, která z ní činí nejlevnější akční kameru, jakou jsme měli v redakci k testování. Papírově neslibuje zázraky, ale papír je jedna věc, nás zajímala realita.

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.
Oblékněte své vánoční dárky do technologického šarmu! Naše recenze a doporučení pro letošní vánoční sezónu vám přináší špičkové tipy na technologické dárky, které rozjásají oči všech milovníků inovací. Od chytrých zařízení až po high-tech zážitky – darujte svým blízkým něco výjimečného, co nejen potěší, ale také jim přinese radost a moderní pohled na svět v jednom.

Nepřehlédněte

Naos znamená posvátnou schránu pro sochy bohů. Co tím chce asi Lamax říci? Má přidomek evokovat nečekané schopnosti novinky? Modelové číslo X7.1 naopak naznačuje dílčí evoluci předchozí X7 Mira. Jak zní tedy odpověď? Nepůjde jen o evoluci, zjistíte záhy, protože přibylo nejen funkcí, ale též vybavení včetně dálkového ovladače a mnoho dalšího. Čekejme více, než byste tipovali, není to jen o dálkovém ovladači.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek