Sobota , 23. 11. 2024

Klement

Recenze HD-BOX FS-7119: Vskutku dobrý linuxový satelitní přijímač

22. 10. 2012

22. 10. 2012

Český satelitní přijímač v již sedmé generaci HD-BOX FS-7119 vychází ze slušného korejského hardwaru Fortis a spadá do kategorie linuxových, tedy funkčně bohatších přístrojů. Nadšencům tak nabízí větší možnosti úprav a rozšíření funkcí, ale zároveň si s ním poradí i běžní, jen mírně zkušenější uživatelé. Zvládne i nějaká ta multimédia a nebojí se sítě. Za velmi příznivou cenu jde o dobrý produkt, který nese jen pár chybek.

 

Aktuální cena HD-BOX FS-7119 HD PVR v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

Za cenu běžných satelitních přijímačů můžeme v tomto případě pořídit i vstupní třídu přístroje linuxového. Toto označení je poněkud zavádějící, protože linuxové jsou dnes skoro všechny přijímače. Jen u těch, u kterých se to přiznává, se očekává zkušenější uživatel, který využije možnosti méně či více hlubších zásahů do otevřeného systému.

 

Satelitní přijímač a Linux

U HD-BOX FS-7119 přítomnost Linuxu například znamená, že lze stahovat rozšiřující moduly, editovat systémová nastavení, připojovat síťové disky, nebo třeba nabootovat úplně jiný ovládací (operační) systém z USB. Pokud ale do těchto zákoutí vstupovat nechcete, nemusíte. Rozhraní přístroje (samozřejmě v češtině) je přehledné a nastavení není obzvláště obtížné. I když například rychlé hledání a seřazení kanálů českých poskytovatelů, jako u nedávno testovaného CryptoBox 550 HD tu nenajdeme.

 

HD-BOX FS-7119 pohání procesor STi 7110 o tušené frekvenci 450 MHz, kterému sekunduje 256 MB RAM paměti. Ta mu dodává dostatek rezerv pro zachování svižnosti a pro provoz různých rozšiřujících modulů. Dále na přístroji najdeme obvyklé moderní konektory. Zamrzí pouze jeden USB vstup, navíc na zadní straně, ale součástí prodejního balení je i rozbočovač na 2xUSB. Dále je tu CI slot, do kterého lze vložit čtečku karet a také univerzální čtečka CONAX. Tu lze pomocí rozšiřujících modulů upravit i na jiné standardy, včetně IRDETO. Méně znalý uživatel si může koupit certifikovaný modul (CAM) do CI slotu, zkušenější po chvíli hledání na internetu nalezne způsob, jak například IRDETO používané Skylinkem, rozchodit v interní (CAS) čtečce – stačí nainstalovat a povolit modul MCAS nebo OSCAM.

Pouze jedno USB? V balení najdete rozbočovač, ale ideální to není…

 

Přední panel ničím příliš nepřekvapí. Najdeme zde pouze základní ovládací prvky, malý segmentový displej a diodu oznamující stav přístroje. HD-BOX FS-7119 počítá s tím, že jej můžete chtít umístit za televizi, takže disponuje i připojitelným IR čidlem na kabelu. Přijímač je chlazen pasivně a má spíše menší rozměry. Zahřívání není nijak citelné. I díky tomu, že napájecí adaptér je externí. Kromě HD-BOX FS-7119 se na trhu vyskytuje ještě vyšší verze HD-BOX FS-9105+, která je softwarově totožná a částečně i hardwarově. Má navíc SCART, dohromady 2 CI sloty a možnost připojení například DVB-t USB tuneru. K oběma přístrojům lze též připojit bezdrátovou Wi-Fi USB síťovou kartu.

 

HD-BOX FS-7119 startuje až minutu a půl, včetně inicializace karty. Pokud si nezapnete šetřící režim, tak z režimu spánku ovšem naskočí za 2 sekundy. V provozu si bere přijímač 10 W, ve spánku 6 W a ve stand-by méně, než 1 W. Rychlost přepínání kanálů je standardní – konkurenční weby sice tvrdí, že je to během sekundy, jenže během sekundy se sice kanál přepne, uvidíte info z EPG, ale obraz se objeví za sekundy 3 nebo 4. Ale to je dnes celkem běžná hodnota.

K TÉMATU  Multimediální stanice k bedně: Ziova CS-505

 

 

Jedno menu systémovější, než druhé, ale celkově povedené

 

Ovládá se skvěle

Poměrně výkonný hardware zajišťuje svižnou odezvu systému a ovládání tak není zásadně brzděno. Pohodlné práci s přístrojem notně napomáhá vynikající dálkové ovládání. Reakce na povely jsou rychlé, ergonomie ovladače příkladná. Rozvržení tlačítek dává smysl a dálkový ovladač si poradí i s dvěma dalšími přístroji (např. TV a přehrávač, pokud se vám je podaří spárovat). Bohužel některé dodávané kusy tohoto ovladače mají problém s některými tlačítky, na jejichž zmáčknutí je třeba větší síly.

V rámci standardně dodávaných dálkových ovladačů je toto jedno z nejlepších možných 

 

Grafické rozhraní je docela přehledné a v rámci možností účelné. Rozhodně je o krok dále, než u nedávno testovaného CryptoBoxu, ale jistě by mohlo být ještě o kousek lépe. Kromě běžných funkcí pro satelitní příjem zde najdeme několik internetových aplikací, včetně webového prohlížeče. Ten funguje kupodivu velmi slušně, jen ovládání přes dálkový ovladač není pochopitelně právě vstřícné. Třídění programů je sice plné různých možností, ale ve výsledku lehce nepřehledné. V oblíbených je hned několik kategorií, které si lze přejmenovat. Celkově se zde myslí spíše na ty, kteří chtějí přijímat a spravovat stovky programů, ne jen pár.

 

 

Správa naladěných kanálů a kategorizace oblíbených

 

EPG patří k těm povedenějším

 

Záznam pořadů klidně i na síťový disk

HD-BOX FS-7119 funguje i jako PVR, tedy rekordér. Nahrávat lze nejen na připojené USB disky, ale dokonce i na disky síťové. 500mA pro USB stačí i pro běžné 2,5“ externí disky bez vlastního napájení. Zaznamenané pořady jsou pak nekódované, tedy je lze bez potíží dále zpracovávat a přehrávat kdekoli. Nahrávky jsou ukládány do kontejneru TS a v něm pak ve formátu, ve kterém jsou vysílány (např. MPEG-2 či MPEG-4). Jelikož má přijímač jen jeden tuner, nahrávat lze jen z jednoho transpondéru, ale až 3 kanály (pokud to záznamové médium rychlostně zvládne). Při záznamu HD vysílání jsme byli schopni současně bez potíží i přehrávat HD video ze sítě. 

 

Pokud při sledování pořadu stisknete tlačítko pro záznam, nahraje se právě vysílaný pořad (respektive jeho zbytek). Nebude se tedy nahrávat do vyčerpání kapacity, jak bývá někdy zvykem. Pro nahrávání označením v EPG si lze nastavit i přesah před i po vybraném pořadu. Volitelně si lze zapnout i automatický timeshift. Přehled načasovaného nahrávání je trochu nešikovně schován v menu a postrádáme upozornění na nízkou kapacitu paměti, protože při výběru pořadů k záznamu na jeho nedostatek upozorněni nejste.

K TÉMATU  Archiv TV Nova v televizorech Panasonic

 

 

Předvolby pro záznam a připojení síťového disku

 

Přehrávání multimédií trochu drhne

Pomalu se tak dostáváme k oblasti přehrávání. To je samo o sobě zvládnuto dobře, těší nás například definovatelné skoky po časových úsecích v nahrávce pomocí šipek vlevo a vpravo. Celkově tato oblast ale není zcela dotažena. Například, když vstoupíte do sekce nahraných pořadů, nebo do sekce s médii na USB či síti, zvolíte si zde třeba film k přehrávání. A když jej stopnete, vrátí vás přístroj do sledování televizního programu, nikoli zpět do seznamu videí. Toto chování je opravdu trochu mimo mísu. Přitom do seznamu souborů se dá vrátit tlačítkem OK při přehrávání, což ale málokdo očekává.

 

 

V menu najdeme i internetové aplikace. Také tu je podpora pro online rádia a televizní streamy, ovšem s jejich naplněním si dodavatel hlavu nelámal (jsou prázdné a čekají na vaši snahu). Importované soubory – trochu nešťastné pojmenování přístupu k multimédiím na USB nebo na síti

 

Jak již zaznělo, přehrávat lze i ze sítě, nejen z hloupého DLNA, ale i z klasických nasdílených složek či disků, včetně windows share (CIFS, SAMBA, NFS). To oceňujeme. Do kontrastu s touto příjemnou funkcí jde ale slabá podpora formátů – u videa například pouze AVI, MKV, MP4, a VOB, přičemž pro DivX nemá výrobce koupenu licenci (XviD běží). Více na druhé stránce testu, kde najdete výsledky podpory formátů.

 

Široké možnosti nasatvení titulků SRT. Ale je třeba je předkládat v kódování 8859-2, aby diakritika fungovala správně

 

Slušné jsou možnosti nastavení externích SRT titulků – velikost, barva, podkres a zdatnější jedinci si mohou zvolit (nahrát) i font. Správné zobrazení diakritiky ale vyžaduje uložení titulků v kódování ISO 8859-2, přičemž na internetu je nacházíme ve formátu Win1250. Ale konverze na počítači je snadná a stejně tak musíme i pojmenovat titulky totožně, jako soubor s videem.

 

Komunita žije

HD-BOX FS-7119, podobně jako ostatní HD-BOXy, mají na českém trhu docela slušné zázemí. Informace o nich, stejně jako rady a tipy, věci ke stažení a jiné, najdeme hned na několika diskusních fórech. Firmware (respektive operační systém) je často aktualizován a v základu je již nyní na velmi vysoké a stabilní úrovni. Najdeme v něm většinu toho, co bychom chtěli. Také je možné nahrát alternativní systém Enigma na USB paměť a nastartovat do něj. Enigma je funkčně mírně, ale opravdu jen mírně, bohatší a spíše graficky výraznější. Navíc grafickou podobu lze u ní snadno měnit pomocí skinů. Enigma nabízí ještě hlubší možnosti zásahu do systému a více doplňků, protože jde o jednotný systém napříč mnoha různými satelitními přijímači. Ale v podstatě nás nic nenutilo ji využívat. Nelze ji zapsat do paměti přístroje, musí se spouštět z USB. V režimu spánku ale zůstává natažena v RAM, takže z něj startuje velmi rychle.

 

 

Výrobce FS-7119 vás za ručičku úplně vodit nebude, očekává od majitelů určitou samostatnost. Ale podpora komunity je slušná a většinou si poradíte. Získáte díky tomu větší shovívavost přístroje k úpravám a vylepšením. Nebudete omezeni zakódovanými nahrávkami, připojíte si síťové disky, kam můžete nahrávky rovnou ukládat, nasdílíte si v domácnosti kartu poskytovatele, nebo si nastartujete úplně jiný ovládací systém. Chválíme také svižnost přístroje a výborné dálkové ovládání. Trochu zamrzí slabší přehrávání médií. Ale celkově považujeme do tohoto bodu přístroj vzhledem k ceně za vynikající volbu. Nicméně zmínit musíme ještě jeden nedostatek. Kvalita obrazu, zejména pak v HD, je jen průměrná. Chybí živost barev, ostrost i kontrast. Byli jsme nuceni sáhnout na nastavení obrazu na TV a dojem vylepšovat. Někdo by možná takové vizuální podání, jaké HD-BOX FS-7119 nabízí, označil za přirozené a neunavující. Ale v porovnání například s CryptoBox 550 HD to bylo očividně slabší. Pokud toto ale až tak neřešíte, HD-BOX FS-7119 si klidně kupte. Je totiž jinak opravdu „Hodně Dobrý“. 

 

Aktuální cena HD-BOX FS-7119 HD PVR v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

zápory klady
– jen průměrná kvalita obrazu, zejména patrná v HD + široké možnosti rozšíření díky linuxovému systému
– slabší podpora přehrávání multimédií + v základu spousta užitečných funkcí
– pouze jeden USB port vzadu + dobrá výbava
  + výborné a svižné ovládání
  + přehrávání i záznam z/na síťové disky
  + možnost umístit za televizi

Přístroj k testu zapůjčila společnost SAPRO – Satelitní a digitální technika

Výsledky testů přehrávání multimédií najdete na další straně recenze…

 

 

Výsledky přehrávání HD videa

Kontejner/přípona Komprese Level/ref Zvuk Rozlišení Bitrate Výsledek
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/8 AC3 1280×544 5 Mbps Ano
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/16 AC3/AC3 1280×720 2 Mbps Ano
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/16 AC3/AC3 1920×1080 40 Mbps Ne
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/8 DTS 1920×1040 5 Mbps Bez zvuku
Matroska/MKV MPEG-4 AVC h264 5.1/9 AC3/AC3 1280×720 6 Mbps Ano
DivX HD/MKV MPEG-4 AVC h264 4.0/3 AAC LC/AAC LC 1920×1080 7 Mbps Ano
MPEG-TS/MPEG MPEG-2 x AC3 1920×1080 11 Mbps Ne
QuickTime/MOV MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AAC LC 1920×816 9 Mbps Ne
QuickTime/MOV MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AAC LC 1920×816 10 Mbps Ne
MPEG-TS/TS MPEG-2 x AC3 1920×1080 37 Mbps Ne
Windows Media/WMV VC-1 (WMV3) x WMA3 1440×1080 8 Mbps Ne
Windows Media/WMV VC-1 (WMV3) x WMA3 1280×720 7 Mbps Ne
BDAV-AVCHD/MTS MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AC3 1440×1080 15 Mbps Ne
BDAV-AVCHD/M2TS MPEG-4 AVC h264 4.0/2 AC3 1440×1080 12 Mbps Ne
BDAV-AVCHD/M2TS MPEG-4 AVC h264 4.1/3 AC3 1920×1080 8 Mbps Ne

 

Výsledky přehrávání SD videa

Formát videa Výsledek
divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432 ne
divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416 ne
divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336 ne
divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ne
divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ne
divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ne
divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336 ano
xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272 ne
xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272 ne
xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
DVRMS ne
WTV ne
Soubory z DVD-Videa ano*
 

* přehrává jednotlivé VOB soubory

 

Výsledky přehrávání audia

formát audia výsledek
FLAC ne
MP3 ano
WAV ne
WMA ne
OGG ne

 

 

Specifikace HD-BOX FS-7119 HD PVR

  • Podpora pluginů
  • LCD displej
  • Youtube a další složby , Web prohlížeč
  • Podpora WIFI s USB klíčem
  • Podpora DLNA
  • 500 mA max pro USB HDD 
  • Spotřeba 1W/30W max
  • Malé rozměry cca 220 mm šířka x 145 mm hloubka x výška 35 mm

HD-BOX FS-7119 HD PVR LINUX Přední panel :

  • Tři tlačítka : zapnutí, kanál +/- 
  • Led dioda
  • LED displej

HD-BOX FS-7119 HD PVR LINUX Zadní panel :

  • 1x CA 
  • 1x CI 
  • 1x USB PVR 
  • 1x LAN 
  • 1x HDMI 
  • 1x A/V out
  • IR Rec. RS232 , SPDIF

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Není to klasická recenze, ale takové dosti drzé srovnání. Vychvalovaných česko-italských Xavian Joy a čínsko-britských Wharfedale Diamond. Rozdíl v ceně je přitom více, než dvojnásobný. A není to odlišnost jediná. Ale co ten hlavní rozdíl? Totiž zvuk?
Nabízí parametry spíše průměrné jako plné HD při 60 FPS, nechybí Wi-Fi či dálkové ovládání, vlastnosti dnes již nižší střední třídy akčních kamer. Sem i cenou bez koruny 2 000 Kč zapadá. Neztratí se v konkurenci? Niceboy Vega je hodně levná, Vega 5 Pop má dotykový displej, ale proč recenzujeme kameru, která není úplnou novinkou a ničím nevyčnívá? Proč ne.

Každý, kdo vlastní chytrý i hloupý mobil, jistě někdy řešil problém s nabíječkou, resp. absencí energie pro dobití telefonu, když jste třeba v přírodě či nemůžete dlouze setrvávat u zásuvky. Pro takové případy „bůh“ vymyslel powerbanky jako A-Data A10050.

Jak dosáhnout vyšší organické návštěvnosti? Chcete, aby se váš web stal hvězdou vyhledávačů? Nebo vám už lezou na nervy neustálé změny algoritmů Googlu? SEO – optimalizace pro vyhledávače je jako skládačka, a když najdete všechny správné dílky, výsledkem bude web, který si návštěvníci i vyhledávače zamilují. Připravili jsme pro vás jednoduchý návod, jak se stát mistrem v SEO. A nezapomeňte, že dobrá optimalizace není sprint, ale maraton.  

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek