Středa , 16. 10. 2024

Havel

FreeDOS, open-source MS-DOS, slaví 30 let

01. 07. 2024

01. 07. 2024

FreeDOS je open-source rekreace MS-DOS, schopná spouštět nové i staré DOSové hry a aplikace na skutečných PC nebo emulátorech. Nedávno projekt oslavil 30 let existence. Projekt FreeDOS se datuje do roku 1994, kdy Microsoft oznámil, že jeho diskový operační systém (MS-DOS) bude postupně ukončen, protože pozornost společnosti se přesunula na Windows. Jim Hall začal pracovat na FreeDOS jako na open-source rekreaci a pokračování MS-DOSu s cílem provozovat veškerý software kompatibilní s MS-DOS. Na projekt dohlíží dodnes.

Vzpomínáte na staré hry pro DOS?

MS-DOS, IBM-DOS a další deriváty DOS byly nejoblíbenějšími operačními systémy pro PC od prvního IBM PC v roce 1981 do poloviny 90. let. Existuje obrovská knihovna her a aplikací vytvořených pro DOS, včetně raných verzí Microsoft Word, Fallout, DOOM, The Secret of Monkey Island, SimCity a Lotus 1-2-3. FreeDOS pomáhá udržovat tyto desítky let historie počítače přístupné, ať už běží na skutečném hardwaru nebo v emulátoru. DOSBox a jeho vedlejší projekty jsou také populární způsoby, jak spustit software DOS na modernějších počítačích.

FreeDOS však není jen pro prožívání minulosti. Má některé modernější funkce, jako je správce balíčků a živý obraz CD. Existují také portované verze moderních nástrojů, jako je Vim a Curl, a je zde vestavěna podpora pro souborové systémy FAT32. Tato poslední funkce nikdy nebyla ve veřejných verzích systému MS-DOS, pouze základní systém DOS ve Windows 95. Pokud máte správný hardware, můžete vytvářet sítě a používat základní webové prohlížeče.

Milujete nostalgii? FreeDOS je tu pro každého

Projekt FreeDOS na svých webových stránkách uvedl: „FreeDOS je operační systém s otevřeným zdrojovým kódem kompatibilní s DOSem, který můžete použít k hraní klasických DOSových her, spouštění staršího obchodního softwaru nebo psaní nových DOSových programů. Každý program, který funguje na MS-DOS, by měl běžet i na FreeDOS. A ano, spousta lidí opravdu provozuje FreeDOS v roce 2024. Existuje značná komunita nadšenců do retro počítačů, kteří rádi provozují klasické operační systémy, jako je DOS. Na internetu můžete najít mnoho lidí, kteří obnovují staré počítače a nasazují na ně FreeDOS.“

K TÉMATU  “Lowenďák“: Recenze Doonio X6

Společnost Microsoft zveřejnila zdrojový kód pro staré verze systému MS-DOS pro zachování historie, ale nejnovější open-source verze je stále MS-DOS 4.0 z roku 1988 , na kterém nelze spustit mnoho aplikací a her z 90. let a dále. Kód pro DR-DOS , konkurenta s podobnou softwarovou kompatibilitou původně vytvořený společností Digital Research, byl vydán na konci 90. let. DR-DOS však v průběhu let několikrát změnil majitele a dnes mohou nastat právní problémy s používáním tohoto kódu. V ostrém kontrastu byl FreeDOS od začátku open-source a stále se aktivně vyvíjí.

FreeDOS si můžete stáhnout z oficiálních stránek freedos.org. Na většině moderních počítačů neběží dobře, protože nepodporuje UEFI nebo Secure Boot, ale můžete jej snadno nainstalovat do aplikací jako VirtualBox a QEMU.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jak oznámila firma Dolby Laboratories, budou první evropské stanice s HDTV používat Dolby Digital. Ten bude integrován přímo do set top boxů.
VisionBooků začíná být na trhu podobně jako modelů BMW řady 3, v oněch přídomcích by se jeden pomalu ztratil. Vězte tedy, že 14Wa se objevila vcelku nedávno, s původní 14Wi nemá pranic společného, u Umax nahradil cloudbookem 14Wi-S. Námi testovaný notebook (ano, notebook) má jiný procesor, více RAM a v neposlední řadě místo na pevný disk (zároveň 32 GB eMMC) a RJ45. Mohli bychom říci, že tak tvoří mezičlánek mezi cloubookem a notebookem. Pojďme zjistit čemu se blíží víc?
O bitcoinu a dalších kryptoměnách se dnes mluví skoro všude. Pořád ještě není pozdě se o tuto oblast začít zajímat. Vysvětlíme si, co to kryptoměny jsou a poradíme, jak si koupit bitcoin, litecoin nebo třeba ethereum. A zkusit s námi můžete i vlastní těžbu na svém počítači.
Čtyři roky poté, co Google prohlásil, že chce blokovat soubory cookie třetích stran v prohlížeči Chrome, potvrdil, že nakonec nebude blokovat online sledovače. V roce 2020, přibližně v době, kdy Apple zablokoval soubory cookie třetích stran v Safari, Google trval na tom, že udělá totéž. O čtyři roky později se Google zdánlivě vzdal jejich blokování.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek