Úterý , 23. 04. 2024

Vojtěch

Jaký fotoaparát si pořídit na cesty – kompakt nebo zrcadlovku?

17. 07. 2015

Kompaktní fotoaparát, nebo digitální zrcadlovka? Tak zní základní otázka focení světa, vesmíru a vůbec. Jaká je odpověď? To záleží na vašich preferencích. Podívejte se na výhody a nevýhody obou táborů.

Kompaktní fotoaparát je skladnější, lehčí a levnější. Na cesty jako dělaný. Pokud si navíc nejste ve focení ještě úplně jistí v kramflecích, bude pro vás i uživatelsky příjemnější.

Na druhou stranu má většinou méně možností nastavení než zrcadlovka a pomalejší ostření. I mezi zmáčknutím spouště a vyfocením snímku je delší prodleva. Pro focení momentek a reportážních fotek proto nebude tím nejlepším parťákem. Musíte ostřit s předstihem namáčknutím spouště, nebo používat sekvenční snímání.

Některé kompakty mají také slabší blesk, a je proto lepší si předem ověřit jeho dosah. Jinak byste si z dovolené mohli na fotkách přivést tmavé stíny. Další nepříjemností může být šum, který při vyšších citlivostech ISO vzniká díky menšímu čipu. Proto s kompaktem za šera a v noci foťte ze stativu, nebo si ho alespoň o něco opřete.

Standardní kompakt prostě víc oceníte během výletu do přírody, nebo při procházce městem, než při pořizování akčních reportážních snímků, či uměleckých portrétů.

 

Pokud chcete kvalitní  fotky i za zhoršených světelných podmínek, pořiďte si zrcadlovku a objektiv s co největším průměrem. Pokud ale nemáte dostatečný rozpočet a do zrcadlovky můžete investovat maximálně 12 000 Kč, pak tohle zdánlivě dogmatické tvrzení nemusí být pravdivé. Setový (nesvětelný) objektiv zrcadlovky z levného kraje vyfotí  v zhoršených světelných podmínkách snímky kvalitativně téměř srovnatelné, jako dražší kompakt se světelným objektivem. Výhody zrcadlovky se tak projeví zejména ve spojení s kvalitním světelným objektivem. A to už stojí peníze.

Digitální zrcadlovka, přístroj, který se honosí plejádou funkcí a příslušenství, je sice v současné době díky klesajícím cenám dostupná i fotoamaterům, pořád si ale pro kvalitní zrcadlovku budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Je také dobré si uvědomit, že zrcadlovka nemá autopilota. Pokud vám nezbývá čas na to, abyste se s ní naučili zacházet, bude vaše investice víceméně zbytečná. Na druhou stranu, když zrcadlovku ovládnete, přivezete si z dovolené krásné snímky s uměleckým přesahem. Můžete korigovat hloubku ostrosti, samotnou ostrost snímku a mnoho dalšího.

K TÉMATU  Recenze tabletu Sencor Element 9,7: Vztah hlavně pracovní

Velký díl práce udělá také objektiv, proto si dejte pozor na jeho výběr. Jak už bylo zmíněno výše, je moudré pořídit si objektiv s dobrou světelností (F1,8, F2,8), protože jinak nedostanete ze zrcadlovky to, k čemu byla stvořena. Pokud se se zrcadlovkou teprve seznamujete, ideální je objektiv s 50mm ohniskovou vzdáleností. Jak se vaše fotografické schopnosti budou zlepšovat, můžete objektivy dle libosti měnit.

K nevýhodám zrcadlovky patří nejen vyšší cena a náročnější ovládání, ale také větší gramáž a rozměry. Umělecky působící fotky jsou tak vykoupeny tím, že s sebou nosíte fotobrašnu, anebo rovnou batoh s poměrně těžkým tělem a třeba i několika objektivy.

Stručně řečeno, pokud  vám záleží hlavně na tom, abyste si z dovolené přivezli nějaké obrázky, které můžete zastrčit do alba a po letech se nad nimi dojímat, a zároveň nemáte chuť se starat o drahý a “těžký” fotoaparát, kompakt bude ideální. Pokud máte v oblasti focení větší ambice, chcete fotit akční a umělecké snímky, trochu si s fotkami vyhrát a nemáte problém investovat víc peněz, jděte do zrcadlovky.

A nebo se ještě můžete vydat zlatou střední cestou a pořídit si kompakt vyšší třídy s výměnnými objektivy. Jedná se vlastně o křížence, který má rozměry kompaktu a zároveň disponuje výměnnými objektivy a rozšířeným ovládáním jaké má zrcadlovka.

Ale buďme konkrétnější. Jaký fotoaparát je vhodný do města, jaký do přírody, a jaký pro fotky z vašeho legendárního roadtripu? Podívejte se na tyhle krasavce.

 

Cesta z města

Samozřejmě, že si můžete na výpravu do přírody vzít zrcadlovku. Bude se vám hodit třeba při fotografování zvířat. Co do praktičnosti se vám ale vyplatí spíše digitální kompakt. Nemusíte neustále sundavat batoh, naopak fotoaparát  v případě potřeby lehce vyndáte z pouzdra a jste připraveni fotit za pochodu. Což třeba při výpravě v horách oceníte nejen vy, ale i váš doprovod.

K TÉMATU  Vánoční dárky vážně i nevážně, převážně však elektronické

Ideální pro outdoorové účely je například Stylus Tought TG-2, což je nejodolnější kompaktní fotoaparát na trhu. Vydrží ponor až do hloubky 15 metrů, nevadí mu pád ze 2 metrů a tak dále a tak podobně.

Panasonic DMC – FZ72 je sice o něco rozměrnější,  vyniká ale velkorysým zoomem, který umí snímaný objekt přiblížit až 60x.  Je vybaven objektivem o ekv. ohniskové vzdálenosti 20-1200 mm, jeho světelnost je f/2,8-5,9. Navíc nahrává FullHD video rychlostí až 60 sn./s. s vysoce realistickým zvukem Dolby Digital Stereo. To kdyby vám focení nestačilo.

 

Město jako na dlani

Pokud se při procházkách městem vyžíváte v lovení prchavých okamžiků pouličního života, ve focení uměleckých portrétů, zajímavých budov, nebo lokací, bude se vám zrcadlovka hodit. Není ovšem nutné si hned pořizovat kdovíjaké dělo. Popřemýšlejte o fotoaparátu Nikon D3300, který si kvalitou obrazu v ničem nezadá se svými mohutnějšími sourozenci. Tento fotoaparát možná není tak nabušený funkcemi, jako Nikony vyšší třídy, na druhou stranu je ale lehčí a skladnější, takže se tak nepronese. Jeho míry jsou 124 × 98 × 75,5 mm a hmotnost 460 gramů včetně akumulátoru.

Zmenšení celkových rozměrů  vychází vstříc i objektiv AF-S Nikkor DX 18–55 mm F3,5–5,6G VRII, který je vybaven skládacím mechanismem.

 

Pořádná jízda

Během roadtripu toho zažijete spoustu. Pokud to všechno budete chtít zachytit v hledáčku vašeho fotoaparátu, zvažte pořízení kompaktu s výměnným objektivem. Je vhodný jak pro běžné focení krajiny, měst a vašich přátel, tak pro ambicioznější fotoprojekty. 

Zástupcem této skupiny je fotoaparát Nikon 1 J5, který na první pohled zaujme retro designem. Důležitější je ale to, co má pod kapotou. Poprvé se totiž v řadě Nikon 1 objevuje možnost časosběrného snímání, kdy můžete nastavit interval 5, 10 nebo 30 s mezi jednotlivými snímky a dohromady jich za sebe poskládat až 300. A to se na roadtripu hodí, ne?

 

Článek vznikl ve spolupráci se serverem

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Není to až tak dávno, co jsem považoval pořízení notebooku za luxusní věc. Naštěstí vývoj v této oblasti je velmi rychlý a nyní se dají bez problému pořídit kvalitní stroje za velmi slušné ceny. Tuto strategii volí i výrobce Umax se svými notebooky, u nichž se nezaměřuje na ohromující výkony, ale spíše na praktičnost, mobilitu a v případě celokovového 13Wa Pro i odolnost a životnost.
Testovaný reproduktor míří do vašich domovů spíše než na cesty, venkovní párty či grilovačky, které Češi milují. Výrobce to naznačuje názvem, který nás nenechá na pochybách, že nejde o klasický přenosný reproduktor, který budete denně s sebou nosit na hřiště, byť mobility se zcela vzdát nechce. Výkon 20 W již zavdává na kvalitní zážitek z (mobilní) domácí hudby.
Testovanou kameru nekoupíte s hromadou více či méně zbytečného příslušenství, to si musíte dokoupit později. Dostáváte pouze kameru s USB kabelem a akumulátorem, což nebývá v tomto segmentu časté. Pro někoho klad, jinému to vadit může. Je Mi Action Camera 4K čistokrevným lovcem adrenalinu či spíše zmenšeným digitálním fotoaparátem pro náročnějšího uživatele?
Sluchátka Genesis Oxygen 400 jsou vcelku netradičně mezi herními periferiemi v provedení do uší, tedy tzv. „špunty“. Přes to, aby mohla být herní, nabízí možnost připojit mikrofon. Vedle toho nás při vcelku nízké ceně překvapila bohatá výbava.

Akční kamery nejsou novinkou, stejně tak model 420 od německého výrobce Rollei již na českém trhu nahradil novější 425, který se však liší jen několika parametry. Pro většinu lidí jde spíše jen o hračku pro teenagery, bližší zkušenost však prokáže, že toho umí mnohem víc. Nabízí dost i dospělým.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek