Pátek , 10. 01. 2025

Břetislav

Tianhe Xingyi: Čína představila nejrychlejší superpočítač na domácím trhu

18. 12. 2023

18. 12. 2023

Národní superpočítačové centrum (NSC) v Guangzhou v Číně představilo Tianhe Xingyi, domácí superpočítač, na průmyslové akci v provincii Guangdong, což potvrdilo několik zpráv z médií. NSC je mateřskou organizací, pod jejímž vedením byl také vyvinut superpočítač Tianhe-2.

Proč jsou superpočítače důležité?

Superpočítače jsou zásadní složkou pokroku národa, protože pomáhají při řešení nejsložitějších a technických problémů. USA tradičně vedou svět v hostování nejrychlejších superpočítačů, jak je zachyceno v žebříčku TOP 500, a zároveň vedou v absolutním počtu superpočítačů dostupných jejich výzkumníkům.

Vysoká počítačová zdatnost superpočítačů může být použita k provádění simulací pro pochopení změny klimatu, provádění materiálového výzkumu, průzkumu vesmíru a hledání léků na různé nemoci. V poslední době se superpočítače staly důležitými pro vývoj modelů umělé inteligence a přístup k pokročilým superpočítačům by mohl být kritický při určování toho, kdo vede další hranici informačních technologií.

Čínská nadřazenost je narušena

Čínský pokus se superpočítači začal v 80. letech 20. století, ale asijské zemi trvalo dvě desetiletí, než dosáhla pozoruhodného pokroku. Na konci prvního desetiletí tohoto století dosáhla Čína celosvětové slávy díky vývoji superpočítače Tianhe-1. O tři roky později National University of Defense Technology pod vedením NSC odhalila superpočítač Tianhe-2, který se dostal na první místo v žebříčku TOP500.

Čínská dominance v této oblasti se projevila, když Tianhe-2 zůstal neporažen další tři roky, dokud americká vláda nezařadila univerzitu na černou listinu, čímž odřízla přístup ke klíčovým procesům Intelu používaným v Tianhe-2. Superpočítač možná ztratil první místo, ale nadále zůstává mezi 10 nejlepšími superpočítači světa.

Převaha asijské supervelmoci dosáhla svého vrcholu v roce 2019, kdy slušně porazila USA tím, že do žebříčku Top 500 úspěšně zařadila 228 superpočítačů. V důsledku toho se země v závodě usadila na zadní místo a umožnila USA ovládnout žebříček, což je krok, který mnohé odborníky překvapil.

K TÉMATU  ChatGPT nemusí brát ohledy na citlivé informace, čímž vyvolává obavy o soukromí

Budování domácí techniky

Nyní se zdá, že Čína strávila následující roky budováním domácí technologie na podporu vývoje superpočítačů. Tianhe Xingyi je postaven s využitím domácí architektury.

Přestože přesné specifikace superpočítače byly zatajeny, Lu Yutong, ředitel NSC, řekl shromáždění na průmyslové akci, že nejnovější superpočítač překonal schopnosti Tianhe-2 v oblastech, jako je výpočetní výkon CPU, účinnost sítě, kapacita úložiště a výkon aplikací. To by fakticky zařadilo superpočítač mezi 10 nejlepších superpočítačů na světě, ale postavené nezávisle na technologii založené na USA.

Čína zaměřila svou pozornost na vývoj svých procesorů, jako je Loongson, a propojení potřebná k vybudování jejích superpočítačů tváří v tvář exportním omezením a nejistotám v dodavatelském řetězci. Rozhodnutí USA z roku 2016 se mohlo vymstít a popohnalo Čínu na cestu k technologické nezávislosti v této oblasti.

Tímto tempem má Čína dobrou pozici, aby porazila USA ve vývoji exascale superpočítačů, které dokážou dokončit miliardu miliard výpočtů za sekundu a znovu získat první místo v žebříčku TOP500.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po testech sluchátek Elite a Blaze, které se ukázaly jako velmi kvalitní produkty od firmy Lamax, jsem se dostal i k „peckám“, a to taktéž bezdrátovým. Jedná se konkrétně o model Tips1, který je v nabídce špuntů od Lamaxu cenově nejdostupnější (790 Kč). Lamax vyrábí další dva modely – Pax1 (990 Kč) a Dots1 (1 690 Kč).
Lamax před Vánoci chrlil jednu novinku za druhou, podobně jako konkurence. Nabídka se potěšitelně rozrostla o další a další zařízení, zejména v oblasti těch "chytrých". Lamax startoval na trhu s akčními kamerami, přidal reproduktory a sluchátka. Ty mám od nich dosud nejraději. Posledním kouskem, který jsem mohl vyzkoušet, je model Street2, jenž se s pořizovací cenou 890 Kč řadí mezi dostupnější bezdrátové reproduktory. Na cenové akce si zatím musíme počkat.
Vláda v roce 2020 schválila zavedení DPH na malé zásilky ze zemí mimo Evropskou unii. Dosud byly balíčky v hodnotě do 22 eur od daně osvobozeny. Novela zákona tak zavádí do české legislativy předpis EU, který tuto výhodu od roku 2021 ukončuje. Stát si od opatření slibuje větší výběr daní a spravedlivější tržní prostředí. Odborníci očekávají zdražení zboží a snahy o obcházení nových pravidel.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek