Neděle , 22. 12. 2024

Šimon

Recenze VisionBooku 14Wi Plus – vítej, Godote, černá ti sluší

Již před čtvrt rokem jsme se poprvé zmínili o tomto stroji, který na papíře působil jako příjemné oživení scény ultralevných cloudbooků, říkejme jim klidně dále notebooky. Čekání se však i kvůli oslavám čínského nového roku protáhlo. Na rozdíl od aktérů známého dramatu jsme se dočkali. Vyplatila se zákazníkům trpělivost?

28. 03. 2017

28. 03. 2017

Papírově stroj slibuje solidní zážitek. IPS displej s plným HD rozlišením 1080p a konečně 4 GB RAM v černém elegantním těle za baťovských 5 990 Kč nezní špatně. Škarohlídi možná namítnou, že laptopu od Umaxu chybí procesor. Ten tu je – slabý, ale vyladěný, úsporný a 4jádrový. A zkušenosti nabádají, že není důvod na něj ukazovat dlouhý nos. Přehrávání filmů v HD kvalitě se neobávejte, stejně tak jednoduchých her ze Storu včetně 3D závodů.

 

 

Konečně ho máme v rukou, na první pohled se nám líbí. Je menší, tenčí i lehčí než starší 14 Wi – displej má mnohem subtilnější rámeček. Černá mu sluší. Tělo je plastové, matné. Otisků se tolik bát nemusíte – jsou vidět více než u světlých šasi, ale s Piano Black se to nedá srovnat. Umývejte si ruce, nebo ho jednou za čas otřete hadříkem (nikoliv tím na podlahu :o). Celkově subtilní a vcelku měkké – působí křehce, o zem bychom s ním neházeli. 14 Wi byla jistě bytelnější.

 

Srovnání stříbrného Umaxu Visionbook 14Wi s černým 14Wi Plus.

 

Jak si vedl s výkonem a výdrží?

Nelžeme si do kapsy. Jako záleží na velikosti, tak podaném na výkonu a výdrži. Proto se jim pojďme blíže věnovat hned ze startu. U grafické karty Intel HD Graphics, kterou Intel počastoval přídomkem 400, jsme spekulovali, zda bude v nějakém ohledu jiná, lepší (ve srovnání s tou u Atomu x5-8300). Není.

Některé programy ji stále identifikují bez pro někoho atraktivní číslovky a ukazují stejné parametry. Aby ne, máme tu stejné jádro IGP i CPU a ani Intel se nesnaží zakrýt totožné parametry, kromě vyšší max. frekvence procesoru (nikoliv grafického jádra). Číslovka 400 u integrované grafiky neznamená nic, možná má poukazovat na (nízký) výkon a počet tzv. Execution units. V portfoliu procesorů amerického výrobce totiž najdeme cifry o řád vyšší a ještě líbivější názvy jako Iris Pro 5200 či Inel HD Graphics 2500 / 4000 / 5000 apod. Nově zase identifikuje grafické názvy ve stovkách.

 

 

Umax 14Wi Plus
LCD displej 14,1 palců, 1 920 × 1080, IPS
Procesor Intel Atom Processor x5-Z8350
4 jádra, 1,44 GHz / 1,92 GHz
Cache 2 MB, 14 nm, SDP 2 W
RAM 4 GB DDR3L
Integrované grafické jádro Intel HD Graphics 400
200 MHz až 500 MHz
  12 Execution Units
Pevný disk eMMC 32 GB
Čtečka paměťových karet mikro SDXC (do 128 GB)
Konektivita Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
Porty napájecí port, 1× USB 3.0, 1× USB 2.0, mini HDMI, audio
Akumulátor Li-Ion, 10 000 mAh
Další výbava Čelní 2Mpix kamera, 2× repro, 2× mikrofon
Hmotnost notebooku 1,22 kg
Hmotnost adaptéru 96 g
OS Windows 10 (64 bit)
Doporučená cena (s DPH) 5 990 Kč
Záruka 2 roky

 

Osvědčený 3DMark nepřekvapil, nárůst výkonu odpovídá nepatrně rychlejšímu taktu. Čemu nerozumím, jsou výsledky u GFXBench. Spustil jsem jej snad 10krát a stále byly obdobné – 14Wi zde vede na plné čáře. Příčina nás nenapadá – stejná verze desítek, stejné ovladače z Windows Update. Férově musíme napsat i to, že s PowerMarkem měla novinka problémy též, prostě padal a neproběhl do konce. Oficiálně patří na Windows 7, tak jsme ho vyřadili a nakonec zvolil alternativu v podobě HD filmu od Nvidie propagující PureVideo 1 080p ve stále se opakující smyčce.

K TÉMATU  Co oči vidí, srdce bolí: Sony KDL 32S2530 versus Samsung 32R86BDX – část II.

 

Výsledky testů Umax 14Wi Plus Umax 14Wi Srovnání
3DMark Professional
Ice Storm Extreme 11 062 10 171 109%
Cloud Gate 1 557 1 474 106%
Sky Driver 801 802 100%
GFXBench 4
High Level testy
Car Chase 354 Frames 690 Frames 51%
Manhattan 3.1 588 Frames 953 Frames 62%
T-Rex 1 306 Frames 1 838 Frames 71%
Low Level testy
ALU 2 532 Frames 975 Frames 55%
Texturing 1 640 Mtexel/s 1 732 Mtexel/s 95%
Výdrž akumulátoru
Sledování filmu (1080p)* 9 h 35 min. 12 h 29 min.  

*Jas 25 %, zvuk 20 %, bez Wi-Fi, použit program Filmy a TV pořady, PureVideo 2007 Demo Video od Nvidia.

 

Výkon eMMC úložiště je v porovnání s 14Wi podstatně lepší. Měření v CPU-Z taktéž vyšlo lépe.

 

V diskusích jsme též odhadovali, jak na tom bude novinka s výdrží akumulátorů, kterou 14 Wi předčí spoustu dražších strojů. Vlastně jde o jeden z nejdéle běžících notebooků na baterii, jaký jsem měl v rukou za ta léta praxe. Novinka má evidentně vyšší spotřebu elektrické energie, což jsme čekali. Displej je jasnější, takže jsme jeho jas mohli snížit více než u 14Wi (třeba na 10 %) a stále by byl obraz srovnatelný. Tím by šlo asi nějakou tu hodinku nahnat. Ale měření je měření. Přesto si uvědomte, že čas kolem 10 hodin nelze označit za fiasko, naopak. Jen je 14Wi v tomto ohledu lepší. Alespoň nebude případná volba tak banální.

 

 

Repro, displej – aby řeč nestála

Vše se zlepšilo, výkon reproduktorů i kvalita zvuku. Stále jsou to „šumítka“, ale jsou hlasitější i lépe hrají. Navíc jsou umístěny více vpředu a ne tak na boku dole a, co je nejdůležitější, zmizelo šumění při uspání.

 

Kamera je umístěna netradičně v levém rohu dole na víku pod displejem.

 

Displej je samozřejmě, co do kvality obrazu, podání barev a jasu (ne)srovnatelně lepší než u 14Wi, posuďte sami z fotografií a videa. Rozlišení bychom ani tak neřešili, ale IPS matici versus TN nelze nepoznat. Obdobně poznáte jízdu v BMW 3 od jízdy ve Škodě Octavii i se zavázanýma očima. Dále to není třeba pitvat. Platíme nižší výdrží akumulátoru.

 

Umax VisionBook 14Wi – pozorovací úhly.

 

Umax VisionBook 14Wi Plus – pozorovací úhly.

Potěší také o poznání rychlejší eMMC úložiště, naměřené hodnoty jsou citelně vyšší než u 14Wi. Jak to, že bootování běží prakticky stejně? Na celkové pružnosti systému to pocítíte spolu se 4 GB RAM až při vyšším vytížení systému hromadou oken s internetem, wordem, zapnutým antivirem, Skypem a kdo ví čím vším.

K TÉMATU  Po Toshibě nastupuje do síťových přehrávačů i LG

 

Ze spodní strany se také při plném výkonu více zahřívá oproti 14Wi „bez Plus“. Zde se asi projevuje méně místa na chlazení a těch pár MHz taktu navíc. Na psaní bude novinka příjemnější díky menší ploše mezi čelní hranou a klávesnicí, která je stejná jako u staršího bratra. Musím též uznat, že zapínání notebooku klávesou přímo na klávesnicích mi přijde čím dál tím sympatičtější. Absence možnosti regulovat jas klávesovou zkratkou nikoliv. Touchpad působí subjektivně jako přesněji reagující na posun i „dvojklik“.

 

 

 

Kdo počkal, má na výběr

Stručně řečeno. 14Wi Plus čistě objektivně bude lepší, cenu vyšší o 1 000 Kč s DPH vnímáme jako adekvátní – už kvůli povedenému displeji, RAM a rychlejšímu eMMC i procesoru. Stejně tak reproduktory se povedly lépe. Kladů nalézáme dost.

Na kancelářskou práci a přenášení je přímo dělaný. 14palcový displej bude dostatečně velký pro většinu běžné populace. Při tom byste na první pohled dle velikosti notebooku hádali méně palců. Full HD rozlišení oceníte spíše při zábavě, ale fakticky se na obrazovku vejde více věcí oproti staršímu modelu. Nemluvě o kvalitách IPS displeje.

Potud chvála. Přes to mu ocenění nedáme. Těžko se verbalizují důvody, jsou spíše pocitové – čekali jsme tak nějak více… …že bude „více Adiddas“ (takříkajíc). Možná více výkonu (rozpory v benchmarcích nechápeme). Ptal jsem se, kde je ten lepší procesor a dvojnásobek RAM? Berme to jako laicky naivní pohled a neporozumění technice a tomu, co dělá navýšení paměti. To poznáte opravdu až při velkém zatížení aplikacemi, kdy se projeví rozdíl mezi tím, kdy Windows „sahají“ do vyrovnávací paměti a kdy ne. To by si žádalo hodiny času strávené psaním a férovou prací i zábavou – zkrátka vytížením.

Co bychom rozhodně rádi vylepšili, je pojetí zdroje – není tu klasický zdroj jako u notebooku, ale prostá nabíječka jako na mobil – má krátký kablík (tenoučkou dvojlinku) a malý napájecí proud. Ten obrovský akumulátor nabíjí opravdu dlouho (přes noc to zvládne) a navíc se při nabíjení opravdu dost zahřívá. Působí celkově lacině. Zde se šetřilo určitě.

 

Srovnání zdrojů – dole Umax (2,5 A, 5 V) a nahoře HP x2  (5,25 V a 3 A).

 

Notebook to není špatný, rozhodně ne za takto sympatickou cenu. Jen nedokázal naplnit snad přehnaná očekávání, což mu nemůžeme zazlívat. Mně osobně se stále více líbí starší model. Nejen kvůli ceně, která klesne. Působí na mě doladěněji a propracovaněji, byť facelift jej zvládl posunout kupředu. Pokud jste koupili ten starší, dle našeho soudu jste neprohloupili. Stejně tak, zvolíte-li dražší model, věříme, že neberete zajíce v pytli. Máte zkrátka na výběr. Jen se rozhodněte, co je pro vás důležitější: výdrž a bytelnější šasi nebo obraz a kapacita RAM? O výkonu to není, jak jsme sami viděli.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na myšlenku vyzkoušet si výkonnou víceportovou USB nabíječku mě přivedly dvě skutečnosti, na stole se i začaly množit věci, čekající na nabití, a koupě hybridního tabletu s Atomem, který je nabíjen prostřednictvím USB. Hledal jsem alternativu k přehřívající se 2A nabíječce dodané s počítačem.
Tento reproduktor není našim čtenářům cizí, jde o novinku, ale nedávno jsme vám ho ukázali v krátkém videu. Tvarem i názvem napovídá, že chce převzít roli nástupce prvního RAZE se ctí. Proto nabízí vyšší výkon 20 W bez poklesu výdrže baterií. Jsou si velmi podobné a při tom nový model působí dospěleji.
Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek