Úterý , 28. 01. 2025

Otýlie

Výzkumný tým získal grant na sloučení mozku a AI

29. 07. 2023

29. 07. 2023

Snahy o propojení mozku s počítačem stále rostou. Průkopnický výzkumný program vedený docentem Adeel Razi z Monash University ve spolupráci se start-upem Cortical Labs v Melbourne získal prestižní grant ve výši přibližně 600 000 AUD od National Intelligence and Security Discovery Research Grants Program.

Snaží se pěstovat mozkové buňky na křemíkových čipech

Tento transformativní projekt si klade za cíl vypěstovat lidské mozkové buňky na křemíkových čipech a vytvořit tak pozoruhodné schopnosti v oblasti strojového učení. Ústřední bod studie se točí kolem pěstování přibližně 800 000 živých mozkových buněk na křemíkových čipech, což umožňuje výzkumníkům „učit“ tyto buňky plnit cílené úkoly.

Nová studie vychází z loňského úspěchu, kdy se mozkové buňky naučily hrát jednoduchou počítačovou hru Pong, a přitáhla celosvětovou pozornost, což znamená významný milník ve výzkumu týmu. Docent Razi vysvětlil, že integrace mozkových buněk vypěstovaných v laboratoři s křemíkovými čipy „slučuje oblasti umělé inteligence a syntetické biologie za účelem vytvoření programovatelných biologických počítačových platforem“.

„Tato nová technologická schopnost v budoucnu může nakonec překonat výkon stávajícího hardwaru na čistě křemíkové bázi,“ dodal.

Budoucnost strojové inteligence

Průlom výzkumného programu spočívá v jeho zaměření na „neustálé celoživotní učení“ – schopnost, kterou stávající systémy umělé inteligence postrádají. Schopnost učit se po celý život stroje, osvojovat si nové dovednosti, aniž bychom zapomínali na staré, přizpůsobovat se těmto změnám a aplikovat dříve naučené znalosti na nové úkoly, a to vše při zachování výpočetního výkonu, paměti a energie, to je změna hra budoucnosti strojové inteligence.

Tradiční umělá inteligence trpí „katastrofickým zapomínáním“, což je fenomén, kdy při vystavení novým datům přepíše dříve naučené informace. To je v příkrém rozporu s lidským mozkem, který vyniká v neustálém celoživotním učení, které nám umožňuje přizpůsobovat se a učit se novým dovednostem po celý život. Tato nová generace aplikací strojového učení – samořídící auta, autonomní drony, doručovací roboti a inteligentní nositelná zařízení – vyžaduje jiný druh inteligence, který se může neustále vyvíjet a učit se.

K TÉMATU  Meta blokuje přístup AI pro reklamy na politické kampaně

Odhalení tajemství celoživotního učení

Srdcem projektu je systém DishBrain – inovativní laboratorní miska, kde se pěstují lidské mozkové buňky. Výzkumný tým si klade za cíl získat hlubší porozumění biologickým mechanismům, které jsou základem celoživotního kontinuálního učení, a vytvořit pokročilejší stroje umělé inteligence s pozoruhodnými schopnostmi prostřednictvím replikace těchto mechanismů.

„Tento grant využijeme k vývoji lepších strojů AI, které replikují kapacitu učení těchto biologických neuronových sítí. To nám pomůže rozšířit kapacitu hardwaru a metod do bodu, kdy se stanou životaschopnou náhradou za výpočetní techniku in silico,“ dodal docent Razi.

Dopad tohoto výzkumu by mohl poskytnout Austrálii významnou strategickou výhodu v různých průmyslových odvětvích a posunout zemi do čela revoluce AI. Projekt je jedním z těch, které vyvolávají etickou otázku, protože jsou přeci jen používány lidské mozkové buňky.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Testovaný reproduktor míří do vašich domovů spíše než na cesty, venkovní párty či grilovačky, které Češi milují. Výrobce to naznačuje názvem, který nás nenechá na pochybách, že nejde o klasický přenosný reproduktor, který budete denně s sebou nosit na hřiště, byť mobility se zcela vzdát nechce. Výkon 20 W již zavdává na kvalitní zážitek z (mobilní) domácí hudby.
BMW Manufacturing oznámilo nové partnerství s Figure, robotickým startupem, který se specializuje na humanoidní roboty. Díky partnerství budou roboti Figure nasazeni v závodě BMW ve Spartanburgu v Jižní Karolíně, největším vývozci automobilů v USA. Toto je první komerční dohoda, kterou Figure podepsala od svého založení v roce 2022. Společnost neprozradila, kolik robotů bude BMW používat, ale uvedla, že partnerství začne s malými množstvími a bude se rozšiřovat, pokud roboti splní výkonnostní očekávání.
Po nejlevnějším modelu Vega se nám na stůl i do rukou dostala poměrně nová kamera značky Niceboy, která cílí na opačné spektrum zákazníků, mainstreamová Vega 5 Pop s dotykovým displejem. Stejně jako vy, položili jsme si otázku, zda má taková obrazovka u akční kamery vlastně smysl.
I v dnešní době je hodně lidí, kteří telefonování za volantem řeší po staru – buď nevolají, nebo zvednou telefon k uchu, bezpečnost nebezpečnost, pokuta ne pokuta. Já jsem nějakou dobu toto řešil telefonem v držáku a hlasitým odposlechem. Levné, ale nepohodlné. Do doby, než na mě vykoukl testovaný produkt od BML doslova za pár korun…
Externí reproduktor jsme v testu dlouho neměli. Námi dnes testovaný kousek navíc prošel snad všechny redakce v republice a na srovnávacích webech je populární. Asi bude dobrý, říkáme si, zkusíme jej tedy i my. Jak si povede ve zkoušce odolnosti? Pojďte se kouknout, asi se budete divit...

Spousty souborů, videa, obrázky a hudba se závratnou rychlostí rozrůstají, a už ani nevíme, kam s nimi. Než bude vše přístupné a dostupné online ještě chvíli potrvá, a tak se v mezičase můžeme upírat jedině k pevným diskům. A pokud to má mít řád a efekt, chce to síťové úložiště NAS.

Nepřehlédněte

Niceboy nás zahrnul novinkami na léto, které jistě byly možnými kandidáty na dárky za vysvědčení. Do této doby byla řada RAZE hlavně odolnými reproduktory bez dalšího pozlátka (levný RAZE mini nepočítejme) v podobě rádia apod. Právě ego to mění a přináší věci, které z něj činí plnohodnotný přehrávač hudby.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek